Ogród z kostki brukowej?

Wolisz chłodny minimalizm zawarty w nowoczesnej formie czy może tradycję ukrytą w szlachetnych, eleganckich dodatkach? Ogrodowe otoczenie powinieneś zaaranżować według własnego gustu, tak aby pasowało do architektury domu. Ma ono bowiem duży wpływ na to, jak postrzegany jest twój dom.

Najczęściej otoczenie wokół domu inwestorzy projektują na własną rękę, kierując się swoim gustem. W realizacji własnych pomysłów pomagają producenci kostki brukowej, którzy odpowiadając na różnorodne preferencje, oferują bogactwo wzorów i kolorów. Nie jest konieczne, by nawierzchnie przy domu były wykonane z tego samego materiału co ściany, żeby dom i otoczenie tworzyły ze sobą całość. Istotna jest jednak harmonia kolorów.

Zanim zakupisz materiały

Nim wybierzesz materiał na nawierzchnię, powinieneś zrobić wstępny szkic, na którym rozplanujesz jej wygląd. Musisz przede wszystkim zdecydować, gdzie chcesz położyć utwardzoną nawierzchnię. Pomoże ci w tym rozrysowanie najczęściej pokonywanych tras wokół domu, a więc drogi od wjazdu do garażu, od drzwi wejściowych do furtki, garażu, tarasu, śmietnika, altanki. Istotna jest nie tylko długość ścieżek i podjazdów, ale także szerokość. Oblicz więc, jak szeroki powinien być podjazd, abyś mógł swobodnie manewrować samochodem. Może warto także zastanowić się nad miejscem parkingowym dla gości?

Gdy już będziesz wiedzieć, jaką ilość materiałów trzeba zakupić, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będą wykorzystywane poszczególne fragmenty nawierzchni. Od tego będzie bowiem zależał wybór materiału i sposób wykonania podbudowy pod nawierzchnią. W wyborze materiału decydującą rolę będzie odgrywał twój gust. Zgodnie z nim postanowisz, czy styl nawierzchni ma być nowoczesny, czy klasyczny, czy nawierzchnia ma być wtopiona w kompozycję ogrodu, czy się z niej wybijać. Niezwykle ważne będzie odpowiednie ułożenie materiału. Różnorodność oferty kostek brukowych daje nieograniczone możliwości w aranżacji, dzięki czemu każdy inwestor może stworzyć niepowtarzalny styl. Finalny efekt będzie zależał od tego, czy stworzysz jednolitą nawierzchnię, czy z jej elementów skomponujesz piękny wzór.

Dojścia do domu

Kostka brukowa to popularny materiał do budowy ścieżek wokół domu. Różnorodność kształtów

i kolorów, a także niewielki rozmiar poszczególnych elementów da nam duże możliwości aranżacyjne. Dzięki nim można wykonać ścieżki o różnym przebiegu, nawet te o skomplikowanym zarysie krawędzi. Nie powinno się rezygnować z obrzeży, ponieważ chronią one przed rozsuwaniem się kostki na boki i zapewniają jej trwałość.

Jeżeli chcesz wytyczyć przejście przez trawnik, na którym komunikacja nie będzie aż tak intensywna, możesz ułożyć po prostu pojedyncze płyty na darni. Nie będą się one rzucały w oczy, lecz zabezpieczą trawnik przed zadeptaniem.

Podjazd do garażu

Mimo iż wokół domu jednorodzinnego ruch samochodów nie będzie tak intensywny, podjazdy i miejsca postojowe powinny być odpowiednio grube, by się nie odkształcały i nie pękały. Na nawierzchnie podjazdów najczęściej wybiera się kostkę brukową o grubości 6 cm, chyba że na posesję będą często wjeżdżały samochody dostawcze – w takiej sytuacji lepiej wybrać kostkę o grubości 7–8 cm lub grubszą. Aby osiągnąć właściwy efekt, najważniejsze jest odpowiednie wykonanie. Ułożenie kostki zleć więc polecanej firmie z dużym doświadczeniem. Przyjrzyj się wykonanym przez nich pracom. Ważne jest nie tylko staranne ułożenie, ale także wygląd i jakość nawierzchni po kilkuletnim użytkowaniu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.