Ile muszę mieć pieniędzy by zbudować dom?
Mieszkanie, a może jednak dom? Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu, ile pochłoną wydatki na poszczególne etapy i co wpływa na ostateczną cenę? Zawsze wiąże się to z dużymi wydatkami, które jednak warto poznać wcześniej, przed rozpoczęciem prac, by podjąć świadomie decyzję i wybrać najlepsze rozwiązanie, zgodnie z potrzebami i budżetem. Sprawdź, ile kosztuje budowa domu na poszczególnych etapach.
W 2021 roku koszty budowy domu zdecydowanie rosły z powodu pandemii. Wywołała niemałe zawirowania również na rynku budowlanym – wzrosły zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i usług. Jednak dla wielu osób nadal jest to godna uwagi alternatywa w stosunku do mieszkania. Zimą ceny były wyższe o około 7,5-8,4 % wyższe niż rok temu. Oznacza to wyższe wydatki na budowę domu do stanu deweloperskiego aż o około 30 tysięcy złotych netto. Warto wiedzieć, co wpływa na koszt budowy, a także, jak ew. obniżyć te wydatki.
Wiele możliwości i rozwiązań
Ostateczna cena zależy m.in. od wybranego projektu i konkretnej technologii, stopnia skomplikowania budynku i jego bryły oraz rozmiarów. Gotowa dokumentacja pochłonie około 4 000 złotych, a projekt na zamówienie na pewno będzie znacznie droższy. Można też wybrać dom parterowy, zaplanować mniej sypialni albo zdecydować się na dom prefabrykowany, czyli budowany z gotowych elementów. Możliwości jest wiele – najpierw jednak dowiedz się, od czego zależą koszty budowy.
Od czego zależy koszt?
- projekt. Jednym z argumentów przy wyborze projektu jest koszt budowy, dlatego przy wielu wizualizacjach znajdują się też orientacyjne koszty. Szacunkowy koszt podzielony jest na dwa etapy – stan surowy i stan deweloperski. Dodatkowo można zamówić profesjonalny kosztorys inwestorski;
- wybór systemu. Powinien być dostosowany do Twoich możliwości – może to być system gospodarczy (część prac wykonujesz samodzielnie), wygodny i najdroższy jest system zlecany, a ich połączeniem system kontraktowy;
- budowa fundamentu (m.in. prace ziemne, wykonanie ścian fundamentowych, izolacja, podbudowa) oraz ścian działowych i nośnych, balkonów oraz schodów;
- kominy, ich wyposażenie i wentylacja;
- koszt ciepła;
- technologia budowy (m.in. murowana, szkieletowa, domy prefabrykowane itd.);
- budowa stropu i dachu oraz docieplenie;
- materiały budowlane i robocizna; realizacja poszczególnych etapów budowy;
- stolarka zewnętrzna (m.in. okna i ich montaż, drzwi, brama garażowa);
- projekt ogrodu oraz tarasu i realizacja tych prac;
- prace wykończeniowe oraz wyposażenie domu.
Jak zaoszczędzić na budowie domu? Porady
- przede wszystkim trzeba wybrać projekt uwzględniający nasze potrzeby i zgodny z budżetem
- tańszą opcją będzie projekt gotowy niż przygotowywany na zamówienie;
- zastanów się nad swoimi potrzebami, nie ulegaj modzie – dom powinien być funkcjonalny, komfortowy i bezpieczny;
- przeanalizuj liczbę pięter i pomieszczeń;
- kupuj jedynie sprawdzone i dobrej jakości materiały, bo koszt ew. napraw i poprawek będzie wyższy – wybór tańszych produktów to jedynie pozorna oszczędność;
- przemyśl, czy potrzebna będzie piwnica, wybierz też garaż dopasowany do potrzeb.
Dom budujemy na długie lata albo nawet na całe życie, dlatego projekt, materiały i poszczególne rozwiązania trzeba wybierać rozsądnie, mając na uwadze swoje potrzeby i możliwości finansowe.
ŹRÓDŁO: Jaki jest koszt budowy domu / OcieplamyZycie.pl (https://ocieplamyzycie.pl/budowa/budowa-domu-w-2021-roku-jaki-to-koszt/).
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze