Wybieramy rekuperator

W domach energooszczędnych wentylacja mechaniczna to standard. Jest nie mniej istotnym elementem niż dobra izolacja przegród zewnętrznych. A rekuperator, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza, jest jedną z najważniejszych jej części. Na co zwrócić uwagę, wybierając rekuperator?

Instalacja wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej) opiera się na działaniu dwóch wentylatorów, z których jeden czerpie świeże powietrze z zewnątrz i przewodami dostarcza je do poszczególnych pomieszczeń, a drugi usuwa zużyte powietrze za pośrednictwem wyrzutni. Rekuperator umieszczony w centrali wentylacyjnej pozwala na ogrzanie powietrza nawiewanego powietrzem usuwanym.

W przyjaznych dla środowiska naturalnego domach energooszczędnych wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest standardem
W przyjaznych dla środowiska naturalnego domach energooszczędnych wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest standardem
W przypadku rekuperatora najważniejsza jest jego sprawność, która bezpośrednio przekłada się na ilość odzyskiwanej energii. Producenci podają, jaką sprawność osiąga dany wymiennik ciepła, ale analizując ten czynnik, należy zwrócić uwagę, w jakich warunkach uzyskano podany wynik oraz czy dane dotyczą wartości maksymalnej, czy też uśrednionej. Warto także zorientować się, czy podana wartość jest w ogóle możliwa do osiągnięcia przez wybrany rodzaj urządzenia. Sprawność rekuperatora jest bowiem uzależniona od wielu warunków, w tym od temperatury, wilgotności i ilości przepływającego powietrza.

Wybierając rekuperator, należy też zwrócić uwagę na to, jaki system rozmrażania w nim zastosowano i jak prezentuje się jego wpływ na sprawność urządzenia, bowiem pochłaniające energię rozmrażanie może być realizowane na różne sposoby i wiązać się z mniejszymi bądź większymi stratami energii. Istotne jest również, w jakie wentylatory wyposażono rekuperator, w jaki sposób są one zasilane i czy można regulować ich wydajność. Wymiennik ciepła musi być przy tym szczelny, należy więc przyjrzeć się jego obudowie i sprawdzić, czy spełnia ten warunek. Jeśli urządzenie ma współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła, trzeba się upewnić, czy wybrany model zapewnia taką możliwość.

Ponadto rekuperator przy wymaganym natężeniu przepływu powietrza powinien zapewniać wystarczający spręż dyspozycyjny (co najmniej 150-200 Pa). I jeszcze jeden element, wcale nie najmniej istotny. Inwestorzy często zgłaszają obawy dotyczące potencjalnie głośnej pracy wentylacji mechanicznej. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaki poziom hałasu urządzenie będzie generować.

Komentarze