Jak zaplanować i dobrać oświetlenie do wnętrza domu?

Dobrze zaplanowane oświetlenie domu zapewni komfort, wygodę i więcej możliwości aranżacyjnych. W każdym pomieszczeniu są inne wymagania co do oświetlenia – inna lokalizacja czy rodzaj źródła światła. Zobacz w poniższym artykule, jak zaplanować światło we wnętrzach, aby ozdabiało przestrzeń i było jednocześnie funkcjonalne.

 

Jakie są nowoczesne rodzaje oświetlenia? Sprawdź nasze porady
Jakie są nowoczesne rodzaje oświetlenia? Sprawdź nasze porady

 

Planowanie oświetlenia wnętrza domu - porady

Najważniejszą zasadą przy planowaniu właściwego oświetlenia domu, to dążenie do upodobnienia światła sztucznego do naturalnego. Chodzi tu zarówno o natężenie światła, jak i barwę. W każdym pomieszczeniu oświetlenie to musi być jednak inne. Przykładowo, oświetlenie punktowe najlepiej sprawdzi się w holu, łazience oraz kuchni, a pojedyncze lampy dobrze wpasują się w aranżację salonu, sypialni i jadalni. Istnieje także nowoczesny rodzaj oświetlenia – podłogowe, wpuszczane w ściany – które jest coraz częściej montowane np. na stopniach schodów.

Planowanie oświetlenia wnętrza domu to uwzględnienie trzech rodzajów źródeł światła: ogólne, punktowe i dekoracyjne. Połączenie wszystkich rodzajów pozwoli nie tylko na ulepszenie praktycznych funkcji, ale i wprowadzenie wyjątkowego charakteru aranżacji. Dlatego planowanie oświetlenia nie powinno kończyć się na wyborze lampy sufitowej w pokoju.

 

Odpowiednie oświetlenie domu zapewnia codzienny komfort
Odpowiednie oświetlenie domu zapewnia codzienny komfort

 

  • Oświetlenie ogólne powinno być tłem dla światła punktowego. Powinno być umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia – chociaż w większym pokoju lepiej jest powiesić 2 żyrandole w sposób symetryczny względem siebie.
  • Oświetlenie miejscowe – służy doświetlaniu stref, w którym wykonujemy aktywności (np. gotowanie czy czytanie). Należy je dobrać tak, aby możliwe było jego skierowanie na dany obszar.
  • Oświetlenie dekoracyjne ma podkreślać walory estetyczne wnętrza i kreować nastrój. Służy ekspozycji detalów i samo w sobie jest dekoracją.

 

Oświetlenie domu - porady
Oświetlenie domu - porady

 

Oświetlenie wnętrza domu – źródła światła

Wśród źródeł światła do domowego oświetlenia, mamy do wyboru żarówki, żarówki LED oraz świetlówki. Pierwsze z nich mogą być tradycyjne bądź halogenowe, drugie kompaktowe, a świetlówki – rurowe. Różnią się od siebie intensywnością, natężeniem, czasem świecenia, barwą, zużyciem energii i ceną. Najtańsze są oczywiście zwykłe żarówki, które jednak zużywają więcej energii. Mimo, że miały być już jakiś czas temu wycofane z handlu, nadal łatwo je kupimy.

Żarówki halogenowe mają inną barwę od żarówek zwykłych – kolor jest chłodniejszy, zbliżony do naturalnego światła dziennego. Czas świecenia żarówek halogenowych jest też dłuższy. Co więcej, przy takiej samej mocy dają więcej światła. Żarówki LED z kolei są bardzo energooszczędne: przy mocy do 10 W dadzą taką samą ilość światła, jak tradycyjne żarówki o mocy 60 W. Zaletą jest również natychmiastowe uzyskanie pełnej jasności.

 

Jaki kolor oświetlenia do wnętrza? Zobacz
Jaki kolor oświetlenia do wnętrza? Zobacz

 

Ostatni rodzaj – świetlówki – fluorescencyjne rurowe lub kompaktowe, posiadają szeroki zakres barw (od ciepłych, po chłodne). To również bardzo energooszczędne rozwiązanie. Świetlówki świecą dłużej niż tradycyjne żarówki. Wadą jest natomiast dłuższy czas osiągania pełnej jasności – dlatego zaleca się je stosować w pomieszczeniach, gdzie włączamy światło rzadziej, ale na długi czas.

Jaką wybrać barwę światła do wnętrza?

Ciepłe światło wprowadza przytulny nastrój, zimne zwykle odbiera poczucie komfortu. Oświetlenie ogólne powinno mieć niską temperaturę barwową, a to, które będzie nam służyć do pracy – wyższą. Zasada w tym względzie jest jedna: im barwa chłodniejsza, tym lepsza jest koncentracja. A jak sprawdzić, czy żarówka będzie mieć ciepłe lub jasne i chłodne światło? Temperaturę barwy światła sprawdzimy na opakowaniu żarówki, a wyrażona jest ona w Kelwinach. Im jest ona wyższa, tym światło jest bielsze. I tak kolejno:

  • temperatura nie wyższa niż 3000 K – to światło ciepłe, polecane do sypialni i salonu,
  • temperatura 3000-5300 K – światło neutralne,
  • temperatura powyżej 5300 K – barwy zimne, z dodatkiem niebieskiego odcienia; barwa ta jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego.

 

Jakie oświetlenie najlepiej prezentuje się w salonie?
Jakie oświetlenie najlepiej prezentuje się w salonie?

 

Oświetlenie wnętrza w salonie – jakie wybrać?

Duże lampy wiszące powinny być podstawowym źródłem w światła. Umieszczamy je w centrum salonu. W miejscach najbardziej zacienionych powinno się dodatkowo zastosować lampy podłogowe i stołowe. Pamiętaj, że lampy podłogowe kierują światło ku górze – dlatego dobrze sprawdzą się podczas oglądania telewizji. Warto rozważyć również instalację kinkietów w salonie – mogą one urozmaicić ściany i stworzyć interesującą aranżację. Do wyboru mamy tutaj kinkiety ze światłem skierowanych w górę, jak i z kloszem skierowanym w dół. Ostatnimi czasy stosuje się także oświetlenie typu „paski LED”. Świetnie wyglądają wieszane nad obrazami oraz w oświetleniach wnęk czy półek. Oświetlenie punktowe jest szczególnie ważne w mniejszych pomieszczeniach. O tym, jak zaplanować oświetlenie małego salonu, przeczytasz tutaj.

 

Oświetlenie salonu
Oświetlenie salonu

 

Oświetlenie wnętrza w kuchni – jakie wybrać?

Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy – wymaga więc bardzo dobrego dopasowania światła. Tutaj niezastąpione jest oświetlenie punktowe na suficie, pod szafkami wiszącymi albo nad blatem roboczym. Standardowo wybiera się w tym celu oprawy halogenowe w formie listew czy pojedynczych oczek.

Można też zamontować w roli punktowego oświetlenia świetlówki liniowe w różnych długościach. Bardzo ważne jest również dodatkowe oświetlenie kuchenki i zlewozmywaka. W przypadku kuchenki najlepiej jest zakupić okap, który posiada wbudowane lampki. Nad zlewozmywakiem możesz powiesić lampę wiszącą.

Oświetlenie ogólne w kuchni powinno być zlokalizowane pośrodku wnętrza. Można również zamiast jednego światła w centralnym punkcie, zamontować kilka wiszących obok siebie lamp – np. nad wyspą kuchenną czy barkiem, co wprowadzi świetny efekt dekoracyjny. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie nad wyspą wiszącej półki, gdzie pod spodem umieścimy kilka źródeł światła. Więcej inspiracji i zasad planowania kuchni, znajdziesz tutaj.

 

Oświetlenie kuchni
Oświetlenie kuchni

 

Oświetlenie wnętrza w łazience – jakie wybrać?

Oświetlenie to jedna z ważniejszych kwestii aranżacji łazienki. Musi być ono bardzo praktyczne i zapewniać wystarczającą ilość światła do np. wykonywania makijażu. Niezbędne jest oświetlenie punktowe bezpośrednio przy lustrze – powinno ono być równomierne z barwą najbardziej zbliżoną do naturalnej. Poza tym w łazience MUSI znaleźć się oświetlenie centralne na suficie. Może to być plafon sufitowy lub oprawy na żarówki halogenowe (to jednak rozwiązanie do łazienek z sufitem podwieszanym). Przechodząc do oświetlenia strefy kąpielowej – należy tutaj zamontować lampy, które wymagają mniejszego napięcia prądu oraz są wodoszczelne.

Uwaga! Na światło w łazience wpływa też kolor płytek – jasne łatwiej będą odbijać światło, przez co wnętrze będzie lepiej doświetlone.

 

Oświetlenie łazienki
Oświetlenie łazienki

 

Oświetlenie wnętrza sypialni – jakie wybrać?

W sypialni świetnie sprawdzają się kinkiety, lampki nocne oraz podłogowe. Coraz częściej rezygnuje się w tym pomieszczeniu z oświetlenia sufitowego. Jest to miejsce, gdzie bardziej liczy się kreowanie przytulnego nastroju, niż praktyczności. Inaczej jest oczywiście wtedy, gdy w sypialni dużo czytamy lub zamierzamy urządzić w niej kącik do pracy – wtedy strefy te muszą być dobrze doświetlone. W sypialni często występuje też garderoba – jej wnętrze oraz strefę wokół niej należy doświetlić źródłami punktowymi – np. listwami.

 

Oświetlenie w sypialni
Oświetlenie w sypialni

 

Komentarze