4 oznaki wilgoci w domu. Pomoże domowy osuszacz powietrza

Problem zbyt wysokiej wilgotności dotyczy pomieszczeń, w których wilgotność względna wynosi ponad 60%. Taka wartość musi utrzymywać się dłużej niż kilka dni. Optymalna wilgotność w domu lub mieszkaniu wynosi od 40 do 60%. Wówczas nie wpływa ona negatywnie na komfort mieszkańców oraz ich zdrowie. Warto pamiętać, że bywają dni, w których wilgotność względna może wynosić około 70% – zazwyczaj z powodu dużej wilgotności na zewnątrz. Jeśli po niedługim czasie jej wartość spadnie, to nie musisz się niczym martwić.

Oznaki wilgoci w domu
Oznaki wilgoci w domu

Nadmierna wilgoć w mieszkaniu – NIE możesz jej ignorować

Wyobraź sobie, że wracasz do swojego domu i jest w nim zbyt zimno. Cierpi na tym Twój komfort, a perspektywa przeziębienia nie napawa Cię optymizmem. Wolisz, żeby było ciepło i przyjemnie, dlatego korzystasz z ogrzewania.

Jeśli wchodzisz do pomieszczenia, w którym jest aż szaro od dymu papierosowego, to szybko chcesz je wywietrzyć albo włączyć oczyszczacz powietrza. To zrozumiałe: groźba nowotworu jest skuteczną motywacją.

A co z wilgocią? Według badań kontakt dzieci z wilgocią i pleśnią jest w 1/3 tak groźny, jak wdychany przez nie dym papierosowy. To nie jest marginalna sprawa. Ze statystyk wynika, że 12 milionów dzieci w Europie mieszka w domach, w których występuje wilgoć.

Trudno zatem zrozumieć, dlaczego nadmierna wilgoć w domu to problem bagatelizowany. Przebywanie w zawilgoconym mieszkaniu nie należy do przyjemnych ani zdrowych.

Wilgoci, często towarzyszą:

  • nieprzyjemne zapachy;
  • zaduch;
  • niebezpieczna dla zdrowia pleśń.

Grzyby i pleśnie, a dokładnie niewidoczne gołym okiem zarodniki, mogą wywoływać reakcje alergiczne, astmę i problemy psychosomatyczne.

Przyczyny wilgoci w domu można jednak wyeliminować, a do obniżenia poziomu wilgotności warto wykorzystać kilka prostych sposobów oraz domowy osuszacz powietrza. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź jak pozbyć się wilgoci z domu.

Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu jest wilgoć? 4 oznaki wilgoci w domu. Zwróć uwagę na zaparowane okna

Do zawilgocenia mieszkań i domów często dochodzi zimą. Podczas tej pory roku wiele osób hermetyzuje i uszczelnia pomieszczenia, odcinając dopływ świeżego powietrza. Wszystko po to, by utrzymać ciepło w czterech ścianach. Dotyczy to szczególnie osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi.

PAMIĘTAJ: dużą nieodpowiedzialnością jest zaklejanie kratek wentylacyjnych, co diametralnie wpływa na komfort życia i zdrowie domowników.

Wraz ze świeżym powietrzem do pomieszczenia dostaje się tlen. Dlatego ograniczenie wentylacji powoduje podwyższenie stężenia szkodliwego CO2. Kiedy wentylacja nie działa, człowiek wdycha dwutlenek węgla i mniejsze ilości tlenu. Skutkuje to poczuciem zmęczenia, dusznościami i bólami głowy.

Problem z wilgocią kojarzony jest ze starymi domami i mieszkaniami w kamienicach, jednak zawilgocenie może wystąpić również w nowszym budownictwie.

Obecnie buduje się tak, żeby zachować, jak najlepszą szczelność. Ma to ograniczyć koszty ogrzewania w przyszłości. Nowe budownictwo przewodzi zazwyczaj ograniczone ilości ciepła, ale także zbyt małe ilości powietrza, a to sprzyja gromadzeniu się wilgoci.

W jaki sposób sprawdzić, czy w domu lub w mieszkaniu występuje problem wilgoci? Najbardziej precyzyjną metodą jest skorzystanie z miernika, czyli higrometru. Kupisz go w dużych marketach i sklepach budowlanych (najtańsze modele kosztują około 15 złotych).

Jeśli nie ma możliwości wykonania bezpośredniego pomiaru, można ocenić, czy w pomieszczeniach przez dłuższy czas odczuwana jest duszność. To często kwestia indywidualna, dlatego zaleca się użycie odpowiedniego przyrządu.

Warto zwrócić uwagę na 4 oznaki wilgoci w domu:

  • zaparowane okna w domu, na których widać kropelki wody;
  • zbierająca się woda na parapetach;
  • wilgotne ściany i sufit, na których mogą pojawiać się mokre plamy, szczególnie w rogach pomieszczeń;
  • czarna pleśń;

Jakie są oznaki wilgoci?
Jakie są oznaki wilgoci?

Przyczyny wilgoci w mieszkaniu – kiedy kupić osuszacz powietrza do domu? Nie czekaj aż pojawi się pleśń

Skąd problem wilgoci w mieszkaniu? Najczęściej gromadząca się w domu wilgoć to efekt nieodpowiedniej wentylacji. W takim przypadku para wodna, która powstaje podczas codziennych czynności, gromadzi się w pomieszczeniach.

Następnie para wodna osiada na zimnych powierzchniach (zachodzi jej kondensacja, czyli skraplanie), przez co stają się one wilgotne lub wręcz mokre, tworząc tym samym optymalne warunki do późniejszego rozwoju pleśni.

W ciągu dnia jedno gospodarstwo domowe z dwiema aktywnymi osobami może wytworzyć do 12 litrów wody w postaci pary wodnej. Jej źródłem są:

  • kąpiele,
  • suszenie prania,
  • gotowanie;
  • zmywanie.

Również oddychanie powoduje kondensację, co łatwo zaobserwować po parujących oknach samochodu, gdy siedzi się w nim z zamkniętymi oknami i bez włączonego nawiewu.

Domowy osuszacz powietrza
Domowy osuszacz powietrza

Kondensacja zachodzi szczególnie intensywnie na słabo ocieplonych zewnętrznych ścianach szczytowych, narożach budynków i stropach. Nadmierna kondensacja może zostać skutecznie ograniczona przez domowy osuszacz powietrza, który będzie zbierał wodę z powietrza do zbiornika.

Przyczyny wilgoci w domu mogą wynikać również z innych czynników. Źródłem może być brak odpowiedniej izolacji fundamentów i ścian, nieszczelności dachu lub nieprawidłowe odprowadzanie deszczówki. Wilgoć to także skutek wykorzystania zawilgoconych materiałów budowlanych lub pominięcie procesu osuszania budowy. Szczególnie trudne do wykrycia są nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Domowy osuszacz powietrza, jaki wybrać? Odpowiednia wydajność to podstawa

Kupując osuszacz powietrza do domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Dla użytkownika istotna będzie cena. Polecane przez ekspertów kondensacyjne domowe osuszacze powietrza mogą kosztować od 400 do 2000 złotych. Zazwyczaj droższe modele mają większą wydajność. Dla uproszczenia można przyjąć, że za każde 10 litrów wydajności na dobę trzeba zapłacić około 400 złotych.

Domowy osuszacz powietrza do osuszania wykorzystuje energię elektryczną i czynnik chłodniczy. Prąd zasila sprężarkę, która odpowiada za obieg czynnika w urządzeniu. Dzięki temu temperatura wilgotnego powietrza zostaje obniżona poniżej punktu rosy. Wtedy znajdująca się w nim woda ulega kondensacji (skropleniu). Następnie osuszacz powietrza wydmuchuje ogrzany strumień powietrza z powrotem do pomieszczenia.

Wydajność osuszania to najważniejszy parametr. Domowy osuszacz powietrza może wyciągnąć z powietrza od kilku do kilkudziesięciu litrów w 24h. Chcąc w przybliżeniu dobrać dla siebie odpowiedni osuszacz powietrza, można wykonać proste działanie:

wydajność osuszania x2 = maksymalny metraż pomieszczenia (m²)

Dla przykładu: osuszacz powietrza o wydajności 10 l na dobę będzie rekomendowany do pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Natomiast chcąc osuszyć 70 m² potrzeba urządzenia o wydajności przynajmniej 35 l/24 h.

Wybierając osuszacz powietrza do domu, uwzględnij dodatkowe funkcje. Standardem jest automatyczne wyłączanie urządzenia po zapełnieniu się zbiornika na skropliny. Dobry osuszacz powietrza do domu musi być wyposażony w dokładny miernik wilgotności (higrometr) oraz higrostat, dzięki któremu można ustawić wymaganą wilgotność.

Dużą zaletą jest obecność filtra HEPA, który odpowiada za wyłapywanie zanieczyszczeń, w tym zarodników pleśni. Niewiele modeli jest wyposażonych w taki filtr. Przydatne będą również programator czasowy do automatycznego włączenia lub wyłączenia oraz funkcja Wi-Fi, dzięki której można sterować urządzeniem zdalnie.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Oto polecane sposoby na wilgoć w domu. Zadbaj o wentylację i prawidłowe ogrzewanie

Problem wilgoci w domu można rozwiązać. Żeby to zrobić, najlepiej wdrożyć kilka metod, które ułożyliśmy według trzech kategorii:

  • ograniczenie gromadzenia się pary wodnej;
  • regularne wietrzenie i zadbanie o wentylację mieszkania;
  • odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń.

Oto kilka praktycznych wskazówek dla Ciebie, jak osuszyć powietrze w domu:

  • w czasie gotowania włącz wyciąg kuchenny lub otwórz okno;
  • jeśli nie możesz wywiesić mokrych ubrań na zewnątrz, to pranie susz w mniejszych pomieszczeniach, w których możesz otworzyć okno;
  • do powyższych czynności możesz wykorzystywać domowy osuszacz powietrza;
  • codziennie wietrz każde z pomieszczeń;
  • nie zatykaj kratek i otworów wentylacyjnych;
  • nie uszczelniaj pomieszczenia, w którym zachodzi nadmierna kondensacja;
  • nie ustawiaj dużych mebli (szafy, komody) przy szczytowych ścianach, których temperatura jest zazwyczaj niższa;

Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu? Zadbaj o prawidłowe wietrzenie. Przewiew powietrza zazwyczaj je osusza. Według badań jest to czynnik, który w największym stopniu ogranicza rozwój pleśni i grzybów. Dodatkowo stanowi ważny element dbania o zdrowie oraz komfort mieszkania. Podczas wietrzenia zachodzi wymiana zużytego wilgotnego powietrza na świeże.

Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki dotyczące tego, jak wietrzyć mieszkanie:

  • prawidłowe wietrzenie polega na wprowadzeniu do pomieszczenia świeżego powietrza z zewnątrz; najskuteczniejsze będzie szerokie otwarcie okien;
  • wietrz pomieszczenia 2-3 razy w ciągu każdego dnia;
  • w pomieszczeniach bez okien i odpowiedniej wentylacji warto regularnie stosować domowy osuszacz powietrza;
  • latem wietrz przez kilkadziesiąt minut rano i wieczorem, gdy temperatury są niższe;
  • wiosną i jesienią ogranicz wietrzenie do około 10-15 minut; jak wietrzyć mieszkanie zimą? W tej porze roku wystarczy 5 minut wietrzenia;

Dlaczego zimą wietrzenie powinno być krótkie? Są ku temu dwa główne powody. Po pierwsze wychłodzenie ścian i okien sprzyja kondensacji wody na ich powierzchniach. To krok bliżej w stronę problemów z pleśnią. Po drugie, gdy na zewnątrz pada śnieg lub deszcz, co nie dotyczy tylko zimy, do środka wprowadza się wilgotne powietrze.

Poza ograniczeniem kondensacji oraz wietrzeniem należy odpowiednio ogrzewać mieszkanie. Zapewnienie właściwej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach ograniczy rozwój chorobotwórczych grzybów oraz pleśni. Oto kilka przydatnych rad:

  • temperatura w ciągu dnia w danym pomieszczeniu nie powinna różnić się od temperatury w nocy o więcej niż 4°C;
  • nie wychładzaj pomieszczeń, nawet tych, z których na co dzień korzystasz rzadko lub wcale; ich temperatura powinna mieścić się w przedziale od 14°C do 16°C;
  • w sezonie grzewczym temperatura w pokoju dziennych powinna wynosić od 19°C do 21°C;
  • inne wymagania dotyczą kuchni i łazienki; optymalne wartości dla tych pomieszczeń to odpowiednio 20°C i 22°C.
  • pamiętaj, że grzejniki nie powinny znajdować się za zasłoną, nie należy ich zabudowywać ani zastawiać meblami;

Pozbądź się wilgoci i chroń siebie oraz bliskich. Wilgoć to przyczyna problemów zdrowotnych

Dbanie o optymalny poziom wilgotności w domu to świetna profilaktyka prozdrowotna. Najgroźniejszym skutkiem zawilgocenia są grzyby i pleśnie. Przez lekarzy i naukowców uznawane są za niebezpieczny czynnik chorobotwórczy. Sprawa ta dotyczy zarówno domów, mieszkań, jak i placówek publicznych (szkoły, biura, szpitale).

Zawilgocone i zagrzybione pomieszczenia przyczyniają się do rozwoju alergii, problemów z układem oddechowym oraz negatywnie wpływają na samopoczucie i koncentrację. Dotyczy to w głównej mierze dzieci.

Raport „Barometr zdrowych domów”
Raport „Barometr zdrowych domów”

Jak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów”, 26 milionów europejskich dzieci (w tym 1,5 miliona w Polsce) mieszka w niezdrowych warunkach. Oznacza to, że przebywając w domu, narażone są na przynajmniej jeden ze szkodliwych czynników: wilgoć, brak odpowiedniego dostępu do światła słonecznego, niska temperatura, nadmierny hałas. Wielokrotnie czynniki te występują łącznie.

Wywoływane przez wilgoć i pleśnie choroby przyczyniają się do nieobecności dzieci w szkołach. Wówczas rodzice zmuszeni są opiekować się dziećmi w domu, co z kolei wymusza na nich wzięcie urlopu.

W sprawie nadmiernej wilgoci należy reagować szybko. Uzyskanie optymalnego poziomu wilgotności umożliwia prawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Możesz wybrać również odpowiednie urządzenie. Domowy osuszacz powietrza szybko wyeliminuje problem wilgoci i zapobiegnie powstawaniu pleśni.

Sprawdź teraz najlepszy osuszacz powietrza na nachlodno.pl 

Źródła:

  1. „Barometr zdrowych domów”, VELUX, 2019 r.
  2. „Zagrożenia grzybowe w budynkach i w mieszkaniach – wpływ na organizm człowieka”,
    W. Żukiewicz-Sobczak, P. Sobczak, K. Imbor, E. Krasowska, J. Zwoliński, A. Horoch, A. Wojtyła, J. Piątek, 2012 r.
  3. „Kontrola kondensacji i pleśni w domu”, broszura informacja Rady Okręgu East Cambridgeshire

Komentarze

  • Wam 2021-10-26T07:23:31Z

    A które to są dobre osuszacze powietrza...?

    • Jacek 2021-10-26T07:20:04Z

      niestety miałem problem ze zbierającą się wodą na oknie tak intensywnie ze na uszczelce zrobiła się pleśń. Chyba faktycznie wypróbuje taki osuszacz