Dom inteligentny zapewniający komfort użytkowania

Inteligentne rozwiązania zawarte w domu zwiększają wygodę użytkowania, zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, a także pozwalają zmniejszyć zużycie prądu. Sterowanie domem za pomocą jednego przycisku jest coraz popularniejsze nie tylko w domach nowoczesnych.

Dom inteligentny zawiera system czujników, które umożliwiają sterowanie różnymi instalacjami znajdującymi się w jego wyposażeniu. Jest to przede wszystkim system alarmowy, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie, a także sterowanie roletami, żaluzjami, markizami czy systemem nawadniającym w ogrodzie. Jednak dom inteligentny spełnia jeszcze dodatkowy warunek – detektory tych systemów muszą być ze sobą zintegrowane. Co to oznacza? Że jeden detektor wykrywający zmianę stanu przekazuje sygnał do pozostałych, co wpływa na ich pracę.

Zintegrowany system

Instalacje w domach inteligentnych doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych. Kiedy czujka przeciwpożarowa wykryje dym, przesyła sygnał do systemu wentylacji i klimatyzacji, które zmniejszą dopływ powietrza do części domu, w której pożar został wykryty, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia. Jeśli połączony z tą instalacją jest także system sterowania roletami zewnętrznymi czy system zamykający okna, skuteczniej ograniczymy dopływ powietrza do miejsca zajętego pożarem.

Programowanie urządzeń

Zastosowane w domu inteligentnym instalacje pozwolą także obniżyć koszty eksploatacyjne domu. Znacznie

skuteczniejsze jest sterowanie elektroniczne niż manualna kontrola systemu ogrzewania czy oświetlenia. Mieszkając w domu inteligentnym, nie musimy o niczym pamiętać. Połączone ze sobą urządzenia wystarczy odpowiednio zaprogramować. Dzięki temu systemowi nie zapomnimy wyłączyć światła w pokoju czy ogrzewania, wychodząc z domu.

Komfort użytkowania domu

Zintegrowany system instalacji w domu inteligentnym zapewni komfort każdemu domownikowi. Wystarczy jeden przycisk, by uruchomić poszczególne urządzenia. Inteligentny dom to taki, w którym po przekręceniu klucza w zamku zamkną się okna, uzbroi się alarm i zaczną działać czujniki ruchu oraz hałasu, zaś przy wejściu zamek rozpozna osobę i ustawi wszystkie parametry według jej preferencji, czyli włączy światło, ustawi temperaturę i wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie, a także włączy ulubioną muzykę. Jeśli zaś do domu wchodzi dziecko, system zablokuje wejścia do niebezpiecznych pomieszczeń, zabezpieczy okna na piętrze, a także zablokuje dostęp do gazu.

Zdalne sterowanie

Instalacje zawarte w domu inteligentnym zapewnią bezpieczeństwo nie tylko naszemu dobytkowi, ale także nam. Jeśli wyjedziemy na urlop, system pozoruje naszą obecność po zapamiętaniu naszych codziennych zachowań. Dzięki niemu podniosą się rolety rano i zasuną wieczorem, włączy się oświetlenie czy radio. Wszystko po to, by potencjalny złodziej nie dowiedział się, że nikogo nie ma w domu. Budynkiem inteligentnym można sterować na odległość za pomocą Internetu czy telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie pozwoli nam dowiedzieć się, co się dzieje w naszym domu podczas wakacyjnego odpoczynku. Jeśli mamy dostęp do Internetu, sprawdzimy obraz z kamer rozmieszczonych na podjeździe, w ogrodzie czy wewnątrz domu. System można tak zaprogramować, by w razie awarii przesyłał wiadomość na telefon nasz lub osoby do tego uprawnionej.

Najważniejszym elementem systemu w domach inteligentnych jest jednostka centralna, czyli komputer, do którego są podłączone przewody prowadzące z poszczególnych czujników. Aby dobrze rozplanować okablowanie do poszczególnych czujników, należy na montaż systemu instalacji inteligentnej zdecydować się jeszcze przed wykończeniem domu, by bez kłopotu móc zamaskować przebieg kabli w ścianach. Jeśli jednak nie przewidzieliśmy tego w odpowiednim czasie, nie jest jeszcze za późno. Można bowiem zastosować rozwiązanie bezprzewodowe. W takim przypadku komunikacja pomiędzy poszczególnymi częściami systemu odbywa się drogą radiową.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.