Wymiana płytek na podłodze – praktyczne wskazówki przed rozpoczęciem remontu

Przeprowadzenie remontu to wyczerpujące zajęcie, które wymaga wiedzy w wielu obszarach. Wynajęcie najlepszej firmy remontowo-budowanej w mieście nie załatwi odwiecznego problemu: „Jak chcecie państwo, żeby to wyglądało?” – podjęcie ostatecznej decyzji leży w gestii klienta. Jak przejść przez wymianę terakoty, by wspominać ją jako miłe i rozwijające doświadczenie? Należy wcześniej odpowiednio się przygotować – przede wszystkim wybrać spełniające oczekiwania rozwiązania. Później pozostanie tylko ustalić termin rozpoczęcia prac z wykonawcą i czekać na efekt.

Układanie płytek - wskazówki montażu
Układanie płytek - wskazówki montażu

Płytki na podłogę – od czego zacząć?

Po podjęciu decyzji o wyborze firmy remontowo-budowlanej i zarezerwowaniu daty, należy określić, w których pomieszczeniach będzie przeprowadzana wymiana płytek podłogowych. Materiały różnią się w zależności od miejsca przeznaczenia. Następnie można przystąpić do wybrania konkretnego rozwiązania. Najpopularniejsze płytki to terakota – produkowana z gliny z dodatkiem surowców mineralnych oraz gres – powstający z mieszanki naturalnych surowców i wypalany w wysokiej temperaturze. Gres jest bardzo odporny na ścieranie. Dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, w których występuje brud i jest wysokie ryzyko uszkodzenia powierzchni płytek – przedpokoju czy kuchni. Bardziej kosztownym rozwiązaniem jest położenie na podłodze kamienia naturalnego. Do najchętniej wybieranych należą granit i marmur, wymagają one jednak impregnacji.

Rozmiar ma znaczenie

Do niedawna do mieszkania najchętniej wybierano gres o wymiarach płytki 30 × 60 cm. Tradycyjne, małe, kwadratowe modele charakterystyczne dla terakoty odeszły do lamusa. Obecnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się płytki o wymiarach 60 x 60, a nawet 60 x 90 centymetrów. Firmy remontowo-budowlane wyceniają usługę ułożenia 1 m2 płytek. Warto pamiętać, że korzystniejsza cenowo jest opłata za usługę dla układania płytek standardowej wielkości. Jednak w wyborze rozmiaru pasującego do mieszkania nie są narzucone żadne normy, a wiele osób decyduje się na duże płytki do małych pomieszczeń, kierując się upodobaniami i własnym gustem.

Układanie płytek - sprawdzanie poziomu
Układanie płytek - sprawdzanie poziomu

Wybór metody układania płytek i fugi

Istnieje kilka układów, według których mogą zostać rozmieszczone płytki podłogowe. Najczęściej wybieranym z nich jest „na prosto”, w którym fugi tworzą regularne krzyże. Układ karo – siatka fug pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian – w przypadku gresu będzie bardzo dobrze wyglądał w dużych pomieszczeniach. Decyzja o wyborze metody układania należy do klienta, warto jednak porozmawiać wcześniej z fachowcem i po pokazaniu pomieszczenia oraz wybranych płytek zasięgnąć jego opinii. Na etapie wybierania podłogi trzeba również zapytać o rodzaj fugi, mając na uwadze przede wszystkim jej trwałość.

Zakup materiałów

Nawiązanie współpracy z firmą remontowo-budowlaną nie oznacza, że klient nie zostanie zaangażowany w odnawianie mieszkania. Bardzo wielu fachowców oczekuje od zleceniodawcy dostarczania niezbędnych materiałów. Należą do nich między innymi: zaprawy klejowe, taśmy uszczelniające, kliny, listwy. Płytki podłogowe i akcesoria montażowe można teraz wygodnie zamawiać za pomocą laptopa z dostępem do internetu (np. na Allegro), bez konieczności jeżdżenia po sklepach.

Nawet jeśli remont obejmuje jedynie wymianę płytek podłogowych, jest poważnym przedsięwzięciem. Rola klienta nie kończy się na wynajęciu firmy remontowo-budowlanej i uregulowaniu rachunku. Istnieje wiele kwestii, które trzeba rozstrzygnąć, zanim rozpoczną się prace, dlatego niezbędne jest uzyskanie podstawowej wiedzy w zakresie zlecanych zadań.