Dom prosto z fabryki

Głównymi zaletami domów prefabrykowanych jest krótki czas budowy, ograniczenie robót mokrych oraz uniezależnienie realizacji inwestycji od warunków pogody. Domy prefabrykowane nie są jednak w Polsce tak popularne jak domy murowane. Domy produkowane w fabryce kojarzą się bowiem najczęściej z blokowiskami z czasów PRL-u.

Chcąc szybko wybudować dom, doskonałą propozycją będzie wybór domu prefabrykowanego. Główną zaletą domów prefabrykowanych jest wykonanie elementów konstrukcyjnych w fabryce. Na budowie następuje tylko montaż prefabrykowanych elementów domu. Dzięki tej technologii możliwe jest wybudowanie domu nawet w przeciągu jednego miesiąca.

Wyspecjalizowana ekipa budowlana

Na rynku dostępnych jest wiele firm specjalizujących się w budowie domów prefabrykowanych. Domy są projektowane najczęściej przez firmy wykonawcze, lecz można także zrealizować inny projekt, co jednak podwyższa koszt inwestycji. Firmy produkujące domy prefabrykowane zatrudniają przeważnie własne ekipy montażowe. Dzięki temu możemy liczyć na solidne wykonanie domu. Nie warto szukać fachowców, którzy na co dzień zajmują się budową domów w innych technologiach. Trwałość domu prefabrykowanego zapewni jedynie odpowiednie złożenie jego elementów na placu budowy.

Projekty domów prefabrykowanych występują najczęściej w kilku wariantach, które można wybrać zgodnie z upodobaniem. Istnieje możliwość wprowadzania zmian w projektach, jednak muszą one zostać zaakceptowane przez konstruktora. Wszelkie zmiany konstrukcyjne wymagają wykonania nowych obliczeń statycznych budynku.

Budowa jak z klocków

Główną cechą domów prefabrykowanych jest to, że wszystkie elementy konstrukcyjne są przygotowywane w fabryce. Spośród domów prefabrykowanych najbardziej popularne są domy w szkielecie drewnianym. W zakładzie produkcyjnym wykonuje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, a także więźbę dachową przygotowaną od razu pod konkretne pokrycie. Następnie usztywnia się drewniane ramy płytami drewnopochodnymi, które pełnią rolę poszycia. Aby zapewnić odpowiednie parametry cieplne, akustyczne i ognioodporne, stosuje się warstwy z wełny mineralnej lub styropianu, membrany paroizolacyjnej i płyt gipsowo-kartonowych. Już w fabryce montuje się także stolarkę okienną i drzwiową oraz przyłącza elektryczne i hydrauliczne, dzięki czemu jeszcze bardziej skraca się czas montażu na placu budowy.

Jeszcze w fabryce przed przewiezieniem elementów na plac budowy wykonuje się tzw. montaż próbny, a więc składa się wszystkie elementy i sprawdza pod względem funkcjonalności i parametrów technicznych. Po dokładnym sprawdzeniu elementy mogą trafić do inwestora, gdzie zostają ostatecznie złożone. Dzięki szybkiemu montażowi uniezależniamy się od warunków pogodowych. Kolejną zaletą jest to, że budowa domu prefabrykowanego nie wymaga prowadzenia brudnych prac, po których trzeba sprzątać na placu budowy. Nie są prowadzone także żadne prace mokre, dlatego nie trzeba robić przerw podczas budowy.

Ponieważ wszystkie najbardziej pracochłonne etapy budowy są prowadzone na terenie wytwórni, zadania ekipy budowlanej ograniczają się do przetransportowania i złożenia elementów konstrukcyjnych. Są one montowane przy użyciu dźwigu, dzięki któremu można je podnieść i ustawić w ściśle określonym miejscu. Domy są montowane bezpośrednio z samochodu ciężarowego, co oznacza, że nie trzeba żadnych elementów składować na placu budowy. Złożenie domu i wykończenie z zewnątrz trwa około 2–3 tygodni. Równolegle z pracami zewnętrznymi prowadzi się prace wewnątrz domu, a więc wykonywane są instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacja oraz system grzewczy. Po ich wykonaniu roboty prowadzi ekipa, która wykańcza powierzchnie wewnątrz domu przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych i tynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.