Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Życie bez prądu wydaje się dziś być nieco abstrakcyjną i nierealną propozycją. Brak światła, ogrzewania (którego źródłem jest pompa obiegowa) i wody (gdy wykorzystujemy własną studnię) to niezwykle trudna do wyobrażenia wizja. Można więc sądzić, że współczesne gospodarstwa „stoją” na energii elektrycznej, która ułatwia wykonywanie niemalże wszystkich, codziennych obowiązków, podnosi komfort przebywania w domu, a także dostarcza rozrywki. Warto jednak pamiętać, że wykonując lub planując instalację elektryczną możemy popełnić błędy, które mają wpływ na późniejsze wydatki lub remonty. Z myślą o tych sytuacjach zebraliśmy kilka, najczęściej popełnianych błędów, których warto się wystrzegać w pracach nad instalacją elektryczną.

null

Błąd 1: Za mało gniazdek

Zaskakująco jak często popełniamy błędy w rozplanowaniu gniazd (gniazda Simon: https://www.asaj.pl/kontakt-simon) i kontaktów. Ich niewystarczająca ilość powoduje, że konieczne jest wykorzystywanie przedłużaczy i rozgałęziaczy, które plączą się pod nogami i negatywnie wpływają na estetykę wnętrz. 

Sprzęty, takie jak lodówka czy zmywarka, powinny mieć własne, wydzielone i stałe gniazdka. W ich rozplanowaniu warto także przeanalizować ilość tzw. sprzętu przejściowego, który używany jest rzadziej (najczęściej w kuchni lub łaziance).

  • W kuchni rozplanuj więc gniazda elektryczne podwójne – te umieszcza się zwykle nad blatem, najlepiej co 1,5 – 2 metry.
  • Natomiast w sypialni lub salonie rozplanuj gniazdka nad listwą – najlepiej na każdej ścianie.

Błąd 2: Brak wydzielonych obwodów

Urządzania o mocy powyżej 2kW powinny być zasilane za pomocą osobnych obwodów – tj. posiadających własne zabezpieczenia nadmiarowoprądowe. Najpopularniejsze urządzenia tego typu to: zmywarka, lodówka, pralka i piekarnik. Jeśli w jeden obwód wpiętych jest jednocześnie kilka urządzeń pobierających dużo prądu, to podczas ich działania będzie wybijać bezpiecznik i wyłączać je wszystkie.

Zastosowanie oddzielnych obwodów dla poszczególnych urządzeń o dużym poborze mocy ma zapewnić niezawodność działania tych sprzętów i komfort korzystania z nich.  Zmniejszenie awaryjności to również zmniejszenie kosztów i ewentualnych, czasochłonnych napraw lub remontów.

Błąd 3: Źle przeprowadzone przewody

W dużym uproszczeniu – przewody elektryczne układa się wzdłuż linii pionowych lub poziomych (unikaj rozłożenia na ukos!). Tak symetryczne i proste rozłożenie ma za zadanie ułatwić odtworzenie przewodów, np. podczas remontu lub gdy urządzamy mieszkanie kupione na rynku wtórnym. Znajomość ich położenia zmniejsza bowiem ryzyko uszkodzenia, np. poprzez wiercenie. Specjaliści rekomendują nawet, aby fotografować rozmieszczenie przewodów jeszcze przed tynkowaniem, a także zaznajomić się z całym planem instalacji. 

Najczęściej w montażu używa się tzw. przewodów płaskich, które mocuje się do ścian, a następnie pokrywa tynkiem. Technika przyczepiania przewodów bazuje na uchwytach z tworzywa sztucznego lub aluminiowych blaszkach, które przytwierdza się przy pomocy kołków rozporowych (zwłaszcza gdy przewody są szerokie).

Zdarza się również, że specjaliści przeprowadzają przewody w rurkach (tzw. peszlach), które układa się w głębokich bruzdach. Metoda ta jednak nie cieszy się zbyt dużą popularnością, głównie przez swoją czasochłonność i zdecydowanie większy koszt wykonania.

Błąd 4: Brakujący uziom

Uziom to kluczowy element, zapewniający bezpieczeństwo użytkowania sprzętów. Jego obecność zmniejsza ryzyko porażenia prądem. Specjaliści rekomendują, aby wykonać uziomy na etapie stawiania fundamentów. Późniejsze ich wykonywanie często związane jest z większymi kosztami i trudnościami organizacyjnymi.

Uziom fundamentowy to najczęściej pręt stalowy (lub bednarki), którą umieszcza się w dolnej części ławy. Prawidłowo stworzony projekt, który od początku bazuje na pracy doświadczonego elektryka, posiada obowiązkowe uziomy. Zdarza się jednak, że wykonawcy działający „po kosztach” korzystają z jego pomocy dopiero po wylaniu fundamentów, co generuje sporo, późniejszych problemów.

W kontekście instalacji warto zwrócić uwagę na staranność wykonania instalacji. Oczywiście krzywo położone przewody czy niesymetrycznie rozmieszczone gniazdka nie wpływają na użyteczność instalacji, ale „psują” estetykę wnętrza. Bardzo często odradza się układanie instalacji w listwach przypodłogowych – głównie ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Profesjonalny osprzęt elektryczny, który pozwoli Ci uniknąć powyższych błędów dostępny jest na asaj.pl

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.