Wybór rodzaju dachu

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Chroni wnętrze przed działaniem warunków atmosferycznych i wpływa na charakter bryły domu. W jednorodzinnym budownictwie w Polsce najczęściej stosuje się dachy spadziste oraz stropodachy. Poszczególne rodzaje dachów różnią się nie tylko konstrukcją i wyglądem, ale również wpływają na wielkość powierzchni użytkowej na poddaszu.

Warunki zabudowy działki

Wybór kształtu dachu zależy nie tylko od gustu przyszłego użytkownika domu, kształtu budynku i przewidywanego sposobu użytkowania poddasza, ale także od wymagań formalnych obowiązujących na działce. Zanim wybierzemy gotowy projekt domu, powinniśmy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku wystąpić o warunki zabudowy na naszej działce, które mogą określać, jaki dach jest dopuszczalny w naszym domu. Warunki zabudowy najczęściej określają między innymi rodzaj i kształt dachu, jaki możemy wybudować, kąt nachylenia połaci dachowych, kolor dachówki, wysokość kalenicy oraz czy dom może zawierać poddasze użytkowe. Może się bowiem okazać, że zakupionego projektu nie będziemy mogli zrealizować, ponieważ nie otrzymamy pozwolenia na budowę. W przypadku gdy dom będzie budowany według indywidualnego projektu, architekt zaprojektuje dach, który będzie spełniał wszystkie wymagania formalne i będzie zgodny z gustem inwestora. 

Kąt nachylenia połaci

Podstawową kwestią, jaką należy ustalić podczas wyboru projektu domu, jest wybór dachu płaskiego lub spadzistego. W Polsce rzadko warunki formalne pozwalają na budowę domu jednorodzinnego z płaskim dachem, zatem może się okazać, że zwolennicy tego typu budynków będą musieli rozważyć wybór domu z dachem spadzistym o niskim kącie

nachylenia. W zabudowie jednorodzinnej najpopularniejsze są domy z dachem spadzistym, który umożliwia zaprojektowanie poddasza użytkowego zwiększającego powierzchnię domu. Należy jednak pamiętać, że aby wygospodarować wygodną przestrzeń mieszkalną, kąt nachylenia dachu powinien być większy niż 30°. Dach spadzisty ułatwia także naturalne odprowadzanie wody deszczowej oraz spadek śniegu na nim zgromadzonego.

Koszt wykonania

Niezwykle istotna jest także kwestia finansowa. Koszt dachu zależy od stopnia skomplikowania jego kształtu. Im bardziej rozłożysty dach zawierający dodatkowe elementy architektoniczne urozmaicające jego konstrukcję, tym większa będzie ilość materiałów zużytych do jego budowy, a tym samym będziemy musieli przeznaczyć więcej pieniędzy na jego realizację. Przy budowie dachów płaskich oraz spadzistych o prostej konstrukcji łatwiej oszacować dokładną ilość materiału na ich pokrycie. W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie będzie wiele odpadów materiałów, ponieważ trudno dokładnie wymierzyć ilość potrzebnego pokrycia. Dach o skomplikowanej konstrukcji będzie wymagał zastosowania większej ilości niezbędnych detali konstrukcyjnych i izolacyjnych, ponieważ wszelkie elementy wychodzące poza płaszczyznę dachu wymagają odpowiedniego ocieplenia. Ozdobą połaci dachowych są lukarny proste, półokrągłe czy pochyłe, które podniosą koszt realizacji. Zaskakujący efekt wizualny uzyskamy dzięki lukarnie typu „wole oko", jednak jest ona trudna do wykonania. Dodatkowo jeśli dach pokryty będzie droższym materiałem, więcej zapłacimy także za robociznę. Należy jednak pamiętać, że ze względu na ciężar materiałów nie na każdej więźbie można położyć ten sam rodzaj pokrycia. Dach powinien zostać wykonany starannie i dokładnie, dlatego jego budowę należy zlecić fachowcom.

Kształt dachu

Jeśli zdecydujemy się na dach spadzisty, konieczny będzie wybór jego kształtu. Z nim bowiem wiąże się charakter całego budynku. W Polsce zmienia się moda na niektóre z nich, jednak zwłaszcza dachy o najprostszej konstrukcji budowane są niezależnie od regionu kraju od wielu wieków. Kształt dachu zależy od architektury całego budynku, a więc od tego, czy jest on zaprojektowany na rzucie prostokąta, kwadratu, czy też litery L. Jeśli dom będzie zawierał poddasze użytkowe, konieczne będzie doświetlenie jego wnętrza. W tym celu możemy zastosować okna połaciowe lub wykonać lukarny, czyli daszek z oknem. Tego typu elementy nie tylko wpuszczają naturalne światło do środka, ale także urozmaicają bryłę budynku.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze