Róże pnące

Ukwiecona ściana, pełna kwiatów altana, pergola, cały w różach płot. Tak może wyglądać otoczenie domu, jeśli wokół zasadzimy róże pnące. Przy odpowiedniej pielęgnacji wokół domu będzie kolorowo i pachnąco.

Odmiany róż z długimi pędami przypominającymi pnącza potocznie nazywa się różami pnącymi. Ich nazwa jednak nie do końca oddaje rzeczywistość, gdyż róże nie mają charakteru pnączy. Nie posiadają korzeni czepnych, nie potrafią samodzielnie się wić. Pomocą służą im kolce, którymi czepiają się rusztowań, najczęściej dodatkowo pędy przywiązuje się do podpór. Jeśli zostaną zapewnione odpowiednie warunki, róże mogą osiągać wysokość nawet 10 m.

Róże pnące, odpowiednio zasadzone i pielęgnowane, gwarantują absolutnie wyjątkowe efekty. Trzeba im jednak poświęcić nieco pracy. Czasem na spodziewane efekty przyjdzie 

Ogrodowa brama z róż pnących
www.rosarium.com.pl
Ogrodowa brama z róż pnących
poczekać nawet kilka lat. Różana elewacja czy ukwiecona altana nie tylko uroczo wyglądają, ale również pięknie pachną. Atrakcyjność róż pnących wynika także z niewielkiej powierzchni, jaka jest niezbędna do ich uprawy. Ciekawe efekty można uzyskać nawet w niewielkim ogródku. Trzeba im za to zapewnić stabilne podpory i otwartą drogę w górę. Ważne jest również nasłonecznienie, dlatego też róże pnące sadzi się od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Róże pnące mają mniejsze wymagania glebowe od róż krzaczastych, są za to bardziej narażone na działalność szkodników żerujących na liściach i pędach. 

Aby ich kwiecie pojawiało się nie tylko na końcach pędów, warto zadbać o jak najbardziej poziome ich prowadzenie. Wówczas może rozwinąć się wiele bogatych w kwiaty pędów bocznych. Najlepiej więc pędy wiązać poziomo, ewentualnie ukośnie.

Róże pnące mogą posiadać wiotkie pędy (są to gatunki wykształcone z róż krzaczastych) lub sztywne (obficie kwitną, ale ich kwiaty są mniejsze). W każdym z rodzajów są gatunki kwitnące raz w sezonie oraz powtarzające kwitnienie. Róże o sztywnych pędach kwitnące raz w sezonie silnie przycina się po przekwitnięciu pędów, usuwając przy okazji także cienkie gałązki. Aby pobudzić rozkrzewienie, zamiast usunięcia przekwitniętych pędów, część z nich można jedynie skrócić o połowę. Intensywnego przycinania nie wymagają róże pnące powtarzające kwitnienie. W ich przypadku wystarczy co 2-3 lata usunąć niepotrzebne pędy.

Kiedy sadzić róże pienne? Najlepiej wiosną, nie trzeba ich wówczas zaraz po posadzeniu szczelnie okrywać i chronić przed przemarznięciem. Przez cały rok można sadzić róże wyhodowane w pojemnikach.

Komentarze

  • Gość 2018-04-17T08:25:13Z

    Czym chronić przed chorobami

    • Tooba.pl 2018-04-17T09:44:39Z

      Witamy! Trzeba głównie wzmacniać róże nawozami, usuwać zwiędłe kwiaty i liście (regularnie) i sadzić róże w świeżej glebie. Dokładniejsze instrukcje można znaleźć tutaj: https://twojogrodek.pl/Choroby-i-szkodniki-roz