Ogrzewanie domu gazem ziemnym – czy to się opłaca?
Każdy chce, by jego dom był ciepły i przytulny. Jednak zapewnienie komfortowej temperatury nie jest możliwe bez odpowiedniego ogrzewania. Przez setki lat ciepło pochodziło głównie ze spalania paliw stałych – węgla i drewna, mocno zanieczyszczających powietrze. Dziś coraz szerzej wykorzystywany jest do tego celu gaz ziemny. Jednak czy takie rozwiązanie się opłaca?
Ogrzewanie gazowe domu – co trzeba o nim wiedzieć?
Wykorzystanie gazu do ogrzewania domów nie jest pomysłem nowym. Paliwo to stosowane jest bowiem z powodzeniem od wielu lat, choć niestety w dalszym ciągu nie jest to rozwiązanie powszechne. Z czego to wynika?
Ogrzewanie gazowe mieszkania czy domu jest optymalnym rozwiązaniem. Kotły gazowe kondensacyjne charakteryzują się bowiem wysoką sprawnością, a gaz ziemny to paliwo bezobsługowe i nieporównywalnie bardziej ekologiczne niż paliwa stałe. Co więcej, ogrzewanie gazowe to też czystość w domu – brak pyłu węglowego, sadzy i brudu roznoszonego z kotłowni po wszystkich pokojach doceni z pewnością każdy domownik. Jedynym ograniczeniem związanym z ogrzewaniem gazowym jest tak naprawdę jego dostępność, która wynika z lokalizacji sieci gazowej – mówi specjalista z firmy EWE.
Ile kosztuje ogrzewanie gazem ziemnym?
Czerpanie ciepła z gazu ziemnego jest więc bardzo wygodne i skuteczne. Czy jednak jest też tanie? Czysto teoretycznie porównując sam koszt spalanego węgla i gazu, przyjmuje się, że różnica w rocznych wydatkach wynosić może około 20% na korzyść paliwa stałego. Jednak warto dodać, że założenie to obejmuje tylko koszty ogrzewania budynku, a nie podgrzewania wody, która nierzadko w przypadku kotła na węgiel jest ogrzewana prądem. Co więcej, część pieców węglowych starszej generacji charakteryzuje się dużo niższą sprawnością niż kotły gazowe. Sprawia to, że w praktyce gospodarstwo wykorzystujące nowoczesny, kondensacyjny kocioł gazowy może wydawać na ogrzewanie tyle samo, lub nawet mniej niż rodzina korzystająca z kilkuletniego pieca węglowego. Warto w tym miejscu przypomnieć też o dodatkowych kosztach ogrzewania węglowego, o których niestety często się zapomina. Chodzi tu po pierwsze o czas poświęcony na obsługę tradycyjnych rozwiązań oraz ekologię. Niestety bowiem zjawisko smogu w dużych miastach jest w większości spowodowane właśnie ogrzewaniem domów z wykorzystaniem węgla i drewna – a nawet śmieci. Problem ten dotyczy zresztą także mniejszych miejscowości, gdzie co prawda smog jako taki nie powstaje, jednak dym z kominów równie skutecznie zatruwa powietrze, szczególnie popołudniami i wieczorami. korzystanie z ogrzewania gazowego jest wiec też inwestycją we własne zdrowie!
Ogrzewanie gazem ziemnym – jak z niego skorzystać?
Jak więc widać, ogrzewanie gazowe jest bardzo ekologicznym, wygodnym i konkurencyjnym cenowo rozwiązaniem. Zatem co należy zrobić, aby zacząć korzystać z gazu ziemnego?
Coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce decyduje się na ogrzewanie gazem ziemnym. Aby dołączyć do tego grona, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z doradcą klienta, który sprawdzi, czy dany obiekt leży w zasięgu sieci gazowej, a także przedstawi proces przyłączenia i najważniejsze informacje związane z gazem ziemnym.
Następnym krokiem jest zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i umowy sprzedaży gazu ziemnego. To automatycznie uruchamia proces projektowania i budowy przyłącza gazowego u dostawcy. Chcąc w danym roku korzystać z gazu ziemnego, należy podpisać umowę do 30 czerwca br.
Klientowi pozostaje wybór firmy, która zajmie się wykonaniem instalacji wewnętrznej w budynku i formalnościami z tym związanymi. Kiedy instalacja i przyłącze są już gotowe, a wszystkie formalności dopięte, wówczas pozostaje już tylko uruchomienie gazomierza i rozpoczęcie odbioru gazu ziemnego – dodaje specjalista z EWE, firmy, która dostarcza gaz ziemny w wybranych gminach woj. lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.
Czy więc ogrzewanie gazowe się opłaca? Zdecydowanie tak! Gaz ziemny jest bowiem najtańszy wśród bezobsługowych źródeł ogrzewania, takich jak np. prąd czy olej opałowy i w praktyce niewiele droższy od tradycyjnego węgla. W tym ostatnim wypadku kluczowe znaczenie ma jednak wygoda, czystość, bezobsługowość i ekologia – które zdecydowanie przeważają szalę na stronę „błękitnego paliwa”.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.