Usytuowanie domu względem stron świata
Optymalne usytuowanie budynku względem stron świata pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury wnętrz w ciągu całego roku. Właściwe osadzenie domu na działce może także skutkować niższymi opłatami za zużycie energii, warto więc przyjrzeć się uwarunkowaniom, które mają wpływ na uzyskanie tych oszczędności.
Osadzenie domu względem stron świata dobrze jest wziąć pod uwagę już na etapie wyboru działki. Idealna działka to taka, która znajduje się na południowym zboczu niewielkiego wzniesienia. Najkorzystniejsze rozmieszczenie pomieszczeń w budynku zapewni natomiast wjazd od strony północnej. Niemałe znaczenie ma także wielkość działki; im większa, tym łatwiej odpowiednio osadzić dom względem stron świata. Dom energooszczędny można zbudować również na niewielkiej parceli, ale trudniej wówczas uzyskać jego optymalne usytuowanie.
Nasłonecznione południe, ciemna północ
Odpowiednie usytuowanie budynku pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, dzięki której docieplimy i doświetlimy nasz dom. Najlepiej nasłonecznioną stroną jest południe, dlatego tutaj warto zaplanować największe przeszklenia i zlokalizować część dzienną - zwłaszcza salon wypoczynkowy. Trzeba jednak pamiętać, że słońce, które przyjemnie ogrzewa wnętrza podczas chłodniejszych miesięcy, latem
może okazać się uciążliwe. Z tym kłopotem można jednak skutecznie sobie poradzić, stosując żaluzje lub rolety zewnętrzne. Te drugie mają dodatkową zaletę, ponieważ zimą chronią wnętrza przed utratą ciepła. Podobny efekt można także uzyskać, sadząc w pobliżu domu drzewa liściaste, które latem zacienią okna, a zimą, tracąc liście, odsłonią budynek. Z kolei północną stronę domu można osłonić krzewami zimozielonymi, które stworzą ochronę przed chłodnym wiatrem i uchronią budynek przed nadmiernymi stratami ciepła. Należy także zwrócić uwagę na odpowiednią konstrukcję dachu, która sprawi, że dach latem nie będzie przegrzewał się. Połacie dachowe powinny więc zostać zaplanowane pod takim nachyleniem, które sprawi, że zimą kąt padania promieni słonecznych będzie jak największy, a latem – możliwie najmniejszy.Północna część domu jest miejscem o najskromniejszym nasłonecznieniu, z tej strony lepiej jest więc ograniczyć liczbę i wielkość okien. Dodatkowo warto jest zainwestować tutaj w stolarkę okienną o podwyższonej izolacyjności termicznej, która zagwarantuje jak najmniejsze straty ciepła. Korzystnym rozwiązaniem jest także takie usytuowanie budynku, aby największa ściana znalazła się na linii wschód-zachód, bowiem to ona będzie stanowić największy absorber ciepła.
Słońce w salonie, cień w kuchni
Jeśli chodzi o usytuowanie pomieszczeń, biorąc pod uwagę ich optymalne nasłonecznienie, to wiemy już, że najlepszą lokalizacją dla salonu jest strona południowa lub południowo-zachodnia. Dzięki takiemu usytuowaniu pokój dzienny, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, uzyska naturalne oświetlenie, najkorzystniejsze do pracy i nauki. Kuchnia nie wymaga już tak dobrego oświetlenia, może więc zostać ulokowana od strony północnej lub północno-wschodniej. Pozwoli to na uchronienie kuchni przed nadmiernym nagrzewaniem się. Strona północna to jednocześnie najlepsze lokalizacja dla wszystkich pomieszczeń gospodarczych – spiżarni, kotłowni czy pralni. Z kolei uważa się, że najbardziej optymalną lokalizacją dla gabinetu i sypialni jest wschód. Jeśli ktoś z domowników pracuje w domu, to usytuowany od tej strony gabinet, w godzinach porannych odpowiednio nasłoneczniony, będzie stwarzać idealne warunki do pracy. Natomiast ulokowanie od wschodu sypialni sprawi, że domowników będą budzić poprawiające humor i dodające energii promienie słońca. Dobrym miejscem na sypialnie jest także północ, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią budzić się w promieniach słońca. W tej drugiej lokalizacji słońce nie będzie im przeszkadzać nawet podczas poobiedniej drzemki.
Planując swój wymarzony dom, warto jest wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd zewnętrzny oraz funkcjonalność wnętrz, ale także elementy, które wpłyną na jego energooszczędność. Jednym z nich jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Stosując się do kilku zasad, będziemy mogli cieszyć się komfortowym mieszkaniem oraz niższymi rachunkami za energię.
Komentarze