Dyskretne schody na strych

Jeśli poddasze nie pełni funkcji mieszkalnych, nie ma sensu budować drogich i zajmujących dużo miejsca schodów. Wystarczą ekonomiczne i dyskretne schody składane, które umożliwią wygodny dostęp do strychu i praktyczne zagospodarowanie wszystkich zakamarków pod więźbą dachową.

Schody, które prowadzą na strych nie muszą być tak solidne, wygodne i dekoracyjne jak schody prowadzące do części mieszkalnej. Przede wszystkim powinny być praktyczne, często ważne jest także, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Te warunki spełniają schody składane. Zazwyczaj prowadzą na poddasze ze strychem lub schowkiem. Ich główna zaleta polega na tym, że po złożeniu całkowicie chowają się suficie. Gdy nie są potrzebne, nie zajmują więc niepotrzebnie miejsca. Są przy tym wygodne.

Dyskretne schody na strych całkowicie chowają się w suficie

Schody strychowe posiadają konstrukcję skrzyniową. Są wbudowywane w strop nad pomieszczeniami mieszkalnymi (lub garażem). Składają się z drabiny i mechanizmu sprężynowego. Całość jest osłonięta klapą o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Zwarta konstrukcja schodów sprawia, że są one bardzo łatwe do zamontowania i nie wymagają wiele miejsce na rozłożenie. Doskonale sprawdzają się nawet w niewielkich pomieszczeniach – np. w korytarzu. Tego rodzaju schody są montowane w pomieszczeniach o minimalnej wysokości 2,3 m, ale nie większej niż 3,5 m. Ich maksymalny udźwig zazwyczaj wynosi około 160 kg. Najczęściej wykonuje się je z metalu lub drewna, zazwyczaj składają się z kilku segmentów, które wsuwają się jedna w drugą lub nakładają się na siebie. Schody wysuwne składają się z kilku segmentów, z których częścią przesuwną jest segment dolny. Ten rodzaj konstrukcji może zostać osadzony w głębi sufitu. Z kolei schody łamane najczęściej są produkowane jako trzyczęściowe i wymagają więcej miejsca do rozłożenia niż schody wysuwne. Powinny zostać dokładnie dostosowane do pomieszczenia. Tak precyzyjnego wymiarowania nie wymagają schody harmonijkowe (nożycowe), mają przy tym znacznie mniejszy zasięg, a ich otwieranie polega na rozciągnięciu schodów.