Budowa zgodna z prawem

Plany dotyczące wymarzonego domu zazwyczaj krystalizują się stopniowo i nierzadko inwestorzy nawet w trakcie budowy dochodzą do wniosku, że jednak chcą wprowadzić dodatkowe modyfikacje. Jeżeli zmiany są istotne, to trzeba pamiętać o właściwej kolejności postępowania; najpierw legalizacja, a dopiero potem wykonanie prac.

Podniesienie ścianki kolankowej, przesunięcie kominów, czy zmiana usytuowania budynku – to niektóre spośród ważnych zmian, których samowolne wprowadzenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, gdy wykryje odstępstwa od projektu, nakaże procedurę naprawczą. Aż do zakończenia sprawy nie będzie można użytkować budynku. Jeśli na przykład okaże się, że rozbudowa domu jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania lub decyzją o warunkach zabudowy oraz narusza przepisy techniczno-budowlane w sposób, który uniemożliwia poprawienie obiektu do stanu zgodnego z prawem – nie będzie można zalegalizować wprowadzonych zmian i samowolę trzeba będzie zburzyć.

Mniejsze i większe zmiany

Co więc należy zrobić, gdy nie można oprzeć się pokusie wprowadzenia modyfikacji? Jeżeli zmiany są zaliczane do nieistotnych – wystarczy, że architekt zamieści w projekcie odpowiednie informacje. Po zakończeniu budowy trzeba będzie dostarczyć do nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy, kopie projektu z uwidocznionymi korektami oraz oświadczenia architekta i kierownika budowy o tym, że budynek został wykonany zgodnie z projektem.


Sprawa komplikuje się w przypadku, gdzy inwestor chce wprowadzić zmiany istotne. Aby ich dokonać, konieczne okazuje się wstrzymanie robót budowlanych. Architekt musi przygotować projekt uwzględniający planowane korekty, a następnie jego cztery egzemplarze należy złożyć wraz z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę w odpowiednim urzędzie. Dopiero po uprawomocnieniu się decyzji wyrażającej zgodę można kontynuować wstrzymaną budowę.

Wizyta inspektora

Inspektor nadzoru budowlanego pojawi się na budowie wówczas, gdy inwestor zgłosi jej częściowy odbiór, a także przed zakończeniem procedury naprawczej (związanej z istotnym odstępstwem od projektu). Wizyty inspektora należy się jednak spodziewać nie tylko w wymienionych powyżej sytuacjach. Kontrola jest możliwa na każdym etapie budowy; może być niezapowiedziana lub poprzedzona zawiadomieniem pocztowym. Przybywający inspektor powinien wylegitymować się i przedstawić upoważnienie do kontroli. Właściciel, któremu kontrola będzie nie w smak i spróbuje uniemożliwić udostępnienie terenu budowy, musi liczyć się z tym, że podobne zachowanie stanowi czyn karalny. W trudnej sytuacji inspektor może poprosić o wsparcie policję.

Kontrola i kary

Podczas kontroli inspektor wykonuje pomiary z zewnątrz i wewnątrz budynku i wszelkie odstępstwa karze mandatami (na przykład brak tablicy budowy). Zwraca uwagę przede wszystkim na zmiany projektu, ale może także zakwestionować na przykład kominek, jako jedyny sposób ogrzewania, sprawdzić wentylację (również w garażu) i przyjrzeć się jakości materiałów budowlanych. Jeśli wzbudzą wątpliwości, to inwestor nie powinien być zdziwiony, gdy zostanie poproszony o certyfikaty, potwierdzające dopuszczenie wyrobów do stosowania w budownictwie.

Wizyta pod koniec budowy często ma odmienny przebieg i może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza, gdy prace nie przebiegły z poszanowaniem prawa. Jeśli w jej trakcie inspektor na przykład stwierdzi, że budynek został zamieszkany przed zawiadomieniem nadzoru o zakończeniu prac lub w ciągu 21 dni od tego momentu, to może nałożyć na inwestora wielotysięczną karę.

Komentarze

  • Gość 2016-08-12T08:38:39Z

    Jeszcze mnie straszy pani Inspektor abym przestała szukać ! Prawdy.

    • Anna Szczepanowska 2016-08-11T16:10:32Z

      Witam ! Sąsiad ma mięć dom nie przekraczający 1,5 wysokość garażu,a pnie się prawie na 3 pietra, jest od południa zasłania nasłonecznienie .Nadzór budowlany mnie straszy abym przestała szukać ,jak to z tym prawem budowlanym ?

      • Tooba.pl 2016-08-12T07:15:13Z

        Jeżeli budowa domu sąsiada przebiega w sposób niezgodny z ustaleniami zawartymi w pozwoleniu (lub zgłoszeniu), inspektor nadzoru budowlanego ma obowiązek wstrzymać wykonywanie tych robót.