Od surowego do zamkniętego – ile kosztuje wykończenie domu?

Dom w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się do zamieszkania, a doprowadzenie go do stanu deweloperskiego może być dość kosztowne. Prace wykończeniowe przebiegają w wielu etapach i warto znać ich przybliżone koszty.

Poniżej zaprezentujemy przykładowy kosztorys wykończenia parterowego domu z poddaszem użytkowym (o powierzchni 130 m²) wykonany w serwisie Kalkulatory Budowlane.

Wykończenie elewacji budynku

Dom posiada już kompletną stolarkę okienną. Naszym zadaniem będzie teraz wykonanie solidnego ocieplenia elewacji zewnętrznej. Zakładamy, iż elewacja ma powierzchnię 156 m². Do jej ocieplenia wybieramy dobry jakościowo styropian frezowany o grubości 15 cm. Całość wykończymy standardowym tynkiem akrylowym, który charakteryzuje się trwałością oraz atrakcyjną ceną. Za materiały oraz wynajęcie niedrogiej ekipy zapłacimy 18 688 zł.

Wykończenie dachu

Drugi etap wykończenia naszego domu polega na dociepleniu poddasza użytkowego oraz na zamontowaniu podbitki okapu. W zakres prac związanych z dociepleniem wchodzi wykonanie izolacji z wełny mineralnej (gr. 25 cm.) oraz montaż płyt k-g. Sumaryczny koszt docieplenia poddasza o takiej powierzchni nie powinien przekroczyć kwoty 8 511 zł. Na zewnątrz wykonana zostanie podbitka okapu – koszt ponad 1350 zł.

Całkowity koszt wykonania ocieplenia poddasza oraz podbitki okapu zamknął się w kwocie 10 tys. zł.

Wykończenie wnętrza

To najbardziej czasochłonny i kosztowny etap naszych prac. Na wstępie musimy obliczyć koszt wykonania posadzek. W naszym domu znajdują się dwie posadzki. Jedna posadowiona na gruncie i wyposażona w dodatkową izolację termiczną. Druga znajduje się na poddaszu użytkowym. Całkowity koszt wykonania dwóch, dobrych jakościowo posadzek o powierzchni 65 m² wyniesie ok. 6 500 zł. W owej cenie zawiera się pełna izolacja przeciwwilgociowa, styropian do termoizolacji, folia oraz szlichta cementowa o grubości 5 cm.

W drugiej kolejności przystępujemy do oszacowania kosztów wykonania tynków. Zakładamy, że ich łączna powierzchnia wynosi 350 m². Nasze wyliczenia obejmują wykonanie tynków gipsowych (III kategorii). Do prac zatrudniamy niedrogich fachowców, pobierających wynagrodzenie w wysokości 15 zł/m² (za nałożenie tynków). Sumaryczny koszt tynkowania i gładzenia ścian o powierzchni 350 m² wyniesie ok. 10 300 zł.

Po otynkowaniu wszystkich ścian i sufitów przechodzimy do oszacowania kosztów montażu parapetów. W naszym domu znajdzie się miejsce dla 19,5 mb parapetów zewnętrznych oraz na taką samą liczbę parapetów wewnętrznych. Na zewnątrz umieścimy najlepsze jakościowo produkty z aluminium. Łączny koszt wyniesie ok. 3500 zł.

Kolejnym istotnym wydatkiem będzie wykonanie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Koszty tych przedsięwzięć zależą od liczby przyłączy oraz od stopnia skomplikowania prac. Zakładamy, że instalacje wykonają niedrodzy fachowcy pracujący na własny rachunek, a stopień skomplikowania usług nie będzie zbyt wysoki. Uśredniona cena wykonania jednego punktu instalacji elektrycznej to 98 zł. Zakładamy, że w naszym domu znajduje się 150 takich punktów. W związku z tym końcowa cena usługi będzie wydatkiem rzędu 15 000 zł. W naszym domu znajduje się także 17 punktów wodno–kanalizacyjnych. Średni koszt wykonania jednego punktu to wydatek 400 zł. Zatem za kompletną instalację zapłacimy ok. 6 800 zł.

Ostatnim wydatkiem związanym z doprowadzeniem domu do stanu deweloperskiego będzie wykonanie centralnego ogrzewania. Całkowita powierzchnia do ogrzania wynosi 130 m². Zadaniem instalatora będzie rozprowadzenie instalacji oraz montaż efektywnych grzejników stalowych z głowicami termostatycznymi. W naszym wypadku koszty nie powinny przekroczyć 11 700 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wyposażenie kotłowni. Zdecydowaliśmy się na dobry jakościowo kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Łączny koszt zakupu kotła, niezbędnego osprzętu oraz montażu wyniesie ok. 17 000 zł.

Łączny koszt wykończenia wnętrza do stanu deweloperskiego wyniósł niecałe 69 000 zł.

Koszty całkowite

Całkowity koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu deweloperskiego wyniósł prawie 97 000 zł. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac można znaleźć klikając w link poniżej. Tam też znajdziesz możliwość modyfikacji kosztorysu pod własne potrzeby.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy/kosztorys/3768dfba22bb6e8c4bc560d63a98a837/

Owa cena dotyczy najważniejszych prac związanych z ociepleniem budynku, wykończeniem wnętrz oraz montażem instalacji centralnego ogrzewania. W kosztach nie uwzględniliśmy dodatkowego ogrzewania podłogowego, które mogłoby podnieść koszty całej inwestycji. Pamiętajmy też, że mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się jeszcze do zamieszkania i wymaga kompleksowego wykończenia.