Piękna i wygodna sypialnia
Urządzając wnętrze, zwracamy uwagę na to, by każde pomieszczenie wykończyć ze smakiem, z kunsztem i stylem. Elegancja i estetyka sprawiają, że czujemy się w domu komfortowo. Relaksowi sprzyja zatem harmonia w aranżacji sypialni.
Od urządzenia wnętrza zależy przede wszystkim to, jak się w nim czujemy. Bezpieczny sen w sypialni będzie możliwy, gdy wnętrze urządzimy zgodnie z naszymi upodobaniami. Pierwszoplanową cechą tego pomieszczenia jest jego szczególne zastosowanie. Sypialnia to najbardziej intymna część domu. Obojętnie od tego, na jaką stylistykę się zdecydujemy, sypialnia musi być nastrojowa i być dla nas miejscem odpoczynku i relaksu, ale może być jednocześnie czymś więcej, gdy maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń użytkową. Sypialnia zazwyczaj spełnia dodatkową funkcję – wykorzystuje się ją jako miejsce przechowywania ubrań lub innych rzeczy. Dzięki temu możemy płynnie połączyć poranne czynności – wstać i ubrać się w tym samym pokoju. Jeśli znajdziemy miejsce również dla toaletki, panie będą mogły dodatkowo umalować się w sypialni. Poza tym toaletka z lustrem w sypialni może być atrakcyjnym dodatkiem ozdabiającym wnętrze.
Oświetlenie w sypialni
W urządzaniu sypialni specjaliści kładą szczególny nacisk na oświetlenie oraz miejsca do przechowywania drobiazgów. Optymalnie jest, kiedy sypialnia znajduje się od strony północnej ze względu na to, że oświetla ją wówczas przyjemne i sprzyjające odpoczynkowi światło o delikatnym i rozproszonym charakterze. Odradza się natomiast lokalizację sypialni od strony południowej. Wszelkie braki w zakresie oświetlenia naturalnego bardzo skutecznie można zniwelować za pomocą rozmaitego rodzaju sztucznych źródeł światła, ozdobnych lamp, a także rolet i zasłon. Zbyt ostre światło w sypialni południowej złagodzić mogą również metalowe elementy w pokoju.
Umeblowanie sypialni
Niezawodna w sypialni jest też szafa do zabudowy, która sięga od podłogi do sufitu, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. Wykończona prostymi, gładkimi powierzchniami nie będzie znacząco przytłaczać przestrzeni. Może wręcz wbijać się w tło przy odpowiednim doborze faktury. W wypadku nowoczesnych systemów przechowywania nie trzeba obawiać się efektu wielkiej, mosiężnej meblościanki natarczywie rzucającej się w oczy. Znakomita przestrzeń do przechowywania stanowi też miejsce pod łóżkiem. Można zainwestować w profesjonalnie wykonane, ładne i wysuwane szuflady. W sytuacji gdy nasza sypialnia jest naprawdę mała i możemy mówić raczej o kąciku sypialnianym niż sypialni sensu stricte, najlepszą opcją będzie łóżko chowane w szafie. W ofercie salonów meblowych można znaleźć modele dotrzymujące kroku nowoczesnym meblom. Przy tym rozwiązaniu w ciągu dnia można sprytnie ukryć łóżko, a w jego miejsce postawić np. stolik dla gości. Przy bardzo małych przestrzeniach jest to świetne rozwiązanie.
Rodzinom planującym powiększenie swojego grona radzimy zaplanowanie w sypialni niedużej, wolnej przestrzeni na wstawienie tam w przyszłości łóżeczka dziecięcego. W pierwszych latach życia dziecka opieka będzie łatwiejsza, kiedy łóżeczko będzie możliwie najbliżej nas, zwłaszcza w nocy.
W urządzaniu sypialni wraca się obecnie do rozwiązań klasycznych, czyli dużych łóżek małżeńskich, stolików i lampek nocnych. O ile łóżko jest pewnym luksusem, o tyle stoliki i lampki są po prostu bardzo praktyczne. Umieszczając lampy, zachowajmy odległość 75 cm od materaca – taka odległość umożliwi komfortowe czytanie w pozycji półleżącej w naszym łóżku. Oświetlenie w sypialni powinno być raczej stonowane, na silniejszy strumień światła można sobie pozwolić jedynie w okolicy toaletki, ewentualnie biurka, jeśli zdecydujemy się umieścić tam takowe. Żeby sypialnia pozostała funkcjonalna, dobrze jest zainwestować w oświetlenie wewnętrzne szaf czy wysuwane pojemniki, tak aby nastrojowe światło nie przeszkadzało w praktycznym korzystaniu z tego pokoju.
Komentarze