Montaż okien bez błędów
Aby dom był rzeczywiście energooszczędny, nie wystarczy kupić nowoczesne okna. Większym wyzwaniem wydaje się ich prawidłowy montaż. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby wystrzec się błędów.
Problemy z deformacją czy nieszczelnościami okien zazwyczaj nie są spowodowane wadliwością stolarki, ale wynikają z błędów popełnionych podczas jej montażu. Szacuje się, że montaż 95 procent okien jest obarczony błędami. Mało kto wykonuje tę pracę we własnym zakresie, podpowiadamy więc na co zwrócić uwagę, kontrolując wykonawstwo fachowców.
Montaż 95 procent okien jest obarczony błędami.
Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na stan powierzchni, w której okno będzie osadzone. Wszelkie nierówności, zabrudzenia sprawiają, że pianka źle wiąże się z podłożem, nieczystości trzeba więc usunąć. Jeden z najpowszechniejszych błędów polega na niewłaściwym dobraniu rozmiaru otworów okiennych. W za dużych ciężko zamocować ramę oraz uszczelnić przerwę. W za małych problem stanowi zachowanie odstępu dylatacyjnego. W obu przypadkach prawidłowy montaż jest praktycznie niemożliwy.
Ważne jest także ustawienie okna względem izolacji termicznej ściany. W przegrodzie jednowarstwowej okno powinno zostać umieszczone w środku muru, w dwuwarstwowej – z brzegu muru, w pobliżu izolacji lub wsunięte w nią, w trójwarstwowej – w izolacji termicznej.
Wiatr od okna
Jako izolację okienną najczęściej stosuje się wyłącznie piankę poliuretanową. To błąd, ponieważ niezabezpieczona pianka z czasem traci swoje właściwości. Aby zachowała elastyczność, powinna zostać osłonięta od środka izolacją paroszczelną, a od zewnątrz - izolacją paroprzepuszczalną. Poza tym pianka uszczelniająca powinna zostać nałożona bardzo starannie, aby w efekcie dokładnie wypełniła przestrzeń między oknem a ościeżem. Brak właściwego uszczelnienia szczególnie często zdarza się w dolnej części otworu. Dzieje się tak, ponieważ wykonawcom zdarza się pominąć wykonanie izolacji w tym miejscu. Efekt tego niedopatrzenia jest później odczuwalny we wnętrzach, gdy u dołu okna wieje wiatr, a woda opadowa pojawia się na parapecie wewnętrznym. Woda może pojawić się pod ramą także w wyniku nieumieszczenia w tym miejscu listwy progowej.
Wykonawcom często zdarza się pominąć wykonanie izolacji w dolnej części okna.
Niestabilne okno
Problemów może przysporzyć zastosowanie zbyt małej liczby dybli lub kotew. W efekcie okno będzie mało stabilne; może zmienić swoją pozycję pod wpływem silniejszego podmuchu wiatru. Wynikiem tego stanu rzeczy będą kłopoty z otwieraniem okna, nieszczelności wokół ramy i jej deformacje. Do odkształcenia konstrukcji okna może doprowadzić także brak klocków podporowych lub ich złe rozmieszczenie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.