Jak postawić ogrodzenie panelowe – czy da się zrobić to samodzielnie?

Ogrodzenie panelowe – jak sama nazwa wskazuje – zrobione jest ze specjalnych paneli, które mocuje się do ustabilizowanych w betonie słupków. Jest znacznie wytrzymalsze i trudniejsze do sforsowania niż klasyczna siatka. Jednak jego montaż, wymaga nieco więcej pracy. Sprawdź, jak postawić ogrodzenie panelowe bez pomocy profesjonalnej ekipy montażowej i jakich narzędzi będziesz potrzebować!

null

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż ogrodzenia panelowego?

Montowanie ogrodzenia panelowego należy zacząć od odpowiedniego przygotowania. W tym procesie konieczne jest:

  • dokładne wymierzenie terenu posesji – niezbędne będzie urządzenie do pomiaru, np. dalmierz laserowy, kółko pomiarowe czy taśma-miara geodezyjna;
  • rozplanowanie układu słupków i paneli – czyli rozpisanie, obliczenie i rozrysowanie choćby prowizorycznego planu konstrukcji. Szerokość paneli ogrodzeniowych to zwykle ok. 250 cm. Planując rozmieszczenie słupków ogrodzeniowych, należy jednak dodatkowo uwzględnić średnicę samego słupka oraz mocowanie panelu (obejmy). Należy też pamiętać o miejscu rozmieszczenia bramy wjazdowej i bramki;
  • wyrównanie terenu pod płot – niezależnie od tego, czy zamierza się zrobić podmurówkę pod cały płot, czy tylko pod słupki, konieczne jest wysprzątanie powierzchni z kamieni czy korzeni oraz jej wyrównanie;
  • stworzenie otworów pod słupki – np. za pomocą wiertnicy głębinowej. Nie zawsze konieczne jest od razu kupowanie tego typu urządzenia. Można je wynająć, co sprawia, że ekipa budowlana nie będzie potrzebna;
  • zapewnienie pewnego podłoża – grunt pod słupki ogrodzenia musi być stabilny.

Co ciekawe, ogrodzenia panelowe – w tym także te dostępne w popularnych sklepach, np. Leroy Merlin – można montować zarówno na płaskim terenie, jak i na spadkach. W takim przypadku stosuje się tzw. montaż schodkowy.

null

Wyrównanie powierzchni pod ogrodzenie panelowe – dlaczego jest konieczne?

Panele powinny być wypoziomowane do górnej krawędzi. Wówczas wyglądają estetycznie i są dobrą wizytówką posesji. By jednak móc uzyskać taki efekt, trzeba uprzednio wyrównać powierzchnię, która będzie znajdować się pod ogrodzeniem.

Nieznaczące nierówności można zniwelować samodzielnie, nawet ręcznie. W jaki sposób? Najpierw należy za pomocą grabi oczyścić teren z kamieni i korzeni oraz zlokalizować ewentualne wgłębienia. Najlepiej widać je zaraz po deszczu, gdy ziemia jest zbita. Wtedy jednak warto je tylko czymś oznaczyć, a samo równanie terenu zostawić na później – mokra ziemia może utrudniać kopanie.

Następnie pozostaje zasypać dziury za pomocą szpadla, można też wygładzić teren równiarką do trawnika lub ręcznym niwelatorem terenu. 

A co ze spadkami terenu? Regularny, łagodny spadek nie jest problemem, ponieważ – jak to zostało wspomniane – ogrodzenie można ustawić schodkowo. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy ma się do czynienia z nagłym spadkiem od 1,5 m wzwyż. Wówczas wskazane jest wynajęcie geodety z niwelatorem lub ekipy z ciężkim sprzętem.

null

Jak zamocować ogrodzenie panelowe krok po kroku?

Po zakupieniu paneli i słupków, rozpisaniu i rozrysowaniu planu ogrodzenia oraz oczyszczeniu powierzchni, można zabrać się za mocowanie.

Krok 1. Wyznaczenie słupków narożnych i ich osadzenie

Budowę płotu panelowego zawsze powinno rozpoczynać wyznaczenie i postawienie słupków narożnych. W już gotowym podłożu betonowym można je ustawić w specjalnych podstawach, a następnie odpowiednio przykręcić. W przypadku miękkiej gleby należy zaś wykopać otwory pod słupki i punktowo je zabetonować. Głębokość, na jaką słupki powinny być wbite w ziemię, to minimum 60 cm. 

Krok 2. Osadzenie pozostałych słupków ogrodzeniowych

Pozostałe wsporniki mocuje się w ten sam sposób co słupki narożne. Muszą się one znaleźć w odpowiedniej odległości od siebie. Długość tę wylicza się poprzez dodanie do długości panelu szerokości samego słupka oraz długości mocowań, które będą użyte pomiędzy wspornikami a panelami. Zazwyczaj (przy długości panelu 250 cm) wynosi ona ok. 256-258 cm. 

We wcześniej wykopane ręcznie lub za pomocą wgłębiarki otwory (o podobnej głębokości co wykopy pod słupki narożne) wkłada się kolejno każdy wspornik i zalewa go betonem. Następnie należy tylko odczekać, aż beton stężeje.

W kolejnym kroku – jeżeli w planach jest podmurówka pod całe ogrodzenie, a nie tylko pod wsporniki – konieczne jest nałożenie odpowiednich obejm na słupki, które pozwolą na poprowadzenie betonowej podmurówki w prowadnicy. Gdy podmurówka zostanie wykonana, można już zamocować panele. Co ważne, według zasad sztuki budowlanej ogrodzenie powinno znajdować się nad poziomem gruntu działki. Takie rozwiązanie uniemożliwi potencjalne zalanie terenu.

Krok 3. Mocowanie paneli

Zwykle do każdego modelu paneli ogrodzeniowych dołączana jest instrukcja producenta, która opisuje ich montaż. Panele przytwierdza się do słupków za pomocą odpowiednich uchwytów (kotew), które znajdują się w zestawie z całym systemem ogrodzenia. Wszystko skręcane jest nakrętkami zrywalnymi. W ten sposób montaż chroni przed szybkim rozkręceniem płotu i możliwością wyjęcia czy kradzieży paneli.

Komentarze