Własny pokój dla malucha

Chcąc zbudować dom, który będzie dostosowany do potrzeb jego wszystkich mieszkańców, nie wolno zapomnieć o wykorzystaniu rozwiązań ułatwiających życie małym pociechom. Podstawową kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie pokoju dziecięcego, ale również zaaranżowanie przestrzeni całego domu z myślą o dziecku lub dzieciach. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że mieszkanie będzie wymagało otwarcia się na zmiany.

Oczywistym faktem jest, że w miarę rozwoju pociech ich potrzeby się zmieniają. Może okazać się, wraz z upływem czasu wspólny pokój dla rodzeństwa przestanie wystarczać, a każde z nastolatków będzie potrzebowało osobnej przestrzeni. Dlatego w projekcie warto uwzględnić ewentualne przebudowy lub zmiany w aranżacji pomieszczeń, które będą miały w przyszłości zastosowanie.

Funkcje pokoju dla dziecka

Pokój dziecięcy to pomieszczenie do zadań specjalnych. Oprócz tego, że musi znaleźć się w nim miejsce na sen, zabawę, rozwijanie zainteresowań, to także należy zadbać o odpowiednie zaplanowanie kącika do nauki. A wszystko to wymaga przestrzeni. Wybranie zawczasu większego pokoju dla dziecka rozwiąże w przyszłości wiele problemów związanych z brakiem miejsca na przyjmowanie gości.

Usytuowanie sypialni dziecka

Jeżeli chodzi o wybranie odpowiedniego miejsca na wypoczynek, to nie należy sytuować go tuż przy drzwiach. Łóżko rozlokowane tuż przy wejściu z całą pewnością nie będzie sprzyjało spokojnemu wypoczynkowi. Jeżeli na potrzeby malucha nie można przeznaczyć osobnego pomieszczenia, to należy wygospodarować zaciszne miejsce. W przypadku pierwszego roku życia rodzice świadomie decydują się na umieszczanie łóżeczka we własnej sypialni. Warto, aby sąsiadowało ono z posłaniem rodziców, ale było nieco wydzielone od reszty pokoju. Ułatwi to doglądanie maleństwa, zarazem stworzy zaciszny kącik. Ponadto nie powinno stać w przeciągu, czyli z dala od drzwi wejściowych, oraz koło grzejnika.

Umeblowanie pokoju

Z dodatkowych mebli z całą pewnością przyda się blat do przewijania, szafka na ubranka dziecięce oraz fotel do karmienia. Warto także uwzględnić stonowaną kolorystykę wnętrza, która będzie wpływać kojąco na dziecko.

Wybierając odpowiednie łóżeczko, warto dokonać zakupu, który posłuży na dłużej, czyli na co najmniej 3 lata. Wygodne może okazać się regulowanie wysokości dna oraz ustawienia barierek.

Kolejna kwestia dotyczy pomieszczenia elementów niezbędnych do pielęgnacji podopiecznego. Wszystkie przedmioty muszą mieć swoje miejsce. Warto, aby były poukładane w określonym porządku, a jednocześnie były łatwo dostępne. Przystosowane do tego celu szafki wydają się być najbardziej trafnym wyborem. Nie mniej pomysłowe mogą okazać się półki i regały. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest komoda, która posiada duży blat do przewijania niemowlęcia. Umieszczając na blacie materacyk, zapewnimy sobie i dziecku komfort oraz bezpieczeństwo.

Dywan lub wykładzina

Maleńkie dziecko nie wymaga zbyt dużej przestrzeni do zabawy. Za to kilkuletnie jak najbardziej. Jednym z ulubionych miejsc do zabawy jest podłoga. Dlatego warto zadbać o to, aby podczas beztroskich szaleństw dziecko nie siedziało bezpośrednio na podłodze. W tym celu wystarczy zakupić mięciutki dywanik oraz kilka dużych poduch, na których można usiąść. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych wykładzin (np. z rozrysowanymi ulicami, na których dziecko może uczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze), które zapewnią ocieplenie całej przestrzeni i będą jednocześnie znakomitym miejscem zabawy i nauki.

Miejsce do nauki

A jeżeli już o nauce mowa, to należy rozplanować miejsce na przestronne biurko oraz szafkę na książki. Nie wolno zapomnieć o właściwym doświetleniu tego miejsca nie tylko sztucznym, ale zwłaszcza naturalnym światłem. Warto przemyśleć, czy w pokoju dziecięcym umieszczać komputer oraz telewizor. Równie dobrze dziecko, w razie takiej konieczności, może skorzystać z komputera rodziców. Ułatwi to rodzicom wgląd w to, ile czasu dziecko spędza przy komputerze oraz z jakich stron korzysta. Poza tym warto zastanowić się, czy przyzwyczajanie dziecka od samego początku do spędzania wolnego czasu przy komputerze czy przed telewizorem jest trafionym pomysłem. Może zamiast tego lepiej zadbać o atrakcje, które zmobilizują dziecko do kreatywnej twórczości lub aktywnego spędzania czasu? W tym celu dobrze będzie pomyśleć np. o tablicy, na której zamieścimy wystawę prac dziecka, czy miniściance wspinaczkowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.