Kwiecisty balkon miniaturą ogrodu

Osoby, które nie mają własnego ogrodu, a do parku mają daleko, w ciepłe dni mogą nacieszyć się piękną pogodą i skorzystać ze słońca, wypoczywając na balkonie. Aby ta namiastka ogrodu stała się zieloną oazą, należy ją odpowiednio przygotować.

Balkony różnią się od siebie rozmiarami. Niektórzy mieszkańcy mają duże balkony, na których można postawić stolik i krzesła, inni małe, teoretycznie bezużyteczne. Stosując oryginalne rozwiązania, można sprawić, że nawet te najmniejsze staną się wizytówką zwracającą uwagę przechodniów.

Ciasny balkon nie musi być bezużyteczny

Posiadacze niewielkich balkonów nie muszą od razu przekreślać jego użyteczności. Nawet najmniejszy balkon może mieć swój niepowtarzalny styl. Wystarczy go rozsądnie rozplanować. Często spotyka się na polskich osiedlach balkony, które ledwo pomieszczą jedną osobę. Jeśli nie chcemy wykorzystać go funkcjonalnie, może być po prostu kwiecistą ozdobą elewacji. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie zapełnienie jego przestrzeni kwiatami doniczkowymi. Coraz częściej wybiera się także bambusowe pochodnie, które będą nie tylko ciekawą dekoracją, ale także odstraszą insekty.

Jeżeli lubimy przebywać na świeżym powietrzu, można wstawić na balkonie efektowny, wygodny fotel, na którym dobrze będzie zagłębić się w ulubionej lekturze. Taki balkon będzie idealnym kącikiem do czytania. Aby osłonić się od widoku sąsiadów, nie tracąc powierzchni balkonu poprzez wstawianie donic z kwiatami, dobrym pomysłem jest przyczepienie do balustrady maty bambusowej. W takim wypadku lepiej będzie, gdy kwiaty będą zwisały ze skrzynek przymocowanych do balustrady od zewnętrznej strony. 

Obszerny balkon miejscem odpoczynku

Większy balkon będzie bardziej przydatny pod względem funkcjonalnym. To doskonałe miejsce, gdzie można wypić kawę, wypocząć na świeżym powietrzu, czytając książkę, poopalać się, a także spędzić wieczór w gronie rodziny czy znajomych. Można na nim

ustawić wygodną kanapę, leżak, hamak na stojaku czy też stół z krzesłami. W wielu sklepach ogrodniczych w sprzedaży są specjalnie stworzone komplety mebli ogrodowych, które są stosunkowo lekkie i zróżnicowane pod względem materiału, kształtu oraz koloru.

Przed zakupem mebli powinniśmy znać nie tylko wymiary balkonu, ale także zastanowić się, jaką funkcję ma on pełnić. Jeśli preferujemy spędzać czas samemu, odpoczywając na świeżym powietrzu, warto kupić komfortowy fotel czy leżak, a także mały stoliczek kawowy. W przypadku gdy wolimy jeść obiad w rodzinnym gronie, lepiej będzie wstawić wygodny stolik z krzesłami. Dobrym pomysłem będzie także zakup lamp solarnych, które oświetlą balkon po zmroku. Gdy balkon jest na tyle duży, że po wstawieniu stołu będzie na nim jeszcze trochę wolnego miejsca, dobrze będzie przy balustradzie ustawić iglaki, które osłonią nas przed widokiem sąsiadów. Na dużej przestrzeni dobrze będą wyglądały nawet większe, toporniejsze rośliny. Przed nadmiernym nasłonecznieniem osłoni duży ozdobny parasol.

Kolory na balkonie

Sadząc rośliny w donicach na balkonie, powinniśmy pamiętać, że tu nie obowiązują takie same reguły jak przy nasadzeniach w ogrodzie. Wręcz przeciwnie – im więcej różnorodnych roślin, tym lepiej. Możemy mieszać nie tylko gatunki, ale także kolory. Wybierzmy zatem kilka gatunków roślin o różnych odmianach kolorystycznych. Na balkonie można uprawiać np. storczyki, pelargonie czy piwonie. Tu nie panuje zasada symetrii. Taką samą regułą powinniśmy się kierować przy doborze detali. Naturalne odcienie mebli ogrodowych powinniśmy dopełnić jednym mocnym akcentem kolorystycznym w postaci dodatków. Nie bójmy się odważnych, krzykliwych barw.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.