Jak tanio wyremontować dom?

Remont domu często kojarzy się z bardzo dużymi wydatkami. Na szczęście nie zawsze musi to być prawda. Istnieje wiele sposobów na poczynienie oszczędności, które sprawią, że ostateczna cena całego przedsięwzięcia staje się bardziej atrakcyjna. Poniżej podpowiemy jak tanio wyremontować dom i na jakich pracach nie warto oszczędzać.

Grunt to odpowiednie przygotowanie

Dobry plan prac powinien być podstawą każdego remontu. Na wstępie określmy zakres robót oraz specyfikę materiałów budowlanych. Być może niektóre pomieszczenia nie wymagają gruntownego remontu, a jedynie lekkiego odświeżenia. Warto przeanalizować wszystkie aspekty i wybrać najbardziej korzystną opcję. Podczas planowania remontu dobrze będzie ustalić harmonogram prac. Pozwoli to na usprawnienie działań, a co za tym idzie także na ograniczenie wydatków.

Im lepiej przygotujemy się do remontu domu, tym mniejsze ryzyko pojawienia się dodatkowych kosztów.

Samodzielne wykonanie niektórych prac to skuteczny sposób na obniżenie kosztów remontu
Samodzielne wykonanie niektórych prac to skuteczny sposób na obniżenie kosztów remontu

Zastanów się nad samodzielnym wykonaniem niektórych prac

Cena robocizny obejmuje około 1/3 kosztów remontu domu. Zatem samodzielne wykonywanie prostych prac może wiązać się z dodatkowymi oszczędnościami. Przed zatrudnieniem fachowców przemyślmy, które prace będziemy w stanie wykonać samodzielnie. Malowanie ścian, układanie paneli podłogowych czy demontaż starych nawierzchni nie są zbyt skomplikowane. Samodzielne wykonanie tych czynności w domach o dużym metrażu może być sporą oszczędnością budżetu.

Wykonaj kosztorys inwestycyjny

Po dokładnym rozplanowaniu wszystkich prac przychodzi czas na określenie skali wydatków. Dobrze przygotowany kosztorys inwestorski ukaże nam realne koszty całego przedsięwzięcia. Przy okazji jego wykonania zapoznamy się z aktualnymi stawkami robocizny, kosztami materiałów budowlanych i specyfiką prac remontowych. Indywidualny kosztorys remontowy możemy wykonać przy użyciu kalkulatorów budowlanych dostępnych na stronie kb.pl.

Wybierz dobrą ekipę

Wielu inwestorów upatruje oszczędności w wynajęciu najtańszej ekipy remontowej. Niestety takie działania mogą mieć odwrotny skutek. Najtańsi wykonawcy rzadko wykonują prace na odpowiednio wysokim poziomie. Wszelkie niedoróbki i przeprowadzanie prac niezgodnie ze sztuką budowlaną może wywołać dodatkowe koszty po stronie inwestora. Zatem znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się wynajęcie sprawdzonych fachowców, posiadających stosowne doświadczenie oraz referencje. Ich cennik z pewnością nie będzie najniższy, jednak wyższa jakość prac sprawi, że remont zostanie wykonany w sposób należyty.

Sprawdzone firmy budowlane znajdziesz na przykład na wyszukiwarce firm dostępnej pod tym adresem: http://kb.pl/firmy-budowlane/.

Po dokładnym zaplanowaniu wszystkich prac trzeba określić skalę wydatków. Pomoże w tym dobrze przygotowany kosztorys inwestorski
Po dokładnym zaplanowaniu wszystkich prac trzeba określić skalę wydatków. Pomoże w tym dobrze przygotowany kosztorys inwestorski

Przeanalizuj ofertę rynkową materiałów budowlanych

Zakup materiałów budowlanych to kolejny duży wydatek obciążający budżet inwestora. Dlatego warto zapoznać się bliżej z ofertą rynkową. Materiały budowlane dostępne w sprzedaży często są oferowane w bardzo zróżnicowanych cenach. Nie chodzi tu oczywiście o zakup gorszej jakości produktów lecz o stawki poszczególnych sklepów i składów budowlanych. Dlatego dobrą praktyką jest zapoznanie się z ofertą przynajmniej kilku lokalnych dostawców. Czasem zdarza się, że różnica cenowa płytek, białej armatury czy paneli sięga ponad 20%. Zatem wybór atrakcyjniejszej finansowo oferty może być dobrym sposobem na poczynienie dodatkowych oszczędności.

W niektórych przypadkach opłaca się także zakup materiałów w jednym składzie budowlanym. Większe zakupy mogą być przesłanką do uzyskania atrakcyjnego rabatu. Przy większym zamówieniu możemy też wynegocjować darmowy transport. Hurtownie i składy budowlane możesz wyszukać w tym miejscu http://kb.pl/firmy-budowlane/katalog/hurtownia-i-sklep-budowlany--/.

Pozostaw rezerwę finansową i nie oszczędzaj na wszystkim

To ostatnia zasada, o której warto pamiętać. Remont domu niemal zawsze pociąga ze sobą dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Dlatego warto pozostawić sobie rezerwę finasową w wysokości przynajmniej 20%. Pamiętajmy też, by podczas planowania prac nie oszczędzać na wszystkim. Z pewnością nie warto oszczędzać na jakości materiałów budowlanych, ani na usługach instalacyjnych. Przy okazji gruntownego remontu często modernizujemy instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Do owych prac warto zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy wykonają usługę w sposób należyty.

Proponowane dla Ciebie