Wybór konstrukcji dachu

Dach jest bardzo ważną częścią inwestycji budowlanej. Jest sporym obciążeniem dla budżetu, ale wszyscy fachowcy zgodnie przyznają, że nadmierne oszczędzanie na jakości sklepienia zawsze się mści. Najważniejsze jest zatem, żeby dach był solidnie i profesjonalnie skonstruowany.

Wśród kosztów, które czekają inwestora, należy wymienić więźbę dachową (najczęściej drewniany szkielet dachu), folię paroprzepuszczalną (lub odeskowanie), materiały na pokrycie połaci, orynnowanie, podbitkę, robociznę i ewentualne okna oraz ocieplenie poddasza.

Dla niektórych osób bywa zaskoczeniem, że wybór konstrukcji dachu wymaga tylu ustaleń. Istnieje wiele możliwych kształtów dachu i wiele materiałów, którymi można go pokryć. Nie wspominając już o elementach więźby dachowej. Kwestią podstawową jest kształt dachu. Najtańszy i najprostszy jest dach płaski. Przez dłuższy czas wydawał się być najmniej efektownym rozwiązaniem, obecnie, jeśli zdecydujemy się na nowoczesny projekt domu, sprawdzi się świetnie w tej stylistyce, równoważąc koszty innowacyjnych rozwiązań w innych elementach projektu.

Budowa dachu dwuspadowego
Za jeden z najprostszych w budowie uchodzi dach dwuspadowy

Prosty dach dwuspadowy

Eksperci z branży budowlanej polecają dachy złożone z dwóch połaci. Dach dwuspadowy jest bardzo popularny i sprawdzony. Eksperci wymieniają szereg jego zalet. Po pierwsze, zapewnia dużo przestrzeni użytkowej na poddaszu. Po drugie, prosta konstrukcja nie tylko będzie wdzięczna podczas samej budowy domu, ale pozwala również bez większych trudności dobudować do bryły budynku garaż lub wiatę. W dodatku duże i proste powierzchnie dachu dwuspadowego sprawiają, że stosunkowo łatwe jest pokrycie takiego sklepienia. Niewiele jest tu odpadów materiałowych, tak więc wybór pokrycia jest nieograniczony.

Dach jest bardzo ważną częścią budynku. Jest też sporym obciążeniem dla budżetu. Wśród kosztów należy wymienić więźbę dachową, folię paroprzepuszczalną, materiały na pokrycie połaci, orynnowanie, podbitkę, robociznę i ewentualne okna oraz ocieplenie poddasza.

Natomiast jeśli chodzi o stylistykę, dwuspadowy dach to wybór, który jest najbardziej uniwersalny aranżacyjnie. W zależności od pokrycia, które powinno być dopasowane do elewacji i okolicznych zabudowań, dach dwuspadowy będzie pasował do najróżniejszych projektów domów. Dwuspadowy dach można też urozmaicić lukarną lub oknami. Obydwa te rozwiązania – dach płaski i dach dwuspadowy – są najprostsze i najtańsze w realizacji.

Budowa dachu czterospadowego
Dach kopertowy to jedna z wersji dachu czterospadowego

Piękny dach czterospadowy

Jeżeli pozwala nam na to budżet i marzymy o budynku fantazyjnym, z unikalnym charakterem, możemy pomyśleć o bardziej skomplikowanych rozwiązaniach takich jak np. dach czterospadowy. Wyróżniamy tu dachy kopertowe, które posiadają dwie połacie w kształcie trapezów i dwie w kształcie trójkątów zbiegające się w podłużnej kalenicy, oraz dachy namiotowe o czterech trójkątnych połaciach łączących się w jednym punkcie. Dach czterospadowy jest droższy od wspomnianych propozycji. Budynek przykryty dachem czterospadowym nie posiada ścian szczytowych, co zmusza inwestora do wstawienia okien połaciowych lub lukarn. Poddasze jest zdecydowanie mniej ustawne i ma mniejszą powierzchnię. Z tych powodów eksperci doradzają wybór dachu czterospadowego dla projektów domów parterowych. Tu pięknie harmonizują z budynkiem i nie narażają na wspomniane utrudnienia.

Dach powinien być przede wszystkim solidnie i profesjonalnie skonstruowany. Jego walory estetyczne mają znaczenie drugorzędne. 

Materiały na pokrycie 

Mówiąc o pokryciach połaci dachowych, mamy do wyboru m.in. tradycyjną dachówkę ceramiczną, dachówkę cementową lub bitumiczną, gonty, blachy czy blachodachówki. Wybór

Materiały na pokrycie dachu
Wybór pokrycia zależy od kilku czynników; przede wszystkim od nośności więźby dachowej

odpowiedniego rodzaju pokrycia zależy od kilku czynników. Podstawowy to nośność więźby dachowej. Materiały pokryciowe różnią się wagą i odpornością na wilgoć. Dla przykładu – dachówki ceramiczne i cementowe łatwo porastają mchem, kiedy zastosuje się je w zacienionej i zalesionej okolicy. Uchodzą natomiast za bardzo trwałe. Z kolei blacha dachowa z reguły jest tańsza. Jest także lżejsza i nietrudna w montażu. Inwestorzy mają do wybory także dachówki bitumiczne, a z rzadziej stosowanych, ale za to naturalnych materiałów - na przykład gont drewniany, strzechę czy łupek

Szereg bardzo istotnych szczegółów w konstrukcji dachu sprawia, że absolutnie nie wolno powierzać jego budowy przypadkowym wykonawcom. Można znaleźć mnóstwo przykładów złego wykonania przez ludzi tylko powierzchownie znających się na tej tematyce. Późniejsze poprawki są drogie i czasochłonne. Warto także zlecić realizację dachu jednej ekipie. Ceny wyznaczane przez wykonawców często się różnią, co pozwala z powodzeniem dotrzeć do najatrakcyjniejszej oferty.

Podsumowując, najważniejsze jest, żeby dach był solidnie i profesjonalnie skonstruowany. Natomiast jego kształt i inne walory estetyczne dopasujmy do zasobności portfela i indywidualnych upodobań.