Znikające drzwi

Drzwi przesuwne przede wszystkim kojarzą się z dużymi szafami w zabudowie. Ale równie dobrze sprawdzają się jako przegrody oddzielające poszczególne pomieszczenia czy prowadzące na taras. Olbrzymie przeszklone drzwi tarasowe na szynach gwarantują efekt, o który trudno w przypadku bardziej klasycznych rozwiązań.

Drzwi przesuwne mogą zostać zamontowane w każdym wnętrzu. Świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, nie zabierają bowiem miejsca i nie utrudniają przejścia. Z kolei w dużych wnętrzach potęgują wrażenie przestronności, zapewniając reprezentacyjne, szerokie wejście. Zazwyczaj są wykonywane na zamówienie i dokładnie dopasowywane do indywidualnych potrzeb. Mogą sięgać na całą wysokość pomieszczeń.

Drzwi przesuwne dobrze sprawdzają się zarówno w małych, jak i w przestronnych pomieszczeniach. Są jak ruchome ściany, które w razie potrzeby rozdzielają lub łączą pomieszczenia.

Obecnie stosowane rozwiązania pozwalają na montaż drzwi, które - choć wyglądają na ciężkie – są lekkie i łatwe w obsłudze. Mogą być wyposażone w mechanizm elektryczny, który umożliwia ich automatyczne otwieranie za pośrednictwem np. pilota. Jedynym ich mankamentem jest niższa izolacja akustyczna, którą się charakteryzują. Poza tym jednak gwarantują efekty, o które trudno w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań. Są jak ruchome ściany, które w razie potrzeby rozdzielają lub łączą pomieszczenia. Pozwalają na szybką zmianę układu wnętrz i ukrycie nieładu w mniej reprezentacyjnej strefie. A do tego są oferowane w rozmaitych wzorach i kolorach, co sprawia, że mogą stać prawdziwą ozdobą i istotnym elementem aranżacji wnętrz.

Drzwi przesuwne znakomicie sprawdzają się na granicy między kuchnią i salonem
Drzwi przesuwne znakomicie sprawdzają się na granicy między kuchnią i salonem

Zamykana strefa otwarta

Inwestorom budującym dom często ciężko jest podjąć ostateczną decyzję odnośnie kształtu dziennej części pomieszczeń. Swoje zalety ma zarówno układ otwarty, w którym salon jest połączony z kuchnią, jak i wersja odwrotna, z zamkniętymi pomieszczeniami. Rozwiązanie pośrednie polega na zamontowaniu pomiędzy nimi drzwi przesuwnych. Dzięki temu, gdy trzeba, salon z kuchnią mogą stanowić jedno wnętrze, a na przykład podczas gotowania, zostać oddzielone. Podobnie rzecz się ma w przypadku salonu i holu. Drzwi przesuwne mogą połączyć obydwa wnętrza, torując szerokie przejście dla gości, lub oddzielić je. W ten sposób można także kształtować inne pomieszczenia; salon z jadalnią czy pokoje najmłodszych. Dzięki temu dzieci w ciągu dnia mogą wspólnie bawić się w jednym pokoju, a wieczorem, po zamknięciu drzwi, każde z nich cieszyć się własnymi czterema kątami.

Olbrzymie przeszklenia prowadzące na taras - te drzwi są prawie niewidoczne
Olbrzymie przeszklenia prowadzące na taras - te drzwi są prawie niewidoczne

Szafy i garderoby

Jak zostało już wspomniane na początku – drzwi przesuwne szczególnie często stosuje się w szafach i garderobach. Ich popularność w przypadku niewielkich pomieszczeń – także we wszelkiego rodzaju schowkach – wynika z oszczędności miejsca, jaką zapewniają. Pozwalają na wygodny dostęp do przechowywanych przedmiotów, jednocześnie zasłaniając fragmenty wnętrz o gospodarczym, pomocniczym charakterze.

Obecnie najczęściej montowane są dwuskrzydłowe drzwi przesuwne na szynach podwieszonych do nadproża, rzadziej z prowadnicą na podłodze. Drugi rodzaj to drzwi chowane w szafie. Te, w przeciwieństwie do pierwszych, w ogóle nie zabierają miejsca. Wymagają natomiast montażu systemu wmontowanego w ścianę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.