Konstrukcja i wykończenie schodów

Materiał konstrukcyjny, z jakiego planujemy wybudować schody wewnętrzne prowadzące na poddasze, ma istotny wpływ na przebieg prac na budowie, dlatego o tym, jakiego rodzaju schody wybierzemy, powinniśmy zdecydować już na etapie wyboru projektu i wprowadzania zmian przez architekta adaptującego.

Coraz większy wybór materiałów wykończeniowych schodów wewnętrznych sprawia, że przestają one być jedynie korytarzem komunikacyjnym między parterem a poddaszem, lecz stają się także elementem dekoracyjnym wnętrza. Do niedawna najczęściej wybierane schody żelbetowe traktowane jako najbardziej stabilne, dziś chętnie zastępowane są metalowymi czy drewnianymi. O wyborze materiału konstrukcyjnego należy zdecydować przed budową domu. Schody żelbetowe należy wylać już na etapie budowy. W stanie surowym zamkniętym przed wykończeniem trzeba wznieść konstrukcję stalową, zaś drewniane schody można zrealizować nawet w wykończonym już domu.

Schody żelbetowe

Konstrukcja żelbetowa jest postrzegana jako stabilniejsza, trwalsza oraz bardzo solidna, gdyż jest związana z konstrukcją domu. Daje dzięki temu poczucie bezpieczeństwa. Jednak ich masywna forma pasuje szczególnie do domów większych, gdyż we wnętrzu o niewielkiej przestrzeni może tworzyć wrażenie ciężkiej i przytłaczającej. Schody żelbetowe wznoszone są razem z samą konstrukcją domu. Na etapie prowadzenia prac budowlanych powinny pozostać w stanie surowym, niewykończone, ponieważ będą wykorzystywane w trakcie budowy – poruszać się po nich będą budowlańcy, wnosząc ciężkie elementy konstrukcyjne budynku na poddasze. Są łatwe w wykonaniu, a ich koszt jest stosunkowo niski. Niewątpliwą zaletą jest ogniotrwałość oraz możliwość dostosowania wyglądu do stylu wnętrza domu. Okładzinę pokrywającą schody można zmieniać podczas remontu, dzięki czemu dostosujemy wygląd stopni do nowego charakteru wnętrza. Należy pamiętać, że wymagają one solidnego wykonania, ponieważ błędy powstałe podczas realizacji trudno będzie później skorygować. O zmianie konstrukcji zawartej w projekcie oraz ich przeniesieniu nie możemy decydować sami. Schody żelbetowe są cięższe od metalowych czy drewnianych, dlatego wszelkie zmiany związane z ich masą, wymiarami oraz zlokalizowaniem należy konsultować z konstruktorem.

Wadą schodów żelbetowych jest to, że dopiero wykończenie schodów nadaje im charakter. Dobrze dopasowany materiał wykończeniowy sprawi, że schody będą stanowiły główną ozdobę wnętrza oraz podkreślą jego klimat. Kamienna okładzina nada wnętrzu wrażenie elegancji. Masywny granit, marmur, bazalt czy twardy piaskowiec doskonale sprawdzi się w domach o dużej powierzchni. Bogactwo kolorów oraz struktur pozwoli dobrać odpowiednie wykończenie do stylistyki wnętrza domu. Należy pamiętać o zaimpregnowaniu schodów pokrytych kamieniem, by zabezpieczyć je przed zabrudzeniem. Ważna jest także antypoślizgowa powierzchnia zakańczająca stopień z polerowanego kamienia, która zapewni bezpieczeństwo podczas użytkowania. Często stosowane jest wykończenie schodów żelbetowych płytkami ceramicznymi. Płytki z gresu, terakoty czy klinkieru muszą mieć powierzchnię antypoślizgową oraz charakteryzować się wysoką klasą ścieralności. Schody żelbetowe pokryte drewnianą okładziną tworzą przytulny klimat w domu. Możliwe jest pokrycie jedynie stopni, przez co konstrukcja schodów będzie wyglądała na lżejszą, oraz wykończenie zarówno stopnic, jak i podstopnic. Okładzina na stopnicy powinna być grubsza, drewno twardsze i odporne na ścieranie. Najczęściej wybiera się do wykończenia schodów drewno dębu, jesionu czy buku, które cechuje się dużą twardością. Lakier pokrywający drewno powinien tworzyć powłokę odporną na ścieranie oraz zarysowania.

Konstrukcja schodów stalowych

Szczególnie modne ostatnio stały się schody stalowe. Ich konstrukcja jest znacznie lżejsza od schodów żelbetowych, a wykonanie szybsze. Mogą mieć dowolny kształt, przez co wpasują się w każdą przestrzeń, nawet gdy mamy niewiele miejsca. Wykorzystując do wykończenia szkło, blachę perforowaną czy siatkę żeliwną, dodadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru. Należy zadbać o fachowy montaż, gdyż z czasem źle skręcone schody mogą się poluzować. Schody stalowe są jednak zimne w dotyku, nie są sprężyste, przez co stopy szybciej się męczą, a także źle tłumią dźwięki kroków.

Schody drewniane

Na montaż drewnianych schodów możemy się zdecydować już po wykończeniu podłóg i ścian. Ich lekka konstrukcja nie obciąża podłogi ani stropu. Dają one większą możliwość wyboru kształtu, jednak trzeba pamiętać o tym, że im prostsza konstrukcja, tym koszt będzie niższy. Cena zależy również od rodzaju drewna, z jakiego będą wykonane. Schody ażurowe wyglądają urokliwie, a także dają wrażenie lekkości. Wybierając wewnętrzne schody drewniane, trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu ich specjalnym lakierem oraz o regularnej konserwacji. Są one z pewnością mniej trwałe, a pracujące drewno sprawia, że skrzypią podczas użytkowania.

Bezpieczna balustrada

Wygląd schodów zależy także od zastosowanych balustrad. Poręcze są zabezpieczeniem schodów, chronią przed wypadnięciem, a także pomagają przy wchodzeniu. Nowoczesnym, minimalistycznym rozwiązaniem jest prosta forma stopni bez poręczy, jednak taka konstrukcja nie jest odpowiednia w przypadku rodzin mających małe dzieci czy opiekujących się osobą starszą. Będą także utrudnieniem w komunikacji między parterem a piętrem, kiedy któryś z domowników złamie nogę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.