Trwała blachodachówka – jak ją wybrać?
Za metr kwadratowy najtańszej blachodachówki zapłacimy kilkanaście złotych. Cena najdroższej może przekroczyć kwotę stu złotych. Rozpiętość jest więc duża. Zazwyczaj w parze z wysoką ceną idzie równie wysoka jakość.
Blachodachówka jest chętnie wybierana przez inwestorów, a przyczyna jej popularności tkwi przede wszystkim w atrakcyjnej cenie. Na jej wysokość wpływa przede wszystkich jakość blachy oraz sposób jej wykończenia. Mniej zapłacimy zazwyczaj wówczas, gdy cieńszy jest rdzeń oraz powłoki zabezpieczające. Tego rodzaju oszczędności mogą jednak sprawić, że pokrycie dachowe będzie wymagać remontu już po pierwszej zimie. Na cenę blachy wpływa także kształt materiału oraz rodzaj zastosowanej powłoki.
Blachodachówka jest popularna również ze względu na swoją uniwersalność; zależnie od modelu może być stosowana na dachach o nachyleniu od 9º do 90º. Przede wszystkim jest jednak bardzo lekkim materiałem; zmiana pokrycia dachu z cięższej dachówki na blachę nie wywołuje więc obaw o konstrukcję dachu. Kolejną zaletą blachodachówki jest jej bardzo duży wybór – zarówno w zakresie kolorów, jak i profili oraz powłok. Niektóre modele w sposób łudząco podobny imitują dachówkę lub gont drewniany. Blachodachówka sprawdza się w każdych warunkach, także na terenach zacienionych i zalesionych, jest bowiem odporna na porastanie mchem. Szczególną staranność przy jej wyborze należy natomiast zachować na terenach nadmorskich i w rejonach zanieczyszczonych tlenkiem siarki.Podczas wybierania blachodachówki trzeba zwrócić uwagę na jej właściwości techniczne. Pierwszym elementem, który ma znaczenie jest rodzaj materiałów użytych do produkcji rdzenia. Najlepiej wybrać producenta, który oferuje materiał wytworzony ze stali produkowanej według rygorystycznych kryteriów. Stal powinna być odpowiednio gruba (minimalna grubość rdzenia wynosi 0,4 mm) i pokryta powłoką cynkową. Sprawdzenie grubości blachy podczas jej wybierania może nastręczać problemów, warto więc wiedzieć, że jednym z jej wyznaczników jest długość arkuszy – im są dłuższe, tym blacha jest lepszej jakości.
Blachodachówki zazwyczają są pokrywane powłoką, która chroni je przed korozją i nadaje atrakcyjny wygląd. Dodatkowo mogą być wykończone posypką ceramiczną bądź kamienną, która opóźnia pojawienie się wszelkich nalotów (grzybów, glonów). Poszczególne materiały wykończeniowe różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także odpornością na uszkodzenia, promieniowanie słoneczne, zabrudzenia oraz współczynnikiem odbijania światła. Ich właściwości mają wpływ na długość gwarancji udzielanej na materiał.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.