By płaciło się mniej
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu. Dodatkowe instalacje początkowo pochłoną pewne fundusze, jednak po kilku latach przyniosą oszczędności. Najlepiej jest poczynić stosowne kroki już na etapie budowy domu, kiedy wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań będzie łatwiejsze.
Izolacja ścian
Najistotniejszym czynnikiem, który najbardziej odczuwa nasz portfel, jest właśnie energia cieplna. Wolno stojący dom jednorodzinny nie ma dookoła siebie niczego, co ograniczałoby emisję ciepła na zewnątrz. Dlatego tak istotna jest dobrze wykonana izolacja ścian. Szacuje się, że właśnie przez nie ucieka 15–25% ciepła, a przez okna jeszcze więcej, bo aż 20–30%. Straty te można zmniejszyć, wybierając okna z ramami wielokomorowymi o niższym współczynniku przenikania ciepła. Wśród okien do dyspozycji jest wiele kombinacji i klas, które różnią się wydajnością izolacyjną. Trzecim miejscem największych start energii jest dach, przez który ucieka bezpowrotnie od 10 do 25% ciepła.
Usytuowanie pomieszczeń
Jak widać, docieplając dodatkowo ściany i stropodach, możemy naprawdę wiele zyskać. Ściany trzywarstwowe nie są tu konieczne. Równie efektywne będą ściany dwuwarstwowe zbudowane na przykład z powszechnie używanych pustaków, ale o specjalnych właściwościach izolacyjnych, które to pokrywa się jeszcze wełną mineralną bądź styropianem. Aby dodatkowo skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz domu, należy oddzielić termicznie piwnicę (wraz ze schodami) i garaż od części mieszkalnej. Korzystnie też wpływa optymalna lokalizacja pomieszczeń w budynku. Poleca się między innymi przeznaczać na łazienkę pomieszczenia, które sąsiadują z kotłownią. Jeśli planujemy mieć kominek, niech będzie funkcjonował nie tylko jako walor estetyczny domu tworzący nastrojową atmosferę, ale wykorzystajmy maksymalnie także jego możliwości grzewcze. Kominek najlepiej ogrzewa dom, kiedy znajduje się w jego centralnej części. Można także wybrać ogrzewanie kominkowe z systemem dystrybucji gorącego powietrza.
Nowoczesne instalacje
Obecnie obok ekologicznych, odnawialnych źródeł energii bardzo poleca się zmniejszenie strat cieplnych w procesie wentylacji. Przez sam komin tracimy aż 30–40% ciepła! Straty można zminimalizować za pomocą urządzenia nazywanego rekuperatorem. Rekuperator wykorzystuje ciepłe, zużyte i wywiewane z domu powietrze do ogrzania napływającej, świeżej partii tlenu.
Ustawienie domu względem stron świata
Jeśli dopiero przymierzamy się do budowy domu, koniecznie dopilnujmy, że postawić budynek zgodnie z naturalnym oświetleniem, wykorzystując geograficzne kierunki świata. To bardzo ważne i często się o tym wspomina. Radzi się, aby strefa dzienna, czyli salon i jadalnia, była usytuowana od strony południowej i posiadała duże przeszklenia. Okna najefektywniej absorbują światło, kiedy nie zasłaniają ich naturalne bariery typu drzewa czy krzewy.
Energooszczędne sprzęty
Także w codziennym życiu na wiele sposobów możemy wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacji naszego domu. Kupując sprzęty AGD, wybierajmy te o najlepszych wskaźnikach energetycznych, z dostępnymi funkcjami eko. Drobny wysiłek, czyli odłączanie z kontaktu nieużywanych sprzętów, też daje wymierne rezultaty. Energooszczędne świetlówki są już obowiązkiem, a nie przywilejem. Kontrolować straty ciepła pozwolą także dostępne dzisiaj regulatory temperatury.
Bardzo wiele można zaoszczędzić na zużyciu wody. Samo spłukiwanie wody w toalecie to za każdym razem 10 litrów wody! Wybierajmy więc spłuczki z funkcją eko, prysznic zamiast wanny, zmywarkę zamiast mycia ręcznego.
Komentarze