Modne elewacje
Kolor elewacji to szczegół. Nie ma znaczenia dla trwałości domu i jego funkcjonalności. A jednak sposób wykończenia elewacji jest ważny. Wystarczy spojrzeć na dwie różne wizualizacje tego samego domu. Odmienne wykończenie sprawia, że budynek wygląda zupełnie inaczej.
Zanim przejdzie się do planowania wykończenia domu, należy sprawdzić zapisy zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Może okazać się, chociaż zdarza się to stosunkowo rzadko, że został w nich określony dopuszczalny zakres kolorystyki ścian zewnętrznych domu, który ma powstać na wybranym terenie. Wybierając kolorystykę elewacji warto zwrócić uwagę także na architekturę budynku. Skomplikowana, pełna rozmaitych detali bryła lepiej wygląda w spokojnych kolorach, które zawsze stanowią bezpieczniejszy wybór. Na mocniejsze akcenty można sobie pozwolić wówczas, gdy forma budynku jest prosta. Intensywne kolory uatrakcyjnią wówczas skromną bryłę.
Sposób wykończenia domu, jego kolorystyka, najlepiej oddają gust, a nawet charakter, właścicieli. Ci ostatni, wybierając kolor elewacji, kierują się przede wszystkim własnymi preferencjami. Ważne jest jednak, aby przy tej okazji rozejrzeć się trochę po okolicy i spróbować wziąć pod uwagę także wygląd otoczenia. Trzeba także pamiętać, że na ostateczny wygląd domu składa się nie tylko kolorystyka samej elewacji, ale jej zestawienie z kolorem dachu, stolarki okiennej i drzwiowej czy rur spustowych. Białe ściany, biała stolarka okienna i podbitka dachowa w połączeniu z czerwonym dachem to najbardziej tradycyjne zestawienie. Jeśli jednak w tym samym domu zostanie wybrane pokrycie dachowe w kolorze grafitowym lub antracytowym, a jasne ściany ozdobi drewniana, kamienna lub klinkierowa okładzina, to w efekcie budynek będzie prezentować się na wskroś nowocześnie.
Ale to oczywiście nie jest jedyny sposób na nadanie budynkowi modnego wyglądu. W ostatnich latach architekci chętnie sięgają po takie materiały wykończeniowe, jak wspomniane już drewno, beton czy blacha. Na elewacjach pojawia się także nieotynkowana cegła, która stwarza wrażenie stylowej surowości. Doskonałe efekty zapewnia umiejętne, nieraz kontrastowe, połączenie poszczególnych materiałów. Drewno ociepla chłód szarych elewacji, a blacha ciekawie komponuje się z kamieniem.
Komentarze