Jak poprawnie przykleić fototapetę?

Fototapety to coraz częściej wybierany element aranżacji naszych wnętrz. I nic w tym dziwnego - robią ogromne wrażenie, potrafią przenieść nas w zupełnie inny wymiar, całkowicie zmienić charakter pokoju, a w dodatku są bardzo trwałe. Jak jednak poprawnie przykleić fototapetę? Na szczęście nie potrzebujemy do tego profesjonalistów i z sukcesem możemy zrobić to samodzielnie. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Jak więc zrobić to dobrze?

Fototapety - czy klei się je inaczej niż pozostałe rodzaje tapet?

Fototapeta to tapeta z wielkoformatowym nadrukiem fotografii, grafiki, motywu malarskiego. Jest bardzo chętnie wybierana dzięki temu, że może zarówno doskonale dopełnić naszą wizję aranżacji, zupełnie ją zmienić, lub sama w sobie stanowić fantastyczną dekorację. Różnorodność wyboru motywów sprawia, że fototapety można dopasować do każdego stylu - od skandynawskiego, vintage, boho chic przez styl nowojorski, glamour po industrialny i futurystyczny.

Rasch kolekcja Barbara Home Collection III
Rasch kolekcja Barbara Home Collection III

To, jak będziemy kłaść fototapetę nie zależy jednak od jej wzorów, a od tego, na jakim podkładzie występuje. Może to być podkład papierowy, flizelinowy, winylowy, a nawet tekstylny. Właśnie od tego musimy uzależnić dobór odpowiedniego kleju, który będzie pasować do materiału i gramatury fototapety.

Wałek do tapetowania i inne przydatne akcesoria

Jeśli odpowiednio wcześniej przygotujemy wszystkie niezbędne akcesoria, będzie nam dużo łatwiej zorganizować klejenie tapety. Co będzie niezbędne?

  • Odpowiednio dobrany klej
  • Wałek lub szeroki pędzel do nakładania kleju
  • Ołówek do zaznaczania linii na ścianie
  • Poziomica, dzięki której nasze linie będą proste
  • Nożyczki lub nożyk do tapet do idealnego docięcia fototapety
  • Miarka lub metrówka do dokładnego wymierzenia pomieszczenia
  • Miękka gąbka do usuwania nadmiaru kleju
  • Drabina

Jak przygotować podłoże pod klejenie fototapety?

Przed kładzeniem każdego rodzaju tapety, w tym również fototapety, należy właściwie przygotować ścianę. Dlaczego? Po to, by ściana nie wpijała kleju, kładzenie tapety było jeszcze łatwiejsze a wszelkie nierówności nie zniszczyły nam końcowego efektu.

Jeśli na ścianie zalega stara tapeta, musimy ją usunąć. Jeżeli są na niej wyłącznie stare warstwy farby, przygotowanie ściany będzie zależeć od rodzaju tych farb i stanu ściany. Do czego dążymy? Ściana przed tapetowaniem powinna być sucha i odtłuszczona. Wapienne warstwy zmiękczamy wodą i środkiem do usuwania tapet, zmywamy, a tuż po wyschnięciu możemy je wzmocnić podkładem do tapet. W przypadku farb dyspersyjnych, olejnych czy lakierów, kluczowe będzie ich odtłuszczenie. Jeśli mamy do czynienia ze starym tynkiem również usuwamy go, po czym szlifujemy podłoże.

Kolejnym krokiem jest gruntowanie i wyrównujemy ubytki, nierówności oraz większe rysy gipsem. W przypadku nowych ścian również koniecznie je zagruntujmy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą bardziej chłonne, jeśli tego nie zrobimy.

Jaki klej do fototapety będzie najlepszy?

Jaki powinien być dobry klej do fototapety? Przede wszystkim postawmy na taki, który nie sprawi nam żadnych problemów, będzie plastyczny (łatwo będzie można go aplikować za pomocą pędzla lub wałka), niechlapiący, łatwy do rozprowadzenia po podłożu, łatwo zmywalny gdybyśmy przez przypadek coś nim ubrudzili. Ważne jest odpowiednia siła klejenia, co sprawi że tapeta będzie odpowiednio przywierać do ściany, nie będzie się odwiać ani zsuwać. Wszystkie te warunki spełniają kleje Wallfix®. Jak jednak dobrać odpowiedni do danego rodzaju tapety?

  • Fototapeta na podłożu papierowym – Wallfix® Ultra
  • Fototapeta na podłożu flizelinowym – Wallfix® Ultra
  • Fototapety na cięższym podłożu, na przykład na podkładzie flizelinowym – Wallfix® Ultra lub Wallfix® Heavy 
Wallfix® Ultra
Wallfix® Ultra

Jak układać fototapetę, aby uzyskać równy wzór?

Samodzielne kładzenie fototapety jest naprawdę łatwe. Zależy nam na tym, by w efekcie uzyskać ładny, równy wzór. Co zrobić, by właśnie taki wyszedł? Przede wszystkim musimy się odpowiednio przygotować. Jak?

Odpowiednie rozłożenie tapety

Rozłóżmy fototapetę i zaplanujmy, jak ma przebiegać wzór. Jeśli fototapeta przedstawia krajobraz, a więc poszczególne rolki składają się na jedną fotografię, ułóżmy je na podłodze. Dodatkowo możemy je oznaczyć z tyłu kolejnymi cyframi, które znajdą swoje odzwierciedlenie na ścianie.

Oznaczanie ściany

Za pomocą ołówka, poziomicy i metrówki oznaczmy ścianę. Ustalmy odległość fototapety od sufitu i podłogi. Następnie narysujmy linie zgodnie z kierunkiem tapetowania. Pamiętajmy, że rozpoczynamy je od jednego brzegu ściany do drugiego. Jeśli są na niej drzwi lub okno, to od nich powinny odchodzić kolejne części tapety. Rysujemy pionowe, równoległe linie, które będą wyznaczać miejsca przyklejania kolejnych rolek. Jeśli je oznaczyliśmy numerkami, odpowiednio nanieśmy je również na ścianę.

Jak kłaść fototapetę? Szybka instrukcja krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie stanowiska

Przygotujmy sobie wszystkie niezbędne narzędzia oraz otoczenie, w którym będziemy tapetować. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się meble lub większe elementy, których nie chcemy usuwać na czas tapetowania, możemy na wszelki wypadek zabezpieczyć je folią malarską.

Krok 2. Planowanie i rysowanie

Ten krok został dokładnie opisany w poprzednim akapicie. Rozrysowujemy linie na ścianie, przymierzamy rolki do ściany i oceniamy, czy na pewno dobrze zaplanowaliśmy kierunek tapetowania.

Krok 3. Pierwsza rolka tapety

Klej nanosimy bezpośrednio na ścianę za pomocą pędzla lub wałka. Następnie przykładamy do niej tapetę w odpowiedniej odległości do sufitu i dociskamy ją, zaczynając od góry. Na bieżąco wygładzamy ją zwilżoną miękką gąbką lub szmatką i w ten sposób pozbywamy się pęcherzyków powietrza. Następnie dociskamy kolejne części tapety, a na końcu wygładzamy całość. Jeśli pozostanie nam zbędny kawałek, odcinamy go precyzyjnie nożykiem.

Krok 4. Kładziemy resztę tapety

Z pozostałymi rolkami postępujemy tak, jak w przypadku pierwszej. Pilnujemy przy tym, by kolejne części fototapety idealnie do siebie przylegały i nie tworzyły żadnych prześwitów.

Krok 5. Postępowanie po położeniu fototapety

Do 48 godzin po przyklejeniu fototapety unikajmy wietrzenia pomieszczeń. Dlaczego? Jeśli nie będziemy otwierać okien i drzwi, zapewnimy idealne warunki do wyschnięcia kleju. Owszem, tapeta będzie już przymocowana do ściany i nie odpadnie, nie podwinie się, nie odklei, jednak całkowity czas schnięcia kleju wynosi od 24 do 36 godzin. Do 7 dni unikajmy nadmiernych przeciągów w pomieszczeniu, w którym kładliśmy  fototapetę, by nagromadzona wilgotność powietrzna zniknęła w swoim naturalnym tempie.

Podsumowanie

Przygotowując odpowiednie zaplecze do położenia fototapety, a także planując przebieg całego procesu krok po kroku, jesteśmy w stanie nie tylko uniknąć większości błędów, ale również wykonać nasze prace w sposób w pełni profesjonalny. Dobrze przyklejona fototapeta będzie ubogacać naszą domową przestrzeń i cieszyć oczy przez długie lata.
 
Artykuł powstał przy współpracy z KBM sp. z o.o. producentem profesjonalnych klejów do tapet.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.