Domowe biuro. Jak zaaranżować przestrzeń do pracy?

Praca w domu to nie praca – jeżeli działasz jako freelancer lub tworzysz projekty zdalnie, na pewno choć raz usłyszałeś to twierdzenie. Sam dobrze wiesz, że można bez problemu pracować w domu, trzeba jedynie odpowiednio urządzić swój gabinet. Kluczową kwestią organizacyjną jest ustawienie biurka do pracy i aranżacja przestrzeni na nim oraz wokół niego.

Ustawienie biurka

Jeśli nie dysponujemy wolnym pomieszczeniem na biuro, musimy wydzielić sobie wnętrze w jednym z pokojów, na przykład w salonie. Nie urządzajmy biura w sypialni, która powinna pełnić funkcję wypoczynkową. Wybierając miejsce na biurko pamiętajmy, aby można było oddzielić je, chociażby ścianką, zasłoną czy regałem.

Warto też wykorzystać wnękę w ścianie. Weźmy pod uwagę bliskość okna, aby zapewnić sobie dostęp do naturalnego źródła światła. Nie powinniśmy ustawiać biurka tyłem do okna – optymalne jest ustawienie bokiem. Najlepiej, aby okno znajdowało się po lewej stronie biurka w przypadku osoby praworęcznej, a po prawej w przypadku leworęcznej. Odległość biurka od okna powinna wynosić przynajmniej 1 m.

Optymalna wysokość biurka to najczęściej 73-75 cm (do 80 cm dla osób wysokich). Jest ona ważna ze względu na wygodę pracy i zdrowie naszego kręgosłupa. Równie istotny jest wybór właściwego krzesła biurowego. Warto pomyśleć ponadto o kolorach ścian w przestrzeni biurowej. Ciepłe, pastelowe barwy takie jak żółć czy pomarańcz sprzyjają koncentracji.

Biuro w domowym zaciszu
Biuro w domowym zaciszu

Wygląd biurka

Skoro ustaliliśmy, że biurko jest ważnym elementem wystroju przestrzeni do pracy, warto zadbać również o jego estetykę. Duże biurko skupia na sobie uwagę, a więc nie będzie nadawało się do salonu, ale osobnej przestrzeni, specjalnie wydzielonej do tego celu. Będzie za to funkcjonalne, a jego zalety docenią zwłaszcza osoby, które trzymają na blacie dużo przedmiotów. Małe biurko z kolei wpisze się doskonale w koncepcję salonu czy małego gabinetu. Świetne dla osób pracujących tylko na komputerze, kiedy nie ma potrzeby zagospodarowywania powierzchni mebla.

Biurko nowoczesne, białe, z nietypowych materiałów pasować będzie do minimalistycznych surowych przestrzeni, fantazyjne pobudzi wyobraźnię niejednego artysty, z kolei duże, drewniane i ciężkie przywoła dobre wspomnienia tradycjonalistów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest największy wybór różnych opcji, sprawdź np. biurka w IKEA, a urządzisz też resztę gabinetu za jednym zamachem.

Aranżacja przestrzeni na blacie

Osoba pracująca przy komputerze powinna mieć wolną przestrzeń wokół klawiatury i myszy. Wysokość blatu biurka oraz siedziska krzesła muszą być dopasowane tak, aby można było oprzeć przedramiona na blacie. Łokieć musi zginać się pod kątem prostym. Warto pomyśleć także o podkładce żelowej pod nadgarstek.

Na blacie biurka powinny znaleźć się rzeczy, po które sięgamy najczęściej. Można dodać także coś ocieplającego nasze biuro, na przykład zdjęcie, niewielki kwiat doniczkowy, ulubioną maskotkę. Nad blatem dobrze jest umieścić półki oraz tablicę korkową lub magnetyczną, która pomoże w usystematyzowaniu zadań do wykonania.

Wymiary biurka do pracy to 80-90 cm szerokości i 120-160 cm długości. Przestrzeń dla nóg powinna mieć szerokość minimum 70 cm i głębokość minimum 60 cm. Stopy spoczywają swobodnie na podłodze, ewentualnie na podnóżku. Najważniejsze w domowym biurze są zasady ergonomii. Jeśli tylko je spełnimy, resztę aranżacji pozostawmy naszemu gustowi, wyobraźni i osobowości – stanowisko pracy także może ją odzwierciedlać.

Własne biuro na poddaszu
Własne biuro na poddaszu

Oświetlenie na biurku

Oprócz zapewnienia dostępu do słońca, musimy pomyśleć także o świetle do pracy. Na nasze oświetlenie powinny składać się przynajmniej dwa źródła światła – światło główne, które będzie oświetlało całą przestrzeń do pracy, oraz światło kierunkowe. Rolę światła głównego najlepiej będzie pełniła lampa sufitowa, światło kierunkowe natomiast powinno zostać umieszczone na biurku.

Lampki występują w rozmaitych stylach, kształtach i designach. Pamiętajmy jednak, że najważniejszą cechą jest funkcjonalność urządzenia. Zwróćmy uwagę na lampy z regulowanym ramieniem i kloszem, które pozwolą na precyzyjne nakierowanie światła na pożądaną powierzchnię. Ciekawym rozwiązaniem są także lampki z giętkim ramieniem, które może być wyginane w dowolnym miejscu na całej swej długości.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Osoba praworęczna powinna postawić lampkę na biurko po lewej stronie blatu, osoba leworęczna – po prawej.
  • Ważna jest też odległość między żarówką a oświetlaną powierzchnią. Nie powinna być większa niż 35 cm.
  • Żarówka powinna dawać światło o temperaturze zbliżonej do światła słonecznego, czyli białe, nieco chłodne – sprzyja to koncentracji, a ponadto najlepiej oddaje rzeczywiste kolory.
  • Warto zdecydować się na żarówki LED o takiej barwie. Barwa biała ma temperaturę 4000 K, biała chłodna – 5000 K.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.