Cegła na elewacji

Elewacje powinny być przede wszystkim estetyczne i trwałe. Ściany zewnętrzne wykończone cegłą spełniają te warunki. Oferta dostępnych na rynku cegieł jest jednak bardzo szeroka. Który rodzaj materiału wybrać, aby jak najdłużej cieszyć się idealnym stanem elewacji?

Wybierając cegły elewacyjne, stajemy przed trudnym zadaniem. Producenci oferują bowiem bardzo wiele różnych produktów, różniących się między sobą m.in. wymiarami, kolorami (od czerwieni, przez biel, po brązy i czernie) oraz fakturą. Możemy zdecydować się na przykład na najbardziej naturalnie prezentujące się cegły ręcznie formowane, a także stylizowane na takie, ale wykonane maszynowo. Na rynku są dostępne cegły pełne oraz drążone, posiadające powierzchnię lśniącą i gładką lub z podłużnymi wgłębieniami.

Niepalne, mrozoodporne, eleganckie

Elewację ceglaną najczęściej stosuje się na ścianach trójwarstwowych. Na jej wybór należy zdecydować się najpóźniej na etapie adaptacji projektu gotowego, a to dlatego, że cegły opierają się na fundamencie i wymagają podstawy o odpowiednio większej szerokości. Bez oparcia może pozostać najwyżej jedna trzecia cegły.
Cegła klinkierowa to materiał, który powstaje z wysokiej jakości glin, poddawanych spiekaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Efektem takiego procesu produkcyjnego są wyjątkowe cechy materiału, w tym m.in. jego niepalność. Tak wytworzona cegła wyróżnia się dużą odpornością na korozję biologiczną i chemiczną. Jednocześnie posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz jest odporna na zanieczyszczenia (najmniej kurzu gromadzi się na cegłach gładkich i błyszczących). Cegły licowe różnią się od klinkierowych stopniem nasiąkliwości. Gdy nasiąkliwość tych drugich wynosi do 6%, w przypadku licowych (naśladujących ręcznie formowane) jest to większa wartość – do 16%, która jednocześnie sprawia, że są one znacznie mniej odporne na mróz.

Tradycyjne i nowoczesne

Cegły są widoczne na elewacjach od stuleci, myliłby się jednak ten, kto wiązałby ten sposób wykończenia jedynie z budownictwem tradycyjnym. Klinkier doskonale prezentuje się w zestawieniu z innymi naturalnymi materiałami (drewnem czy kamieniem), a także aluminium. Do ozdobienia klasycznych domów jednorodzinnych są obecnie wykorzystywane specjalnie postarzane cegły licowe, odtwarzające urok starych materiałów budowlanych. Z kolei gładki klinkier doskonale podkreśla nowoczesny charakter domu, ceglana elewacja może więc towarzyszyć budynkowi zaprojektowanemu w każdym stylu.

Cegły klinkierowe i licowe są jednymi z najtrwalszych materiałów elewacyjnych. Wykończenie w ten sposób budynku nie stanowi trudnego wyzwania, ale jak w każdym przypadku, tak i w tym, efekt okaże się zadowalający tylko wówczas, gdy również wykonawstwo pozostanie na bardzo wysokim poziomie. Błędy popełnione podczas murowania mogą dać niechciane efekty w postaci różnych defektów, także konstrukcyjnych. Jeśli jednak ten podstawowy warunek zostanie spełniony, to elewacja z cegieł przez wiele lat będzie cieszyła oko, nie wymagając przy tym renowacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.