Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym

Zaczynając poszukiwania projektu domu, jedno z kluczowych pytań jakie zadaje sobie przyszły Inwestor brzmi: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Poza oczywistą różnicą w liczbie kondygnacji są też inne istotne kwestie, które przed ostatecznym wyborem warto przeanalizować.

Gwiezdny szlak - M116
Gwiezdny szlak - M116
Podstawowy atut budynku parterowego to usytuowanie pomieszczeń na jednym poziomie. Jest to niezaprzeczalna zaleta, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, dla osób niepełnosprawnych lub w starszym wieku. Dodatkowe korzyści to brak kosztów związanych z realizacją klatki schodowej oraz mniej miejsca „straconego” na komunikację. Zaletą budynków parterowych jest też niewątpliwie wizualnie mniejsza powierzchnia elewacji. Pozwala to na dobre wpisanie się bryły w otaczający krajobraz. To pożądana cecha zwłaszcza w regionach z małą intensywnością zabudowy – dom ładnie prezentuje się na dużej, otwartej przestrzeni i nie przytłacza. Jednak domy parterowe mają też swoje wady, zwłaszcza dla posiadaczy małych działek oraz osób, które marzą o dużym ogrodzie i pozostawienia na działce jak największej przestrzeni zielonej: wymiary zewnętrzne domu parterowego (powierzchnia zabudowy) są większe niż piętrowego czy z poddaszem użytkowym o tych samych funkcjach. Najpopularniejszy program użytkowy: trzy sypialnie, salon (o powierzchni około 30 m2), kuchnia, dwustanowiskowy garaż, kotłownia, łazienka, WC zaprojektowany na poziomie jednej kondygnacji, jak to zaproponowano np. w projekcie: Gwiezdny szlak – M116, zajmie ponad 200 m2 powierzchni działki. Może się zatem zdarzyć, że wymarzony projekt domu parterowego nie zmieści się na działce, bądź nie spełnia warunków określonych w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (m.in.: wskaźnik intensywności zabudowy, powierzchnia biologicznie czynna). W takim wypadku, zachowując zbliżoną liczbę pomieszczeń oraz podobną powierzchnię użytkową, musimy wybierać wśród domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych, o mniejszej powierzchni zabudowy. Dla posiadaczy małych lub wąskich działek, w ofercie znajdzie się wiele propozycji projektów z poddaszem użytkowym, z ciekawie rozplanowanymi wnętrzami, np. projekt Bratnia dusza – wariant I – M147a.

Bratnia dusza - wariant I - M147a
Bratnia dusza - wariant I - M147a

Domy z poddaszem też mają swoje zalety. Dają możliwość naturalnego podziału przestrzeni wewnętrznej na strefę dzienną i nocną. Najczęściej część dzienna czyli: kuchnia, jadalnia, salon i pomieszczenia gospodarcze znajdują się na parterze, a poddasze to niepodzielne królestwo domowników. Możemy też wybrać projekt z wydzielonym na parterze pokojem dla gości lub dla seniora, np. projekt Racjonalny – C221.

Racjonalny - C221
Racjonalny - C221

 

W budynku z poddaszem łatwiej rozplanować kondygnacje, uzyskując większą liczbę pokoi przy zachowaniu niezbyt dużej powierzchni zabudowy. Domy z poddaszem mają też sporą przewagę nad parterowymi – mogą być wykańczane etapami i są tańsze w eksploatacji, ponieważ liczba przegród zewnętrznych (podłogi na gruncie, ściany zewnętrzne i dach) przez które „ucieka” ciepło, jest mniejsza niż w domu parterowym o takiej samej powierzchni użytkowej. Warto zauważyć, że większość projektów domów energooszczędnych lub pasywnych jest projektowana właśnie jako budynki z poddaszem użytkowym lub piętrem.

Znany - C114
Znany - C114

Warto też zwrócić uwagę na ilość zużywanych materiałów na poszczególne elementy domu. Poniżej porównanie kilku istotnych parametrów dwóch domów: Znany – C114 (parterowy) oraz Zręczny – wariant III – C77c (z poddaszem użytkowym). Domy mają o zbliżoną powierzchnię użytkową oraz program funkcjonalny (cztery sypialnie + salon) i takie same garaże.

Zręczny - wariant III - C77c
Zręczny - wariant III - C77c

W poniższym zestawieniu nie analizujemy powierzchni dachu z uwagi na różne kąty nachylenia połaci. Jednak należy pamiętać, że powierzchnia dachu w domu o większej powierzchni zabudowy też będzie większy.

Typ budynku Nazwa projektu Pow. użytkowa Pow. zabudowy Ilość materiałów:
fundamenty
Ilość materiałów:
strop
Ilość materiałów:
ściany zewnętrzne
Ilość materiałów:
podłoga na gruncie
parterowy Znany – C114 125,5 m2 215,9 m2 69,58 m2 171,61 m2 110,74 m2 164,04 m2
z poddaszem użytkowym Zręczny – wariant III – C77c 122,9 m2 157,5 m2 51,85 m2 108,53 m2 107,69 m2 111,09 m2

Jak widać rozłożystość bryły domu parterowego wpływa na większą powierzchnię fundamentów, podłóg na gruncie czy stropu. W tym miejscu dodajmy, że dla zmniejszenia kosztów budowy projektanci w domach parterowych wykorzystują często tańsze rozwiązania: stropy drewniane, wiązary prefabrykowane (gdzie dolny pas wiązara staje się konstrukcją podsufitki, tak że strop nie jest konieczny) jak w projekcie Pierwsze róże - M61.

Pierwsze róże - M61
Pierwsze róże - M61

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym. Oba typy budynków mają swoje charakterystyczne cechy, swoje wady i zalety. Ostateczna decyzja, czy dom parterowy czy z poddaszem użytkowym i tak na końcu będzie zależeć do osobistych preferencji przyszłego Inwestora, wielkości działki oraz warunków zabudowy.

Marcin Gościmski