Kojąca kąpiel w wannie z hydromasażem
Hydromasaż jest kuracją wodną działającą leczniczo na organizm. Poza tym ma właściwości kosmetyczne. Masaż wpływa odprężająco, a także polepsza nastrój. Podpowiadamy, jak zamontować w domowej łazience wannę z hydromasażem.
Hydromasaż wspomaga leczenie układu mięśniowego oraz układu krążenia, a także chorób związanych z problemami reumatologicznymi i ortopedycznymi. Działa również relaksująco na układ nerwowy, a także poprawiając ukrwienie ciała, wpływa na odpowiednie dotlenienie i jędrność skóry, opóźniając jej starzenie. Masaż zmniejsza dolegliwości kręgosłupa i stawów, rozluźnia mięśnie i wpływa odprężająco. Przynosi ulgę dla bolesnych, napiętych mięśni. Wanna z hydromasażem to doskonały pomysł, dzięki któremu możemy pozwolić sobie na odrobinę luksusu we własnym domu.
Masowanie wodą i powietrzem
Dostępne są różne rodzaje wanien z hydromasażem – zarówno jeśli chodzi o kształt, materiał, z jakiego są zrobione, jak i mechanizm działania i liczbę dysz. Najprostszym systemem w wannach jest instalacja masująca wodą. Większy komfort i skuteczność daje kąpiel z masażem nie tylko wodą, ale i powietrzem, które doskonale dotlenia skórę. Większość wanien z hydromasażem jest wyposażona w regulację intensywności działania strumienia wody czy powietrza. Woda jest wtłaczana rurkami do dysz wodnych, a następnie wpływa do wanny. W przypadku masażu powietrznego możliwy jest wybór wanny z dyszami – gdzie powietrze jest wpuszczane do wody w postaci drobnych pęcherzyków za pomocą dmuchawy lub kompresora, a następnie układu rurek i dysz – lub otworami w dnie, przez które tłoczone jest stężone powietrze. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale rzadziej stosowane, ponieważ wymaga starannego czyszczenia i dezynfekcji.
Hydromasaż wspomaga leczenie układu mięśniowego oraz krążenia. Działa relaksująco, zmniejsza dolegliwości kręgosłupa i stawów, rozluźnia mięśnie.
Dysze w wannie
Jakość i skuteczność masażu zależy nie tylko od rodzaju systemu masującego, ale także od liczby dysz zamontowanych w wannie. Ich liczba zależy głównie od wielkości i kształtu wanny. Firmy najczęściej produkują wanny ze standardową liczbą dysz, a za ponadstandardowe montowane na zamówienie trzeba dodatkowo zapłacić. Dysze skierowane są przede wszystkim na plecy, kręgosłup, kark i nogi. Im więcej dysz, tym lepiej, ponieważ masaż będzie bardziej dokładny. Należy zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość regulacji kierunku strumienia w dowolne części ciała według potrzeb. Dobrze sprawdzają się także dysze zamykane, dzięki którym możemy regulować intensywność pojedynczych punktów natryskowych. Poza tym dysze mogą być nieruchome lub wirujące. Dysze wirujące masują ciało systemem śrubowym. Służą do głębokiego masowania. Są doskonałe zwłaszcza do wykonywania masażu karku.
System sterowania
Do sterowania funkcjami masującymi służy system pneumatyczny lub elektroniczny. Prostsze i tańsze jest sterowanie pneumatyczne (ręczne). Panel do obsługi znajdujący się na górnej krawędzi wanny włącza i wyłącza pompy za pomocą przycisku. Sterowanie elektroniczne daje o wiele większe możliwości. Znajdujące się na brzegu wanny przyciski nie tylko uruchamiają system do hydromasażu, ale także dzięki nim ustawimy czas i intensywność masażu, temperaturę wody oraz możemy wybrać masaż pulsacyjny wodny lub powietrzny. Poza tym w systemie elektronicznym znajduje się czujnik poziomu wody, dzięki czemu mechanizm nie zostanie włączony, jeśli woda nie przekracza poziomu dysz bocznych. Zatem zabezpiecza to przed pracą pompy na sucho, co mogłoby doprowadzić do jej spalenia.
Regularne czyszczenie
Należy pamiętać o regularnym, dokładnym czyszczeniu wanny oraz jej dezynfekcji, ponieważ wilgoć w elementach instalacji może doprowadzić do rozwoju grzybów i glonów. W prostych, tańszych modelach wanny stosuje się do czyszczenia odpowiedni płyn lub rozpuszczającą się w wodzie tabletkę, a następnie uruchamia system hydromasażu, po czym dokładnie wypłukuje wannę. Droższe wanny zawierają automatyczną instalację samoczyszczącą, która pobiera odpowiednią ilość płynu czy tabletkę, a następnie płucze wannę wodą. Dostępne na rynku są także wanny z systemem ozonowania czy z lampą UV emitującą promieniowanie ultrafioletowe dezynfekujące wodę. Należy także pamiętać o konieczności regularnego przedmuchiwania kanałów powietrznych.
Wannę z hydromasażem trzeba regularnie czyścić i dezynfekować, ponieważ wilgoć w elementach instalacji może doprowadzić do rozwoju grzybów i glonów. Należy także pamiętać o konieczności regularnego przedmuchiwania kanałów powietrznych.
Fachowy montaż
Montaż wanny z hydromasażem najlepiej zlecić fachowcom. Wanny nie należy budować na stałe. Montuje się ją na stelażu, dzięki czemu dostęp do instalacji będzie ułatwiony w razie ewentualnych usterek. Gotowe obudowy są łatwe do demontażu w przypadku awarii, umożliwiając dotarcie do elementów systemu. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed porażeniem prądem. Droższe modele wanien zawierają wyłącznik, który odcina dopływ prądu w przypadku zwarcia.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.