Podniesienie ścianki kolankowej

Sposobem na powiększenie pokojów na poddaszu jest podwyższenie ścianki kolankowej. Od jej wymiaru zależy bowiem wysokość pomieszczeń na poddaszu, która decyduje o tym, czy możliwe będzie zaadaptowanie ich na użytkowe.

Wysokość pomieszczeń na poddaszu

Ścianka kolankowa przenosi obciążenia z dachu na strop oraz ściany zewnętrzne niższej kondygnacji. Architekt, wrysowując ją w projekt, musi uwzględnić przede wszystkim szerokość budynku, konstrukcję dachu oraz jego kąt nachylenia. Od wymiarów ścianki kolankowej decyduje bowiem wysokość pomieszczeń na poddaszu. Nie znaczy to jednak, że nie można zaadaptować poddasza na użytkowe, gdy w projekcie nie przewidziano ścianki kolankowej. W przypadku gdy dach opiera się na murłacie przenoszącej obciążenie, na poddaszu wstawia się przedściankę odcinającą powierzchnię, gdzie skosy stykają się z podłogą, by zwiększyć ustawność pomieszczeń oraz oddzielić ciasną, trudną do zagospodarowania i niewygodną do sprzątania przestrzeń. Nie należy się obawiać o to, że zmniejszą się pokoje na poddaszu. Powierzchnia użytkowa pomieszczeń pozostanie bez zmian, jedynie ograniczy się w ten sposób ich przestrzeń. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększy funkcjonalność pokojów, ale także pozwoli zmniejszyć zużycie energii grzewczej, ponieważ ogrzewać będziemy jedynie wykorzystany fragment poddasza.

Adaptacja poddasza

Możliwość wykorzystania poddasza zależy przede wszystkim od kąta nachylenia dachu oraz od wysokości ścianki kolankowej, przy czym im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym wyższa musi być ścianka kolankowa. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego aby poddasze spełniało funkcje użytkowe na stały pobyt osób, jego średnia wysokość powinna wynosić 2,2 m. Jeżeli poddasze ma być przeznaczone jedynie na pobyt czasowy, a więc do 4 godzin na dobę,

średnia wysokość może wynosić 1,9 m. Należy pamiętać oczywiście, że im większa wysokość poddasza, tym wygodniej będzie z niego korzystać. Wysokość ścianki kolankowej jest więc dobierana w zależności od funkcji, jaką poddasze ma pełnić, a także szerokości budynku, rodzaju dachu oraz kąta nachylenia połaci. W przypadku gdy poddasze ma pełnić funkcję gospodarczą, zwykle wysokość ścianki kolankowej nie jest wyższa niż 70 cm. Większą ściankę kolankową projektuje się w domach z poddaszem użytkowym. Wygodne będą pomieszczenia mieszkalne, w których przewidziano ściankę kolankową o wysokości 80–110 cm, ponieważ przy ściance o takiej wysokości można już ustawić łóżko czy biurko. Jeśli wysokość ścianki będzie równa 140–150 cm, zmieści się przy niej komoda, niższa szafka czy nawet stół z krzesłami. W przypadku gdy chcemy, by pomieszczenia na poddaszu niewiele odbiegały wysokością od typowych pokojów na pełnej kondygnacji, warto szukać projektu, w którym ścianki kolankowe mają wysokość ok. 200 cm.

Zmiana wysokości ścianki kolankowej

Co zrobić, by zaadaptować poddasze lub polepszyć funkcjonalność pomieszczeń mieszkalnych? Inwestorzy często decydują się w takim wypadku na zmianę wysokości ścianki kolankowej. Im będzie ona wyższa, tym więcej przestrzeni powstanie na poddaszu. Poprzez podniesienie ścianki kolankowej pokoje staną się przestronniejsze z uwagi na to, że zwiększy się powierzchnia użytkowa poddasza dostępna dla dorosłego człowieka, po której będzie mógł się poruszać bez schylania. Powiększy się także powierzchnia ścian, przy których można będzie postawić meble lub na których zmieszczą się duże obrazy czy plakaty. Na większych ścianach zmieści się swobodnie także grzejnik.

Nieprzewidziane skutki

Chociaż wydawać by się mogło, że zmiana wysokości ścianki kolankowej będzie się wiązała jedynie z samymi zaletami, należy zwrócić uwagę na pewne konsekwencje powstałe na skutek powyższej zmiany. Przede wszystkim po podniesieniu ścianki kolankowej zmienią się proporcje budynku. Wyższa ścianka kolankowa wpłynie na optyczne podwyższenie ściany pod okapem. Zmiana o jeden pustak nie będzie bardzo zauważalna, jednak znaczne podwyższenie ścianki może spowodować, że dom utraci urok wypracowany przez autora projektu. Dom o niewielkiej zwartej bryle może wręcz wyglądać śmiesznie, jeśli przesadzimy z podniesieniem poddasza. Konsekwencją zmiany wysokości ścianki kolankowej będzie także zmiana usytuowania okien dachowych. Aby nie stracić możliwości patrzenia przez nie czy nawet otwarcia bez stawania na krzesło, należy zbliżyć je do krawędzi dachu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysokie podniesienie ścianki może wpłynąć na to, że nawet po obniżeniu okien nie będziemy mieli dogodnego dostępu do nich. Wygodnym, lecz droższym rozwiązaniem będzie zamontowanie okien kolankowych, które jeszcze lepiej doświetlą poddasze. Pamiętajmy jednak podczas wprowadzania zmian, że architekt w projekcie przyjął taką wysokość ścianki kolankowej, która jest najbardziej optymalna ze względu na wygląd budynku oraz jego funkcjonalność.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.