Czy warto budować dom systemem gospodarczym?

Większość domów jednorodzinnych w Polsce powstaje systemem gospodarczym. Inwestorzy wybierają ten sposób budowy, ponieważ liczą na oszczędności. Optymalizacja kosztów może się udać, ale zapewne będzie okupiona poświęceniami.

Ile można zaoszczędzić, budując dom systemem gospodarczym? Najczęściej podaje się, że około 10 procent kwoty obowiązującej przy budowie systemem zleconym, ale nie jest to wielkość, której można się sztywno trzymać. Przy umiejętnym planowaniu, dużym własnym zaangażowaniu i przy sprzyjających okolicznościach oszczędności mogą być większe. Ich wysokość zależy od wielu uwarunkowań; zniżek uzyskanych w hurtowniach budowlanych czy terminowego ukończenia kolejnych etapów prac. Jeśli więc wszystko przebiega po myśli inwestora, ten może liczyć na

Budowa domu systemem gospodarczym wymaga od inwestora odpowiedniego przygotowania
Budowa domu systemem gospodarczym wymaga od inwestora odpowiedniego przygotowania
obniżenie kosztów o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Plusem tego sposobu prowadzenia budowy jest także możliwość przerwania prac w praktycznie dowolnym momencie. To ważne dla inwestorów, którzy przewidują, że mogą mieć problemy z finansowaniem inwestycji. Dzięki elastyczności prowadzenia prac w systemie gospodarczym, na jakiś czas mogą je wstrzymać i kontynuować wówczas, gdy problemy finansowe zostaną rozwiązane.

Nadgodziny na budowie

Coś jednak za coś. Podczas budowy domu systemem gospodarczym wszystko jest na głowie inwestora. Sam musi kupować materiały budowlane i dbać o ich dostarczenie, zatrudniać wykonawców i kierownika budowy, a nierzadko też samodzielnie wykonywać różne prace. Bywają przypadki, że fachowcy są zatrudniani jedynie do najtrudniejszych etapów prac, a pozostałe roboty inwestor wykonuje sam, przy pomocy rodziny czy znajomych. Aby to wszystko było możliwe, potrzebna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie z zakresu technik budowy. Jeśli ich brakuje, to inwestor dodatkowe godziny musi poświęcić na dokształcanie. Bez odpowiedniego przygotowania nie warto jednak podejmować się tak skomplikowanej inwestycji, jak budowa domu jednorodzinnego. Trzeba też pamiętać, że budowa domu metodą gospodarczą trwa dłużej niż przy systemie zleconym, jeśli więc komuś zależy na szybkim tempie i sprawnym tempie przebiegu prac, to powinien zrezygnować z systemu gospodarczego, ten bowiem takich gwarancji nie daje.

W Polsce większość domów jednorodzinnych powstaje systemem gospodarczym. Budując w ten sposób, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Bez kosztorysu ani rusz

Niezależnie od tego, jakim sposobem budowa będzie realizowana, trzeba ją dobrze zaplanować. Jednym z elementów takiego przygotowania jest profesjonalnie przygotowany kosztorys inwestorski. Dzięki niemu można nie tylko zaplanować wszystkie wydatki, ale także sprawować kontrolę nad przebiegiem i terminowością realizacji kolejnych etapów budowy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.