Sofy rozkładane – jak wybrać najlepszy typ funkcji spania?

Dwuosobowe kanapy czy sofy rozkładane w zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, mogą mieć wbudowane różne mechanizmy. Wybór w tym zakresie nie jest już tak skromny jak kiedyś, dlatego przed zakupem, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się i jak działają konkretne funkcje spania. Jeśli planujecie kupić w najbliższym czasie sofę rozkładaną to zapraszamy do lektury poradnika – oprócz praktycznych wskazówek, znajdziecie tu także charakterystykę najbardziej popularnych mechanizmów rozkładania stosowanych w tego typu meblach.

 

 

Sofy z funkcją spania: jakie są rodzaje systemów rozkładania?

Sofy rozkładane są często wybieranym rozwiązaniem do salonów i pokojów młodzieżowych, które jednocześnie łączą funkcje strefy wypoczynkowej oraz sypialni. Wykonane z dobrej jakości materiałów kanapy doskonale nadają się do codziennego spania, pod warunkiem, że posiadają wygodny i łatwy w obsłudze system rozkładania. Mechanizmy stosowane w takich meblach mogą być bardzo różne, dlatego przed wyborem konkretnego modelu sofy, dobrze jest usystematyzować wiedzę na ich temat. 

System rozkładania ma bardzo duży wpływ na komfort spania i wygodę korzystania z sofy. Mechanizmy, które producenci najczęściej stosują w takich meblach to tradycyjny klik-klak, wózek, DL oraz delfin. Oprócz tego można znaleźć sofy rozkładane z mechanizmem włoskim lub belgijskim, który znany jest także pod nazwą sedak. Każdy z tych systemów różni się sposobem działania i jest bezpośrednio związany z kształtem i rozmiarami sofy oraz wielkością powierzchni spania. 

Jeśli chcecie wybrać wygodną sofę rozkładaną to zdecydowanie warto poświęcić czas i przyjrzeć się wymienionym mechanizmom z bliska. Bo o ile nie mają one aż takiego znaczenia w przypadku zakupu kanapy do pokoju gościnnego, która ma być użytkowana okazjonalnie, o tyle są kwestią priorytetową z punktu widzenia sofy przeznaczonej do codziennego spania. System rozkładania w takich meblach musi być możliwie jak najmniej skomplikowany w obsłudze oraz lekko, płynnie i sprawnie działać. Które mechanizmy i funkcje spania w sofach posiadają takie cechy? Zobaczcie sami…   

 

 

Sofa rozkładana/wersalka typu klik-klak

Zaczniemy od najprostszego systemu rozkładania o nazwie klik-klak. Wielu z was na pewno kojarzy go z wersalkami, które były bardzo popularne w czasach PRL-u. Choć mało atrakcyjnie wyglądające kanapy zostały wyparte przez nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne sofy rozkładane to sam mechanizm z powodzeniem znajduje zastosowanie w meblach wypoczynkowych po dzień dzisiejszy. Z jego pomocą bardzo szybko przeobrazicie sofę w wygodną leżankę – wystarczy, że podniesiecie siedzisko do góry i przyciśniecie je do oparcia, aż usłyszycie charakterystyczne kliknięcie, a następnie opuścicie je całkowicie do pozycji poziomej. Całkiem proste, prawda?  

Sofa rozkładana typu wózek

Sofy rozkładane z mechanizmem typu wózek świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach. Dlaczego? Bo przy małych gabarytach kanapy osiągają całkiem sporą powierzchnię spania. Konstrukcje takich mebli zwykle przewidują obecność dodatkowego schowka/pojemnika, który tworzy idealne miejsce do przechowywania pościeli. Aby przekształcić rozkładaną sofę w łóżko, należy wyciągnąć do przodu część siedziska wspartą na kółkach, a następnie nałożyć na nią materac. Najlepiej pod tym względem wypada model sprężynowy (kieszeniowy), który wykazuje się dużą elastycznością punktową i dobrze dostosowuje się do kształtu sylwetki oraz naturalnych krzywizn kręgosłupa. 

Sofa rozkładana typu DL

Nowoczesne sofy rozkładane i kanapy narożne z mechanizmem DL, działają na podobnej zasadzie, co te wyposażone w system wózkowy. Część sofy służącą do siedzenia należy tutaj wysunąć do przodu, a stojące w pozycji pionowej oparcie złożyć do środka w taki sposób, aby połączyło się w jedną całość z siedziskiem. Jest to jeden z najprostszych systemów rozkładania, z którym może łatwo poradzić sobie zarówno nastolatek, jak i osoba dorosła. Sofy rozkładane typu DL mają jeszcze dwie bardzo ważne zalety – wbudowane schowki na pościel i całkiem zgrabne gabaryty, które pozwalają zastosować je w większości średniej wielkości mieszkań. Funkcjonalne sofy rozkładane od sfmeble.pl z pewnością sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu. 

 

 

Sofa rozkładana narożna typu Delfin

Jednym z najczęściej stosowanych mechanizmów w narożnych sofach rozkładanych jest system o nazwie delfin. Co wyróżnia go na tle pozostałych systemów rozkładania? Zdecydowanie lekkość działania i duża powierzchnia spania. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu tym z was, którzy szukają funkcjonalnych mebli wypoczynkowych, mogących zaoferować nie mniejszy komfort niż tradycyjne łóżko. Sofę wyposażoną w tego rodzaju mechanizm można rozłożyć bez większego wysiłku, wysuwając za pomocą uchwytu spod siedziska wózek i lekko unosząc do góry materac. W części z szezlongiem takie narożne sofy rozkładane mają zwykle ukryty pod siedziskiem pojemnik na pościel. 

Sofa rozkładana z automatem belgijskim (sedak)

System rozkładania sedak, czyli tzw. automat belgijski opiera się na konstrukcji łóżka polowego. Ukryty w oparciu materac umieszczony jest tutaj na metalowym stelażu, który należy wysunąć i postawić na podłodze. Taki system rozkładania, chociaż łatwy w obsłudze i mało skomplikowany, nie cieszy się tak dobrą opinią wśród użytkowników jak wspomniany wcześniej DL czy Delfin. Sofy rozkładane z automatem belgijskim nie należą do najwygodniejszych, dlatego znacznie lepiej sprawdzają się do spania okazjonalnego (np. w pokoju gościnnym), niż w sytuacjach kiedy mają na co dzień zastąpić sypialniane łóżko.

Komentarze

  • Kryska 2022-02-02T13:25:00.969Z

    Przypomniały mi się stare, sprężynowe wersalki na babciną modłę, jak to się straszliwie rozkładało! Dziś to już wolałabym nie mieć żadnej niż takie paskudztwo... Nowe technologie to zbawienie, teraz mam sofę właśnie z systemem DL (Riga od Puszmana, z tego ci widziałam maja też inne systemy ale tu mnie design kupił na 100%) i bez problemu jedną ręką sobie człowiek poradzi, po paru latach wszystko sprawnie chodzi, nic się nie zacina, tylko korzystać. Gdzieś w ogóle jeszcze można dostać ,,oldskulową" sprężynówkę, czy odeszły do lamusa na amen?