Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie domu?

Świadomość tego, że warto posiadać ubezpieczenie nieruchomości rośnie w Polsce z roku na rok. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że dom stanowi często cały dobytek życia, a jego utrata wcale nie jest tak niemożliwa, jak może się wydawać. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając taką ochronę? Co powinno mieć znaczenie?

Ubezpieczenie domu – dlaczego warto?

Co pewien czas w mediach słyszymy o tym, że w wyniku nawałnic, powodzi czy pożarów wielu ludzi traci niemal cały dobytek swojego życia. W 2020 roku około 200 rodzin z miejscowości Trzcinica koło Jasła przeżyło nawałnicę, która zniszczyła ich nieruchomości. W 1997 roku w wyniku powodzi stulecia dach na głową straciło ok. 7 tys. Polaków, a 40 proc. – straciło dorobek życia. W takich momentach media zaczynają wspominać o tym, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia nieruchomości. Ci, którzy je mieli, najprawdopodobniej otrzymali odszkodowanie i byli w stanie przywrócić domu poprzedni stan. Natomiast osoby, które nie zadbały o tę kwestię stanęły w obliczu tragicznej sytuacji finansowej.

Opisane wydarzenia są kluczowym argumentem, który przemawia za posiadaniem ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli dojdzie do szkody całkowitej, to przywrócenie nieruchomości poprzedniego stanu wymagać będzie mnóstwa pracy i środków. Tymczasem ochrona zapewniana przez ubezpieczyciela może obejmować szereg zdarzeń, które mogą się przydarzyć niemal każdemu. Wszyscy możemy paść ofiarą kradzieży z włamaniem, każdemu może się przytrafić pożar, przepięcie czy uderzenie pioruna. Nawet jeśli podejmiemy niezbędne środki ostrożności, to i tak nie wyeliminujemy w 100 proc. takich ryzyk. Najlepszym sposobem na to, żeby przygotować się na takie zdarzenia jest posiadanie ubezpieczenia z szerokim zakresem ochrony.

Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Tak jak w przypadku każdej polisy, szukając ubezpieczenia domu, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. To one będą decydować o tym, czy nasza ochrona jest wystarczająca. Znaczenie przy wyborze ubezpieczenia powinny mieć:

  • Suma ubezpieczenia – czyli górna granica odpowiedzialności towarzystwa. Powinna ona być na tyle wysoka, aby w razie szkody całkowitej wypłacone odszkodowanie było wystarczające do tego, żeby przywrócić nieruchomości poprzedni stan. Jeśli suma ubezpieczenia zostanie ustalona na zbyt niskim poziomie, to środki nie wystarczą nam na likwidację szkody.
  • Zakres ochrony – kluczowe znaczenie mają również ryzyka, które obejmuje ochrona. Im jest ich więcej, tym lepiej, ale to też zależy od wariantu ochrony, jaki wybierzemy. Najczęściej w przypadku podstawowej opcji ubezpieczenie obejmuje kilka ryzyk, natomiast przy szerokiej ochronie może ich być kilkadziesiąt. Najważniejsze, żeby wśród nich występowały takie, które mogą się przydarzyć w naszym przypadku. Np. nie grozi nam lawina, jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym, w mieście, gdzieś w centrum Polski.
  • Definicje ryzyk – koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jak definiowane są poszczególne ryzyka w OWU. Nie zawsze ta definicja musi być taka sama.
  • Ograniczenia odpowiedzialności – możliwa jest franszyza, okres karencji i inne. Np. zdarzyć się może, że ochrona przed ryzykiem powodzi obowiązywać będzie dopiero po pewnym okresie od zawarcia umowy.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – znajdziesz je w OWU. Należy się bardzo dokładnie zapoznać z tą częścią umowy, żeby mieć świadomość tego, jakich zasad trzeba przestrzegać. Np. ubezpieczyciel może być zwolniony z odpowiedzialności finansowej za dane zdarzenie, jeśli nie dopełnimy któregoś z obowiązków, np. przeglądu kominiarskiego.

Oczywiście przy wyborze ubezpieczenia znaczenie ma również cena, ale nie powinna być ona decydująca. Istotniejszy jest zakres ochrony, gdyż to od niego zależy, w przypadku jakich zdarzeń możemy otrzymać odszkodowanie. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.