Zakupy budowlane przez internet – czy to się opłaca? Warunki zwrotów

W jaki sposób chronione są prawa konsumenckie przy zakupach online? Czy warto kupować w sklepie internetowym zamiast w składzie budowlanym? Czy w sieci produkty budowlane będą tańsze, niż w sklepie stacjonarnym? To tylko nieliczne z pytań, które zadaje sobie wielu inwestorów. Poniżej postaramy się na nie odpowiedzieć, analizując przepisy prawne i aspekty rynkowe.

Materiały budowlane przez internet
Materiały budowlane przez internet

Materiały budowlane przez internet – czy warto?

Niekwestionowaną zaletą jest ogromna łatwość, wygoda i szybkość zakupów przez internet. Dzięki dostępowi do całej oferty i możliwości sortowania produktów po cenie, masz pewność, że kupujesz wybrany produkt w najniższej kwocie. Co więcej, systemy porównywarek cen pozwalają na możliwie najtańsze zakupy. W przypadku zakupów budowlanych, różnice i zyski dzięki korzystaniu z takich narzędzi, mogą być naprawdę duże. Warto również zauważyć, że kupując przez internet oszczędzamy mnóstwo czasu – nie musimy fizycznie pojawiać się w sklepie, nie stoimy w kolejkach, a towar zostaje przywieziony do domu. Jeśli materiały kupisz w dobrym sklepie online, nie będziesz czekać na nie całymi tygodniami, a zwykle zaledwie kilka dni. Kupując przez internet możesz w każdej chwili skonsultować zakupy z obsługą sklepu - zwykle w formie czatu lub telefonicznie. 

Systemy porównywarek cen pozwalają na możliwie najtańsze zakupy. W przypadku zakupów budowlanych, różnice i zyski dzięki korzystaniu z takich narzędzi, mogą być naprawdę duże.

Oferty sklepów internetowych często są o wiele bardziej atrakcyjne, niż te ze sklepów stacjonarnych. Dzieje się tak, ponieważ właściciel sklepu online nie musi zatrudniać kilkudziesięciu pracowników do obsługi klienta, ochrony czy inwentaryzacji. Do tego dochodzi utrzymanie mocno eksploatowanego budynku (np. jego ogrzewanie i dbanie o aspekty wizualne). W przypadku sklepu internetowego przedsiębiorca nie musi inwestować w powyższe sprawy, dzięki czemu może zaoferować klientom konkurencyjne ceny. A te niekiedy różnią się o 20, a nawet 30 proc. - bez utraty jakości.

Co sprawdzać kupując materiały budowlane przez internet?

Aby nie być jednostronnym, trzeba wspomnieć też o wadach takich zakupów – nie wszyscy sprzedawcy oferują bowiem pełnowartościowy towar. Zanim więc zdecydujesz się na najtańsze materiały, sprawdź dokładnie jakie mają parametry. Warto zajrzeć do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, którego rejestr prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Do spisu trafiają przede wszystkim produkty, które są niezgodne z ustawą o wyrobach budowlanych. W rejestrze można też znaleźć informacje, jakiego rodzaju niezgodność występuje w danym produkcie.

Poza sprawdzeniem rejestru, podstawą weryfikacji jakości materiałów powinno być oznakowanie CE. Jeśli produkt je posiada, spełnia wymagania unijnych przepisów dotyczących jakości. Na towarach budowlanych może pojawić się także inny znak – symbol „B”, który oznacza, że wyrób spełnia warunki zawarte w Polskiej Normie.

Gdzie kupować tanie materiały budowlane?

Serwisy ogłoszeniowe to kopalnia produktów, ale niekoniecznie baza samych uczciwych sprzedawców. Kupując produkt za pośrednictwem takiego portalu, niestety ryzykujesz – i to wiele. W większości platform ogłoszeniowych nie wprowadzono jeszcze na tyle zaawansowanych mechanizmów, by zakupy za ich pośrednictwem były całkowicie bezpieczne. Kupując materiały budowlane mówimy o kwotach bardzo wysokich, więc nie warto ryzykować. Wyroby budowlane najlepiej kupować w sklepach, które posiadają własne, rozbudowane i zaufane strony internetowe. Warto przed zakupem sprawdzić oceny i opinie o danym przedsiębiorstwie, które z pewnością znajdziesz, jeśli firma ma szeroką ofertę produktów.

Nie musisz też zamykać poszukiwania do wersji online znanych dyskontów stacjonarnych. Prawdopodobnie ceny nie będą tam na tyle atrakcyjne, by warto było zamawiać produkty przez internet. Wśród najbardziej znanych sklepów nastawionych głównie na sprzedaż internetową, konkurencyjne ceny posiada np. sklep z materiałami online Realbud (hurtownia ta ma mnóstwo pozytywnych opinii w sieci).

Zakup materiałów budowlanych w sklepie internetowym
Zakup materiałów budowlanych w sklepie internetowym

Zwrot produktów zakupionych przez internet

Przed takim zakupem warto zapoznać się z prawami, jakie przysługują nam jako konsumentom. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował (w celu zwiększenia świadomości konsumenckiej) specjalny poradnik, gdzie znajdziemy nasze prawa. Jak się okazuje, mniej formalności i ułatwione zakupy nie oznaczają mniejszej ochrony przy zakupach online. Każdy towar zakupiony przez internet podlega bowiem możliwości zwrotu w ciągu 14 dni od odstąpienia od umowy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował (w celu zwiększenia świadomości konsumenckiej) specjalny poradnik, gdzie znajdziemy nasze prawa.

Odstępując od umowy klient nie musi podawać powodu zwrotu produktu czy negować jakość zakupionego towaru. Sklep musi w takiej sytuacji zwrócić całą kwotę. Jeszcze do niedawna sprzedawcy mogli zawierać w swoich regulaminach klauzulę, która umożliwiała zwrot towaru tylko wtedy, gdy posiada on oryginalne opakowanie, jest w stanie nienaruszonym i bez śladów eksploatacji. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał jednak taką klauzulę za niedozwoloną (sygn. akt VII AmC 387/16) oraz umieścił ją w rejestrze klauzul zakazanych. Oznacza to, że po rozpakowaniu produktu zakupionego na odległość, nadal możemy go zwrócić i otrzymać zwrot kosztów zakupu i dostarczenia towaru. Ponosimy wtedy jedynie koszt zwrotu rzeczy, czyli wysyłki towaru do sprzedawcy (wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedawca godzi się na ponoszenie kosztów odesłania towaru lub nie poinformował wcześniej klienta o takiej konieczności).

Zwracając towar pamiętaj jednak, że ponosisz odpowiedzialność w przypadku zmniejszenia wartości produktu na skutek użytkowania w sposób wykraczający poza konieczny (sprawdzenie cech czy funkcjonowania produktu). Suma, którą wtedy sprzedawca nam zwróci, może ulec obniżeniu.

Reklamacja materiałów budowlanych kupionych przez internet

A co w przypadku, gdy otrzymany towar jest wadliwy? UOKiK informuje, że jeżeli materiał budowlany jest wadliwy, możemy go reklamować nawet w okresie 2 lat od daty zakupu. Najpierw możemy zażądać naprawy szkód, wymiany materiałów czy obniżenia ich ceny. Jeśli wada jest bardzo istotna, możemy odstąpić od umowy, wyciągając zawarte w niej konsekwencje.

Komentarze