Sofy rozkładane – jak wybrać najlepszy typ funkcji spania?

Dwuosobowe kanapy czy sofy rozkładane w zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, mogą mieć wbudowane różne mechanizmy. Wybór w tym zakresie nie jest już tak skromny jak kiedyś, dlatego przed zakupem, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się i jak działają konkretne funkcje spania. Jeśli planujecie kupić w najbliższym czasie sofę rozkładaną to zapraszamy do lektury poradnika – oprócz praktycznych wskazówek, znajdziecie tu także charakterystykę najbardziej popularnych mechanizmów rozkładania stosowanych w tego typu meblach.

Sofy z funkcją spania: jakie są rodzaje systemów rozkładania?

Sofy rozkładane są często wybieranym rozwiązaniem do salonów i pokojów młodzieżowych, które jednocześnie łączą funkcje strefy wypoczynkowej oraz sypialni. Wykonane z dobrej jakości materiałów kanapy doskonale nadają się do codziennego spania, pod warunkiem, że posiadają wygodny i łatwy w obsłudze system rozkładania. Mechanizmy stosowane w takich meblach mogą być bardzo różne, dlatego przed wyborem konkretnego modelu sofy, dobrze jest usystematyzować wiedzę na ich temat. 

System rozkładania ma bardzo duży wpływ na komfort spania i wygodę korzystania z sofy. Mechanizmy, które producenci najczęściej stosują w takich meblach to tradycyjny klik-klak, wózek, DL oraz delfin. Oprócz tego można znaleźć sofy rozkładane z mechanizmem włoskim lub belgijskim, który znany jest także pod nazwą sedak. Każdy z tych systemów różni się sposobem działania i jest bezpośrednio związany z kształtem i rozmiarami sofy oraz wielkością powierzchni spania. 

Jeśli chcecie wybrać wygodną sofę rozkładaną to zdecydowanie warto poświęcić czas i przyjrzeć się wymienionym mechanizmom z bliska. Bo o ile nie mają one aż takiego znaczenia w przypadku zakupu kanapy do pokoju gościnnego, która ma być użytkowana okazjonalnie, o tyle są kwestią priorytetową z punktu widzenia sofy przeznaczonej do codziennego spania. System rozkładania w takich meblach musi być możliwie jak najmniej skomplikowany w obsłudze oraz lekko, płynnie i sprawnie działać. Które mechanizmy i funkcje spania w sofach posiadają takie cechy? Zobaczcie sami…   

Sofa rozkładana/wersalka typu klik-klak

Zaczniemy od najprostszego systemu rozkładania o nazwie klik-klak. Wielu z was na pewno kojarzy go z wersalkami, które były bardzo popularne w czasach PRL-u. Choć mało atrakcyjnie wyglądające kanapy zostały wyparte przez nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne sofy rozkładane to sam mechanizm z powodzeniem znajduje zastosowanie w meblach wypoczynkowych po dzień dzisiejszy. Z jego pomocą bardzo szybko przeobrazicie sofę w wygodną leżankę – wystarczy, że podniesiecie siedzisko do góry i przyciśniecie je do oparcia, aż usłyszycie charakterystyczne kliknięcie, a następnie opuścicie je całkowicie do pozycji poziomej. Całkiem proste, prawda?  

Sofa rozkładana typu wózek

Sofy rozkładane z mechanizmem typu wózek świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach. Dlaczego? Bo przy małych gabarytach kanapy osiągają całkiem sporą powierzchnię spania. Konstrukcje takich mebli zwykle przewidują obecność dodatkowego schowka/pojemnika, który tworzy idealne miejsce do przechowywania pościeli. Aby przekształcić rozkładaną sofę w łóżko, należy wyciągnąć do przodu część siedziska wspartą na kółkach, a następnie nałożyć na nią materac. Najlepiej pod tym względem wypada model sprężynowy (kieszeniowy), który wykazuje się dużą elastycznością punktową i dobrze dostosowuje się do kształtu sylwetki oraz naturalnych krzywizn kręgosłupa. 

Sofa rozkładana typu DL

Nowoczesne sofy rozkładane i kanapy narożne z mechanizmem DL, działają na podobnej zasadzie, co te wyposażone w system wózkowy. Część sofy służącą do siedzenia należy tutaj wysunąć do przodu, a stojące w pozycji pionowej oparcie złożyć do środka w taki sposób, aby połączyło się w jedną całość z siedziskiem. Jest to jeden z najprostszych systemów rozkładania, z którym może łatwo poradzić sobie zarówno nastolatek, jak i osoba dorosła. Sofy rozkładane typu DL mają jeszcze dwie bardzo ważne zalety – wbudowane schowki na pościel i całkiem zgrabne gabaryty, które pozwalają zastosować je w większości średniej wielkości mieszkań. Funkcjonalne sofy rozkładane od sfmeble.pl z pewnością sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu. 

Sofa rozkładana narożna typu Delfin

Jednym z najczęściej stosowanych mechanizmów w narożnych sofach rozkładanych jest system o nazwie delfin. Co wyróżnia go na tle pozostałych systemów rozkładania? Zdecydowanie lekkość działania i duża powierzchnia spania. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu tym z was, którzy szukają funkcjonalnych mebli wypoczynkowych, mogących zaoferować nie mniejszy komfort niż tradycyjne łóżko. Sofę wyposażoną w tego rodzaju mechanizm można rozłożyć bez większego wysiłku, wysuwając za pomocą uchwytu spod siedziska wózek i lekko unosząc do góry materac. W części z szezlongiem takie narożne sofy rozkładane mają zwykle ukryty pod siedziskiem pojemnik na pościel. 

Sofa rozkładana z automatem belgijskim (sedak)

System rozkładania sedak, czyli tzw. automat belgijski opiera się na konstrukcji łóżka polowego. Ukryty w oparciu materac umieszczony jest tutaj na metalowym stelażu, który należy wysunąć i postawić na podłodze. Taki system rozkładania, chociaż łatwy w obsłudze i mało skomplikowany, nie cieszy się tak dobrą opinią wśród użytkowników jak wspomniany wcześniej DL czy Delfin. Sofy rozkładane z automatem belgijskim nie należą do najwygodniejszych, dlatego znacznie lepiej sprawdzają się do spania okazjonalnego (np. w pokoju gościnnym), niż w sytuacjach kiedy mają na co dzień zastąpić sypialniane łóżko.

Komentarze

  • Piotr 2022-01-20T13:50:00.628Z

    sofę rozkładaną najlepiej jest wybrać taką żeby była dobra dla kręgosłupa i wygodna polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy płyt kartonowo gipsowych płyt OSB doniczek taczek i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl