Bramy wjazdowe – jakie są ich rodzaje?

Brama to najważniejszy element każdego ogrodzenia – musi zapewniać wygodny i bezpieczny wjazd. A żeby tak było, należy odpowiednio dobrać jej rodzaj, wymiary i funkcjonalność. Jakie bramy wjazdowe wyróżniamy i jakie są ich zalety oraz wady? I jak dopasować typ bramy do warunków na posesji oraz priorytetów zagospodarowania przestrzeni? Sprawdź!

Brama wjazdowa
Brama wjazdowa

Jakie są rodzaje bram wjazdowych?

Nadrzędnym kryterium podziału bram wjazdowych na rodzaje jest ich konstrukcja i sposób działania. Obecnie wyróżniamy głównie:

  • bramy przesuwne – pracujące wzdłuż linii ogrodzenia (które dalej dzielimy na bramy samonośne, bramy bez przeciwwagi i bramy narożne),
  • bramy przesuwne samonośne, z przeciwwagą – poruszające się ponad podłożem,
  • bramy przesuwne bez przeciwwagi – poruszające się po szynie jezdnej w podłożu,
  • bramy przesuwne narożne – przeznaczone do montażu w rogu ogrodzenia (brama w narożniku łamie się i skręca z frontu w bok ogrodzenia),
  • bramy skrzydłowe – zwykle dwuskrzydłowe (dwa skrzydła mocowane są na zawiasach do słupków oraz otwierane najczęściej do wewnątrz posesji),
  • bramy łamane – nazywane też składanymi, harmonijkowymi (ich segmenty się składają,), to nowoczesne modele przeznaczone głównie na działki wąskie, dostępne w wariantach 2+2, 2+1 i 2+0 (liczba i konfiguracja segmentów),
  • bramy teleskopowe – segmenty bramy wchodzą jeden w drugi; najczęściej są to dwa lub trzy segmenty (trzy dają już bardzo szerokie światło wjazdu).

Dodatkowo wszystkie bramy wjazdowe dzielimy także na automatyczne oraz otwierane ręcznie. Te pierwsze są wyposażone w napęd. Można kupić bramę już z automatem (wygodne i korzystne cenowo rozwiązanie) bądź zautomatyzować ją później poprzez dostosowanie bramy, zakup i montaż kompatybilnego urządzenia.

Warto też jeszcze wspomnieć o materiale i stylistyce bram. Większość bram tworzona jest ze stalowych profili. Bramy skrzydłowe i przesuwne pod kątem stylu dzielimy na klasyczne i nowoczesne. Pierwsze są finezyjnie zdobione i „lekkie”, a drugie proste i minimalistyczne. Bramy składane i teleskopowe zwykle są złożone z płaskich i prostych profili, co nadaje im wymiar nowoczesny. Osobnym przypadkiem są bramy wjazdowe panelowe – wypełnione stalowymi drutami w formie siatki – będące elementem ogrodzenia panelowego.

Czym wyróżniają się poszczególne typy bram i kiedy się sprawdzają?

Bramy wjazdowe przesuwne

Brama przesuwna składa się z jednego elementu oraz przesuwa się wzdłuż linii ogrodzenia, nie zabierając zatem w ogóle miejsca na podjeździe, co jest jej główną zaletą. Tuż za bramą może śmiało zaparkować samochód i nie uniemożliwi to jej otwarcia czy zamknięcia. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, zapewniające dużo przestrzeni w świetle wjazdu. Do montażu bramy przesuwnej potrzeba sporo miejsca w linii ogrodzenia, działka musi być zatem dość szeroka. Trzeba też upewnić się, że w swobodnej pracy nie będzie bramie przeszkadzać furtka, narożnik ogrodzenia, drzewa, skrzynki techniczne albo elementy architektury – konieczne są dokładne pomiary.

Bramy przesuwne dzielą się na bramy samonośne i bramy bez przeciwwagi. Bramy samonośne poruszają się ponad podłożem, więc potrzebują przeciwwagi. To trójkątne zakończenie, „ogon” bramy, który zwiększa jej łączną długość. Bramy bez przeciwwagi są tego elementu pozbawione, lecz pracują na szynie, a o nią trzeba regularnie dbać – usuwać z niej śnieg, liście czy piasek. Oddzielnym typem bramy przesuwnej jest wariant narożny. Składa się z segmentów, które przesuwają się po okrężnej szynie.

Bramy wjazdowe skrzydłowe

To z kolei tradycyjne rozwiązanie. Brama składa się z jednego lub (najczęściej) dwóch skrzydeł, montowanych na zawiasach do słupków. Zwykle jest tańsza od modeli przesuwnych i możliwa do zamontowania na wąskich działkach. Potrzeba jednak w tym celu sporo przestrzeni na podjeździe i nie można tuż za nią zaparkować. Nie zawsze sprawdzi się też w przypadku, gdy podjazd (nawet delikatnie) się wznosi. Bramę skrzydłową kupimy w zestawie z automatem lub bez niego. Właściwie dobrany napęd da się także nabyć oddzielnie i zainstalować w późniejszym czasie. Poza ceną ogromną zaletą bram przesuwnych jest ich prosta konstrukcja i działanie, które przekładają się na wysoką bezawaryjność.

Bramy wjazdowe składane i teleskopowe

Są to dwa nowoczesne, innowacyjne typy bram, zaprojektowane specjalnie dla „problematycznych” działek – wąskich, płytkich i z krótkimi podjazdami. Najczęściej są od razu wyposażone w napędy. Ich sprytna konstrukcja i mechanizm działania pozwalają maksymalnie zaoszczędzić miejsce i w linii ogrodzenia, i na podjeździe. Niemal jedyną wadą takich rozwiązań jest ich cena: sporo wyższa od modeli skrzydłowych czy nawet przesuwnych.

Brama teleskopowa zwykle składa się z dwóch lub trzech segmentów, które w trakcie otwierania wchodzą jeden w drugi. Podobnie jak brama przesuwna w zasadzie nie potrzebuje do pracy przestrzeni na podjeździe, ale zajmuje mniej miejsca wzdłuż ogrodzenia. Brama trójsegmentowa zapewnia bardzo szerokie światło wjazdu: mogą nawet minąć się w nim wjeżdżające i wyjeżdżające samochody.

Brama składana to jedno lub dwa skrzydła zbudowane z segmentów (dostępne są warianty 2+2, 2+1 i 2+0), które podczas pracy „łamią się” i składają niczym harmonijka. Zapewniają sporą szerokość wjazdu i ograniczają miejsce potrzebne na podjeździe w stosunku do standardowej bramy skrzydłowej.

Bramy wjazdowe panelowe

Decydując się na frontowe ogrodzenie panelowe – ekonomiczny i łatwy w montażu system – możemy dobrać pasującą do całości furtkę i bramę panelową. Podobnie jak panele ogrodzeniowe brama składa się z grubych stalowych drutów, które są połączone poziomo i pionowo w rodzaj sztywnej i estetycznej siatki. Całość jest też zamknięta w solidnej stalowej ramie. W kilku miejscach bramy pojawiają się również przetłoczenia 3D (drut wygięty w „V”) – dzięki zabiegowi zwiększa się odporność na wiatr. Bramy wjazdowe panelowe są dostępne w wariantach przesuwnym oraz skrzydłowym: oba występują w wersji zautomatyzowanej. Zaletą bram panelowych jest niska cena, łatwy montaż i fakt, że pasują do całego systemowego rozwiązania.

Naturalnie rodzaj bramy i jej wymiary to niejedyne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę podczas wyboru właściwego modelu. Istotna jest stylistyka pasująca i do reszty ogrodzenia, i do architektury, ale także trwałość, na którą silnie wpływa m.in. sposób zabezpieczenia materiału: warto zdecydować się na model ocynkowany i pomalowany proszkowo. W sprawnym doborze właściwej bramy pomoże też producent bądź sprzedawca. Warto więc odwiedzić dobry sklep z ogrodzeniami – dla wygody w przestrzeni wirtualnej – i wspólnie wypracować korzystne rozwiązanie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.