Licowe wykończenie domu

Cegły licowe są najczęściej wykorzystywane do wykończenia elewacji domów o tradycyjnej architekturze. Wytwarzane w rozmaitych kolorach, specjalnie postarzane, pozwalają odtworzyć urok dawniej produkowanych materiałów budowlanych.

O cegłach licowych mówimy w przypadku wszystkich cegieł ręcznie formowanych, w ten sposób bywają określane również cegły prasowane, które nie spełniają norm wymaganych dla klinkieru. Cegły licowe są jednymi z najtrwalszych materiałów elewacyjnych, ale ustępują nieco w tej kategorii cegłom klinkierowym. Są mniej wytrzymałe i bardziej nasiąkliwe, są mrozoodporne, ale zazwyczaj wytrzymują mniej cykli zamrażania niż klinkier. Cegły ręcznie formowane produkuje się z innych glin niż klinkierowe (z bardziej plastycznych i mniej tłustych, do mieszanki dodaje się też więcej piasku). Na ich parametry ponadto wpływa sposób formowania: cegły klinkierowe są wyciskane pod ciśnieniem z prasy, licowe nie są prasowane, są formowane ręcznie, produkowane w formach. W efekcie powstaje zupełnie unikalny materiał, każda cegła jest inna i jedyna w swoim rodzaju. Planując wykończenie elewacji cegłami licowymi, najlepiej jest kupić materiał z jednej partii. Warto też zwrócić uwagę na ich rozmiary, ponieważ w zależności od producenta mogą pod tym względem znacznie się różnić.

Ręcznie formowane cegły licowe zapewniają niepowtarzalne wykończenie elewacji
Ręcznie formowane cegły licowe zapewniają niepowtarzalne wykończenie elewacji
Cechujące się większą nasiąkliwością cegły licowe dobrze jest zaimpregnować, aby uchronić je przed pękaniem. W tym celu należy je pokryć warstwą impregnatu lub oleju do cegieł klinkierowych. Tak zabezpieczone stają się bardziej odporne na działanie wody, a także kurzu, w efekcie są trwalsze i czystsze. Zachowują przy tym swój naturalny wygląd, choć mogą również zostać zaimpregnowane materiałami, które pogłębią ich kolor.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.