Budowa tarasu nad pomieszczeniem

Przeciwieństwem tarasów naziemnych są tarasy nad pomieszczeniami. Ich podłoga nie spoczywa na gruncie, lecz przykrywa pomieszczenia mieszkalne czy garaże. Wsparte na słupach mogą pełnić także funkcję zadaszenia werandy czy podjazdu do garażu.

Taras stwarza dodatkową przestrzeń dającą nowe możliwości do adaptacji. To idealne miejsce, które można przekształcić w ogród oddzielony od wnętrza domu dużymi przeszkleniami. Sprawdzi się też znakomicie jako znajdujące się na widoku bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci. Otoczenie zieleni zbliży mieszkańców do natury i sprawi, że będzie można spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Bogata roślinność za oknem nie tylko poprawi mikroklimat, ale także zwiększy walory estetyczne tarasu.

Usytuowanie tarasu nadziemnego

Taras nadziemny może być zbudowany nad pomieszczeniem lub jako zadaszenie ganku czy podjazdu. W pierwszym przypadku oparty jest na murach nośnych i jest on stropem znajdującego się poniżej pomieszczenia, mając podobną konstrukcję do stropodachu, w drugim wspiera się na słupach. Jego konstrukcja musi być uwzględniona w projekcie domu. Najlepiej taras wykonać już podczas wznoszenia domu, gdyż łatwiej będzie go zbudować, uwzględniając jego rozpiętość i obciążenia. Tarasy nadziemne można podzielić na dwie grupy – zlokalizowane nad pomieszczeniami ogrzewanymi oraz nad częścią nieogrzewaną. Ich konstrukcja będzie taka sama, jednak tarasy nad ogrzewanymi pokojami muszą zawierać dodatkową warstwę ocieplającą.

Spadek umożliwiający odpływ wody

Taras nadziemny – niezależnie od tego, czy znajduje się nad pomieszczeniem, czy stanowi podcień nad gankiem – musi być tak ukształtowany, by woda mogła swobodnie po nim spływać w kierunku od ściany budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest takie wykonanie tarasu, by jego górna powierzchnia znajdowała się kilka centymetrów niżej niż podłoga w sąsiadującym pomieszczeniu. Dzięki takiemu ukształtowaniu woda opadowa nie będzie wlewała się do mieszkania. Tak więc strop, na którym zbudujemy taras, powinien znajdować się ok. 25–30 cm niżej.

Taras nad ogrzewanym pomieszczeniem

Taras budowany na stropie niższej kondygnacji znajdujący się nad pomieszczeniem mieszkalnym ogrzewanym powinien zawierać warstwę izolacji termicznej chroniącej przed stratami energii cieplnej. Konstrukcję tarasu znajdującego się nad pomieszczeniem nazywamy dachem odwróconym. Polega ona na tym, że zastosowano w niej odwrotny układ warstw niż w zwykłym dachu, a więc na stropie najpierw została ułożona warstwa hydroizolacji, a następnie dopiero warstwa ocieplenia. Aby jednak górna warstwa nie uległa zamoknięciu, materiał, z którego będzie wykonana, powinien być odporny na wilgoć. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się polistyren ekstrudowany, który jest twardszy od styropianu i nienasiąkliwy. Taką warstwę ocieplenia dociska się płytami betonowymi.

Izolacja tarasu nad nieogrzewanym pomieszczeniem

W przypadku gdy taras został ulokowany nad nieogrzewanym pomieszczeniem, wykonanie izolacji nie jest konieczne, jednak warto je zastosować. Niezwykle ważne jest prawidłowe zabezpieczenie go warstwą hydroizolacji, by woda nie przesiąkała przez posadzkę. Najbardziej newralgicznym miejscem jest miejsce styku tarasu ze ścianą budynku, dlatego należy dokładnie

je zabezpieczyć.

Ogród na tarasie

Zagospodarowanie dachu nad pomieszczeniami ma wiele zalet – zapewnia dobrą izolację termiczną stropu, dach ma większą trwałość, ponieważ nie jest narażony na duże różnice temperatur, a woda deszczowa spływa z niego z opóźnieniem. Należy jednak pamiętać, że taki taras jest cięższy od zwykłego dachu, dlatego wymaga wielu obliczeń konstrukcyjnych wykonanych przez projektantów. Założenie ogrodu na dachu przykrywającym pomieszczenie znajdujące się poniżej jest związane z dużymi kosztami, ponieważ wymaga zastosowania specjalnych warstw zabezpieczających przed przerastaniem korzeni. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się zielenią na tarasie, nie wydając dużej sumy pieniędzy, jest postawienie ozdobnych donic z kwiatami. Łatwiej będzie je pielęgnować i nie jest konieczne zastosowanie kosztownych zabezpieczeń stropu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.