Surowy i piękny beton architektoniczny
Beton jako materiał wykończeniowy - do niedawna podobna koncepcja nie mieściła się w głowie, a już na pewno nie kojarzyła się z domowymi wnętrzami, co najwyżej z powierzchnią typowo przemysłową. Tymczasem beton zyskuje coraz szersze uznanie i zastosowanie. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie oferuje.
Nowoczesne, surowe i minimalistyczne wnętrza wymagają odpowiedniej oprawy. W tę stylistykę doskonale wkomponowuje się beton. Jest materiałem wykończeniowym, który znajduje coraz szersze zastosowanie; już nie tylko pokrywa podłogi i ściany, ale także służy do wykonywania mebli, umywalek, blatów kuchennych, parapetów, podjazdów, płyt chodnikowych, donic i ławek.
Beton architektoniczny wymaga specjalnego przygotowania. Do jego wytworzenia zazwyczaj stosuje się cement hutniczy, pozwalający na uzyskanie jasnego, w miarę równomiernego koloru. Do masy dodaje się domieszki chemiczne, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie określonych właściwości – m.in. trwałości i plastyczności. Nie ma przy tym jednego określonego przepisu na stworzenie betonu architektonicznego; dobór składników zawsze odbywa się indywidualnie (w zakładzie produkcyjnym lub na miejscu) po uwzględnieniu specyfiki lokalizacji, w której będzie zastosowany. Istotna jest pielęgnacja świeżego betonu; jeśli materiał ma uzyskać odpowiednią wytrzymałość, to nie powinno się dopuścić do jego zbyt szybkiego wyschnięcia. Można w tym celu stosować specjalne środki rozpylane na jego powierzchni. Beton, który ma zostać zastosowany w pomieszczeniach narażonych na duży poziom wilgotności (łazience, kuchni), dobrze jest zaimpregnować. W tym celu pokrywa się go przezroczystą żywica lub innymi środkami przeznaczonymi do ochrony betonu i kamienia naturalnego. Dzięki temu podnosi się jego odporność na wilgoć oraz ułatwia usuwanie wszelkich zabrudzeń.
Beton architektoniczny może zostać wykonany w różnych kolorach (zazwyczaj od jasnoszarego po czarny) oraz różnić się porowatością. Obecnie producenci do wykończenia ścian oferują również gotowe płyty betonowe: gładkie i porowate, matowe i błyszczące, z efektem rdzy, zatopionych szklanych elementów lub z charakterystycznymi otworami imitujące dziury montażowe. Grubość płyt wykończeniowych wynosi od 5 do 15 mm, a od 25 mm w przypadku, gdy są przeznaczone na elewacje.
Z betonu produkuje się również dekoracyjne kafle ścienne. Wykonane z tego samego materiału nie różnią się właściwościami od betonu architektonicznego, są natomiast dużo bardziej ozdobne i nadają pomieszczeniom zupełnie inny charakter. Jeśli zatem zależy nam na urządzeniu niebanalnego wnętrza i uzyskaniu efektu nowoczesnej elegancji, to najlepiej sprawdzi się surowy beton architektoniczny. W zależności od tego z jakimi materiałami i kolorami zostanie zestawiony, pozwoli na stworzenia wnętrza o ciepłym lub zimnym charakterze.
Komentarze