Zaplecze gospodarcze w domu – dlaczego warto o nim pamiętać
Planując budowę domu, każdy inwestor powinien wnikliwie przeanalizować potrzeby wszystkich jego mieszkańców, uwzględniając m.in. styl życia i upodobania całej rodziny. A zatem oprócz wielkości domu, architektury i stylu wykończenia budynku, istotnym kryterium przy wyborze projektu domu jest funkcjonalność jego wnętrz, na którą w sposób istotny wpływa obecność zaplecza gospodarczego i technicznego.
Jednym z możliwych rozwiązań jest zaprojektowanie pomieszczeń gospodarczych i technicznych w piwnicy, np. Wschód słońca – wariant III (podpiwniczony) – M74c. Takie rozwiązanie ma swoje zalety (możliwość wygospodarowania większej przestrzeni na ogród), ale także wady: znacznie zwiększa koszty budowy, a często – ze względu na warunki geologiczne – jest trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Jeżeli w projekcie gotowym nie przewidziano podpiwniczenia, może je doprojektować – na etapie adaptacji projektu – lokalny architekt.
W związku z tym, w większości projektów gotowych pomieszczenia gospodarcze zaprojektowane są na poziomie parteru. Będą one służyć mieszkańcom na wiele sposobów. Wszystko zależy od stylu życia, posiadanego hobby, wielkości i sposobu użytkowania działki.
Wszyscy chcemy żyć w ładnym otoczeniu, mieć wypielęgnowany trawnik, piękne rośliny, kwiaty i zadbany podjazd. Do tego niezbędne są narzędzia i sprzęty: m.in.: kosiarka, węże ogrodowe, łopaty, grabie, nożyce, miotły, które musimy gdzieś przechować. Potrzebne są także środki ochrony roślin, nawozy, okresowo ziemia ogrodnicza, kora do wyściółki. Wygodnie mieć takie pomieszczenia „pod ręką” z dostępem zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz budynku. Będzie je można również wykorzystać na magazynowanie różnych sprzętów domowych. Jednak najczęstszym i również praktycznym rozwiązaniem jest pomieszczenie gospodarcze dostępne z zewnątrz oraz z garażu, np. Wykwintny – C280. Często zaplecze gospodarcze połączone jest z kotłownią, której zaprojektowana powierzchnia jest większa, niż wymagają tego zainstalowane urządzenia techniczne, np. Szum morza – M141.
Zdecydowanie odradzamy przechowywania nadmiernej ilości sprzętów w garażu np. rowery, deskorolki, sprzęt wędkarski czy modelarski. W garażach zapełnianych różnymi przedmiotami okazuje się, że po kilku latach nie ma już miejsca na samochód. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest jednak świadome uwzględnienie w garażu wydzielonej przestrzeni gospodarczej, np. Zachód słońca – M73.
Watro zwrócić także uwagę na przestrzeń gospodarczą związaną z kuchnią i przechowywaniem żywności oraz przetworów. Najlepiej, aby spiżarnia była usytuowana zarówno bezpośrednio przy kuchni, jak i blisko garażu, np. Przed kominkiem – wariant III – M79c. Wówczas będzie można z niej na co dzień wygodnie korzystać, a także wypakowywać zakupy z samochodu.
Często przestrzeń gospodarczą projektuje się na poddaszu. Mogą to być niewielkie schowki lub większe powierzchnie, np. Spokojna przystań – wariant II – M36b, schowki nad garażem lub poddasza dostępne poprzez składane schody. Możemy oczywiście zdecydować się na projekt domu z mniejszym pomieszczeniem gospodarczym lub wręcz bez niego, ale wówczas warto zastanowić się nad budową niezależnego niewielkiego budynku gospodarczego, lub wolno stojącego garażu z dużym zapleczem gospodarczym.
Zachęcamy, aby przy wyborze projektu wziąć pod uwagę powyższe aspekty.
Beata Simka, Jarosław Jakubowski