Izolacja akustyczna w budynkach. Jak odizolować się od hałasów z zewnątrz i wnętrza budynku ?

Planując budowę lub zakup domu zwracamy uwagę na lokalizację, rozplanowanie pomieszczeń czy wielkość działki. Często jednak zapominamy o tym, co niewidoczne – o hałasie. Pamiętajmy, że komfort akustyczny, to jedna z ważniejszych kwestii, jaką powinien nam zapewnić deweloper lub wykonawca. 

Ochrona przed hałasem, to obok m.in. bezpieczeństwa pożarowego czy oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród, jedno z siedmiu podstawowych wymagań, jakim powinny odpowiadać budynki. Na jej jakość wpływają odpowiednio dobrane materiały i rozwiązania, dobry projekt i poprawne wykonawstwo. Dobra izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej – mierzona w dB - jest jednoznaczna z małym przewodzeniem dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego. Przepisy jasno określają wymagania dla poszczególnych przegród w określonych typach budynków, ustalając tym samym wartości minimalne.

Układanie izolacji TDPT
Isover
Układanie izolacji TDPT
Na poziom hałasu w pomieszczeniu wpływają nie tylko dźwięki z ulicy czy od sąsiadów. Dodatkowe odgłosy powstają także w związku z użytkowaniem instalacji oraz domowych urządzeń, takich jak np. lodówka. Jeśli suma tych wszystkich dźwięków jest zbyt intensywna, zaczynamy odczuwać coraz większy dyskomfort. Trudności w koncentracji, utrzymujący się stres, a także problemy ze snem - to m.in. dolegliwości wynikające z oddziaływania niepożądanych dźwięków.

Przed nadmiernym hałasem, w skuteczny sposób, może uchronić nas odpowiednio zaprojektowana i wykonana izolacja akustyczna przegród, instalacji i urządzeń wyposażenia budynków.

Isover

Ściany wewnętrzne

Najczęściej występujące ściany wewnętrzne wykonane są w technologii suchej zabudowy oraz w technologii tradycyjnej murowanej. 

Zaletą przegród wykonanych w technologii suchej zabudowy (konstrukcję stanowią metalowe profile i płyty gipsowo-kartonowe, a wypełnienie to wełna mineralna szklana lub skalna) jest ich znacznie wyższa izolacyjność od dźwięków powietrznych (mowa sąsiadów, dzieci za ścianą czy grający telewizor). Do izolacji akustycznej ścian warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w), która to cecha powinna być opisana na etykiecie produktu w postaci liter AW. Rekomendowane są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej ISOVER Aku-Płyta, jak i z wełny mineralnej skalnej ISOVER Polterm Uni. To właśnie dzięki włóknistej strukturze wymienione materiały doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne, a w grubości od 75 mm dla Aku-Płyty i od 100 mm dla Poltermu Uni charakteryzują się współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie. Cecha ta stawia je na pierwszym miejscu wśród materiałów dedykowanych do ścian wewnętrznych. Tak wysokie pochłanianie dźwięku w konsekwencji wpływa na wysoką izolacyjność kompletnej przegrody. Ponadto, wełny akustyczne Aku-Płyta oraz Polterm Uni, dzięki swej sprężystości doskonale wypełniają przestrzeń między profilami, zapewniając doskonałą izolacyjność akustyczną i eliminując zjawisko tzw. mostków akustycznych. Im grubszą ISOVER Aku-Płytą lub Polterm Uni wypełnimy konstrukcję ściany działowej, tym lepszą uzyskamy izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych dla ściany.

Układanie folii rozdzielającej na warstwie izolacji
Isover
Układanie folii rozdzielającej na warstwie izolacji
Ściana wewnętrzna w technologii suchej zabudowy może być węższa od tych wykonanych w technologii tradycyjnej i wciąż bardzo dobrze będzie izolować od dźwięków dochodzących z pomieszczeń obok. Dzięki węższym rozwiązaniom przegród zyskuje się dodatkową przestrzeń w pomieszczeniach - a to w przypadku niewielkich pomieszczeń na poddaszu użytkowym istotnie wpływa na komfort, kubaturę i ich estetykę. Kolejnym atutem jest wielokrotnie niższe obciążenie stropu powodowane przez ścianę z płyt gipsowo-kartonowych i wełny mineralnej – taką konstrukcję można dowolnie ustawiać na stropie bez ingerencji w konstrukcję nośną. Ponadto, jest to bardzo czysta, szybka i mobilna – w razie przyszłej potrzeby demontażu - technologia.

Isover

Poza optymalnym doborem materiałów budowlanych do ścian działowych, kluczowe znaczenie ma jakość wykonania (a wcześniej projektu). Nie wolno zapominać, aby profile zewnętrzne (podłogowy, sufitowy i ściennie) były podklejone piankową taśmą akustyczną - metalowe profile nie mogą stykać się bezpośrednio z betonowym podłożem. Ważne również, aby pamiętać o odpowiednio krótszych (1-1,5 cm) od wysokości pomieszczenia pionowych profilach konstrukcyjnych. W przypadku ścian działowych przenoszenie boczne dźwięków można wyeliminować posadawiając ścianę bezpośrednio na płycie stropowej, a nie na gotowej już podłodze z warstwą wyrównawczą. Kiedy łączymy sufit podwieszany ze ścianą działową należy pamiętać, że ściana działowa powinna być doprowadzona ponad poziom sufitu podwieszanego i być zakotwiona w płycie żelbetowej stropu. W wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego (który montujemy po obu stronach ściany działowej w kroku następnym) korzystnie jest położyć warstwę lekkiej wełny typu Aku-Płyta prostopadle do ściany działowej. Nie pozwoli to fali dźwiękowej na przejście dźwiękom z jednego pomieszczenia do sąsiedniego przez betonowy strop nad konstrukcją ściany działowej.

Jak poprawnie zbudować ścianę działową można zobaczyć tutaj:

Stropy międzykondygnacyjne

Stropy międzypiętrowe to jedna z najtrudniejszych pod względem izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, gdyż stawiane są względem niej wymagania dotyczące nie tylko izolacyjności od dźwięków powietrznych, lecz również od dźwięków uderzeniowych (przesuwanie krzeseł, jeżdżenie odkurzaczem po podłodze, chodzenie dziecka, tupot psa). Technologią najlepiej sprawdzającą się w przypadku stropów jest tzw. „podłoga pływająca”. Rozwiązanie to składa się z ułożonych na płycie konstrukcyjnej warstw materiału izolacyjnego (doskonale sprawdza się w tej sytuacji twarda wełna mineralna szklana ISOVER TDPT lub skalna Stropoterm), folii rozdzielającej i warstwy dociskowej (jastrychu/wylewki samopoziomującej). Przewody instalacji CO rozmieszcza się odpowiednio w warstwie izolacji, wężownicę ogrzewania podłogowego układa się na płytach izolacyjnych z wełny mineralnej, przedzielonych od wężownicy aluminiową folią.

Przed wylaniem podłogi pływającej należy oddzielić dylatacją z pasków wełny mineralnej (ISOVER TDPT lub Stropoterm) konstrukcję ścian od planowanych warstw izolacji poziomej z wełny mineralnej oraz warstwy dociskowej. Dylatację w postaci paska wełny łączy się z istniejącymi ścianami wewnętrznymi. Podobnie, wykonuje się dylatację od innych elementów pionowych (np. słupy przechodzące przez strop). Do tak zabezpieczonych ścian i innych elementów pionowych układa się poziomą izolację akustyczno-termiczną w postaci płyt ISOVER TDPT lub Stropoterm. Następnie kładzie się folię rozdzielającą wywijając ją szczelnie na istniejące ściany i w ostatnim etapie rozprowadza się warstwę wyrównawczą, która po wypoziomowaniu i stwardnieniu jest gotowa aby układać na niej warstwy wykończeniowe podłogi.

Ściany zewnętrzne

Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że izolacja termiczna przegród zewnętrznych wpływa jednocześnie na poprawę ich izolacyjności akustycznej. Warto o tym pamiętać, np. izolując poddasze szklaną wełną ISOVER. Taki zabieg poprawi komfort akustyczny, szczególnie pożądany np. podczas ciszy nocnej czy w trakcie opadów deszczu.

Korzystne wartości izolacyjności akustycznej ścian zewnętrznych można osiągnąć stosując technologię lekką suchą. Fasady wentylowane oprócz korzystniejszych warunków akustycznych niosą ze sobą również lepszą estetykę, trwałość i izolacyjność termiczną od tradycyjnych rozwiązań wykonywanych technologią lekką mokrą.

Izolacja akustyczna wentylacji i klimatyzacji

Mieszkańcy współczesnych domów często skarżą się na hałas pochodzący z wentylacji. Szum wentylatorów i hałasy przenikające przez system wentylacji z innych pomieszczeń mogą być bardzo dokuczliwe. O ile szum wentylacji dotyczy tylko przypadku wentylacji mechanicznej, o tyle dźwięki przenikające przez wentylację z innych pomieszczeń i mieszkań lub spoza budynku dotyczą również systemów wentylacji grawitacyjnej.

Podczas projektowania systemu wentylacji należy pamiętać o tym, że wewnątrz kanału wentylacyjnego niepożądany dźwięk swobodnie się rozprzestrzenia - wielokrotnie się odbija i przenosi na duże odległości. W takim kanale hałas od centrali wentylacyjnej zlokalizowanej np. na najniższej kondygnacji może być słyszalny na poddaszu. Podobnie hałas z zewnątrz może wnikać przez stalowe przewody wentylacji grawitacyjnej do poszczególnych pomieszczeń.

Należy stosować tłumiki akustyczne, które ograniczają ryzyko przenikania hałasu z centrali wentylacyjnej i otoczenia oraz między poszczególnymi pomieszczeniami.

ISOVER VENTILUX 6335 to niepalna płyta z wełny mineralnej z włókien szklanych, jednostronnie pokryta zbrojonym welonem szklanym przeznaczona do wykonywania izolacji termicznej i akustycznej kanałów, tłumików i urządzeń wentylacyjnych (takich jak centrale, agregaty, komory tłumiące). Można ją stosować jako izolację wewnętrzną w instalacjach o wymuszonym przepływie powietrza, o prędkości przepływu nawet do 25 m/s. ISOVER VENTILUX 6335 to doskonały pochłaniacz dźwięku o współczynniku pochłaniania dźwięku alfa 95% dla grubości płyt od 5 cm i 100% dla grubości płyt od 10 cm. Jednocześnie VENTILUX 6335 jest świetnym izolatorem cieplnym o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,032 W/mK, co sprzyja oszczędnościom wynikającym z niższych kosztów przeznaczanych na wyprodukowanie i transport energii cieplnej i chłodzącej do pomieszczeń.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

  • mario 2016-06-25T11:18:52Z

    jak wygłuszyć sufit od sąsiadów

    • isover on-line ekspert 2016-06-27T07:19:10Z

      Najskuteczniejszą metodą poprawy zolacyjności od dźwięków uderzeniowych jest układ podlogi pływającej z odpowiednia wełną min. Ale jak rozumiem lokal powyżej jest własnością sąsiada i takie rozwiązanie odpada. Pozostaje zatem sufit podwieszany z płyt g-k z wypełnieniem wełną Aku-Płyta - płyty gipsowo-kartonowe np. RIGIPS PRO mocowane na konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej z profili CD 60 + wełna Aku-Płyta gr. 50mm lub 75mm.