Narzędzia do pielęgnacji przydomowego ogrodu
Piękny, zadbany ogród to doskonałe miejsce, w którym będziemy z chęcią wypoczywać po pracy. Stanie się nie tylko chlubą, którą będziemy chwalić się przed gośćmi, ale jednocześnie obiektem zazdrości sąsiadów. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od jego wielkości i ilości porastających go gatunków roślin trzeba go regularnie pielęgnować.
Zakładając swój własny ogród, niezależnie od jego wielkości, powinniśmy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Aby wyglądał pięknie i był obiektem chluby, gdzie przyjemnie będziemy spędzać wolny czas po pracy, należy o niego dbać. Nawet jeśli nie jesteśmy z zawodu ogrodnikami, w swoim schowku powinniśmy posiadać własny zestaw narzędzi. Powinny być one dobrane do rodzaju ogrodu, ponieważ inne narzędzia potrzebne będą do pielęgnacji trawnika, cięcia krzewów czy pielęgnacji rabat z kwiatami.
Komfort pracy w ogrodzie
Mimo że nie pracujemy w ogrodzie przez cały rok, a jedynie przez kilka miesięcy w roku, powinniśmy zaopatrzyć się w wygodne i trwałe narzędzia ogrodowe, które będą spełniały swoją funkcję. Przez długi czas z pewnością będą nam służyły narzędzia lekkie i ergonomiczne, wykonane z odpornych materiałów. Dzięki nim praca w ogrodzie będzie łatwiejsza i bardziej wydajna. Komfort pracy to główne kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze narzędzi do pracy w ogrodzie. Ważne są przede wszystkim wyprofilowane uchwyty oraz niewielka waga narzędzi.
Wybór narzędzi ogrodowych
Wybór konkretnych narzędzi ogrodowych powinien zależeć od wielkości ogrodu, gatunków roślin, które go porastają, a także przeznaczenia ogrodu. Jeśli nie jesteśmy pasjonatami, skupmy się na wyborze tych najważniejszych narzędzi, które są najczęściej używane podczas pielęgnacji ogrodu. W małym ogrodzie pracuje się zwykle narzędziami ręcznymi, w dużym będą to narzędzia elektryczne. Do regularnej pielęgnacji niezbędna będzie łopata czy szpadel, które służą do przekopywania ziemi bądź wykopywania dołów pod większe rośliny. Niezbędne będą także grabie potrzebne do grabienia liści, skoszonej trawy, wyrównywania ziemi oraz do sprzątania śmieci na działce. Do sadzenia mniejszych roślin potrzebna nam będzie mniejsza łopatka, pikownik czy sadzarka do cebul. Przy spulchnianiu gleby czy wyrywaniu chwastów konieczna okaże się motyka oraz pazurki. Jeśli nie chcemy instalować w ogrodzie automatycznego systemu nawadniania, do podlewania będziemy używać konewki w mniejszym ogrodzie lub węża ogrodowego na większej przestrzeni. Do przycinania gałęzi czy żywopłotów potrzebujemy sekatora, jednak usunąć grubsze konary możemy już jedynie za pomocą piły.
Przycinanie trawnika
Nawet jeśli w naszym ogrodzie nie mamy wielu gatunków roślin, a większą jego część porasta trawa, musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji, by nasz trawnik zawsze wyglądał nienagannie. W tym celu najczęściej używa się kosiarki. Dostępne są zarówno kosiarki ręczne, spalinowe, elektryczne, akumulatorowe, jak i nowoczesne zasilane bateriami słonecznymi. W większych ogrodach szybko uporamy się z przycięciem trawnika przy pomocy profesjonalnych kosiarek lub riderów. W miejscach mniej dostępnych przydadzą się za to wykaszarki, które są mniejsze i lżejsze od powyższych. Na granicy trawnika i chodnika możemy używać nożyc do trawnika.
Nawet ogrodnik amator nie może zapomnieć o zakupie taczki. Skorzystamy z niej nie tylko podczas zakładania ogrodu, ale także w późniejszym czasie. Przewieziemy w niej nie tylko ziemię potrzebną podczas sadzenia roślin, ale także kamienie do klombów czy śmieci sprzątnięte z działki.Przechowywanie narzędzi
Po zakończonej pracy w ogrodzie należy schować narzędzia w wyznaczonym miejscu. Porządek utrzymamy, mając do dyspozycji pomieszczenie gospodarcze z wejściem od strony ogrodu. Jeśli dodatkowo znajduje się w nim zlew z bieżącą wodą, będziemy mieli pewność, że nie zabrudzimy wnętrza domu. W takim pomieszczeniu warto przymocować na ścianach haczyki do powieszenia narzędzi, półki na nasiona i doniczki, a także długi stół pomocny podczas reperowania zepsutych sprzętów domowych. Oprócz narzędzi przechowywać tu można także meble ogrodowe, parasole oraz zabawki dziecięce do zabawy w piaskownicy. Jeśli w domu nie ma dodatkowego pomieszczenia, narzędzia możemy przechowywać w garażu lub postawić w ogrodzie niewielki drewniany domek na narzędzia z daszkiem pokrytym papą.
Komentarze