Taras - przedłużenie salonu

Taras jest miejscem, w którym dom łączy się z ogrodem. To wymarzone miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, gdzie chętnie spędzamy wolny czas w ciepłe dni. Zapach kwitnących roślin, promienie słońca otulające ciało, przyjemny szum wiatru, śpiew ptaków ? nie trzeba wychodzić na spacer do lasu, by zrelaksować się po ciężkim dniu.

Niemal każdy współcześnie budowany dom zawiera taras. Jest to miejsce, które stanowi łącznik pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Kwiecisty, zadbany ogród kojarzący się ze spokojem, relaksem i pięknem dzięki tarasowi przenika do naszego domu. Taras daje możliwość podziwiania uroków okolicznej przyrody, korzystania z dobroczynnego wpływu energii słonecznej i świeżego powietrza. Aby wnętrze domu integrowało się z ogrodem, taras powinniśmy odpowiednio zaaranżować.

Taras łączący się z salonem

Taras powinien łączyć się naturalnie z powierzchnią domu, dlatego najlepsze będą przeszklone, duże drzwi, przez które już ze środka możemy obserwować okolicę. Poza tym próg musi być niewielki, by łatwo było przejść na taras. Ważne jest położenie tarasu – może się znajdować na podwyższeniu, wtedy do ogrodu będziemy schodzili po schodach, jednak prawdziwym łącznikiem zbliżającym domowników do okolicznej przyrody będzie taras posadowiony na gruncie (zrównany z poziomem ogrodu) lub położony nie więcej niż 1 metr ponad ogrodem. Najlepsze będą wygodne, niskie, lecz szerokie stopnie. Jeśli taras znajduje się powyżej poziomu ogrodu, warto podsypać go ziemią, tworząc łagodną skarpę, i obsiać trawą oraz roślinnością, by zatrzeć granicę między tarasem a ogrodem. Ważne jest otoczenie tarasu roślinami, których łodygi i liście zbliżałyby się do tarasu, dając złudzenie integracji przyrody z człowiekiem.

Gdzie najlepiej umieścić taras?

Wybierając miejsce położenia tarasu, należy zastanowić się, w jaki sposób oraz o jakiej porze dnia będziemy go użytkować. Zwykle w Polsce budowane są tarasy od strony południowej lub południowo-zachodniej, czyli od stron najbardziej nasłonecznionych. Taka lokalizacja będzie ważna, jeśli chcemy korzystać ze słońca przez cały dzień. Jeżeli mamy wolne poranki i wolimy spożywać śniadanie na świeżym powietrzu, taras lepiej umiejscowić od strony wschodniej. Zanim więc zakupimy projekt domu, warto zastanowić się, jakie położenie tarasu będzie dla nas najkorzystniejsze. Ważne jest także wejście na taras. Kiedy taras ma być miejscem, gdzie przyjmujemy gości, lepsze będzie usytuowanie wejścia w pobliżu kuchni, tak aby w szybki i łatwy sposób przenieść przygotowane potrawy i napoje. Najlepszym rozwiązaniem są dwa wyjścia – z kuchni oraz z salonu. W dużych domach możemy pozwolić sobie na zbudowanie dwóch tarasów lub jednego rozległego, który obejmie narożną część budynku.

Optymalna wielkość tarasu

Wielkość tarasu należy dobrać do potrzeb domowników. Jeśli chcemy spożywać posiłki na świeżym powietrzu, jego powierzchnia powinna umożliwić wstawienie stołu i krzeseł dla wszystkich członków rodziny. Chcąc wygrzewać się latem na słońcu, trzeba pomyśleć o tarasie, na którym zmieszczą się rozkładane leżaki. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że duży taras ogranicza powierzchnię ogrodu, a przecież ma on być jedynie łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a kwiecistym otoczeniem. Kształt tarasu zależy nie tylko od indywidualnych preferencji inwestora, ale powinien być także dostosowany do stylu architektury budynku. Łukowe czy półokrągłe kształty wyglądają niezwykle elegancko, jednak mogą zmniejszyć funkcjonalność tarasu. Jeśli taras znajduje się powyżej poziomem ogrodu, dla bezpieczeństwa powinien być odgrodzony niewielkim murkiem czy ogrodzeniem.

Zadaszony czy otwarty?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy wybrać zadaszony, czy otwarty taras. Zadaszenie uniezależnia domowników od pogody. Osłonięty dachem taras umożliwia relaks na świeżym powietrzu nie tylko w ciepłe, słoneczne dni, ale także w czasie ulewnego deszczu. Daje także przyjemny cień podczas upału. Poza tym zadaszenie osłania przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów, chroniąc prywatność domowników. Z jednej strony dach osłania okna balkonowe od zabrudzeń powodowanych przez deszcz, z drugiej jednak ogranicza dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń dziennych. Należy pamiętać także, że zadaszenie zmniejsza pole widzenia, przez co ogranicza widok z okien. Pamiętajmy, że z tarasu będziemy korzystać jedynie w czasie słonecznej pogody, zaś z jasnego salonu z pięknym widokiem przez cały rok. Jak zatem zaaranżować miejsce dające przyjemny chłód w upalne dni? Doskonałym rozwiązaniem będzie częściowe zadaszenie tarasu, które nie przysłania jednak wszystkich okien od nasłonecznionej strony budynku. Jeśli zależy nam wyłącznie na zacienionym miejscu, nie zaś na osłonie przed deszczem, warto zbudować drewnianą pergolę i trejaże. Oplatające je rośliny pnące nie tylko osłonią nas przed słońcem, ale także stworzą przyjemny klimat. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zamontowanie ogrodowych parawanów z bambusa, trzciny lub wikliny. Naturalną osłoną przed słońcem będą drzewa, których rozłożyste gałęzie ochronią przed przegrzaniem nasz dom. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie podczas budowy starych drzew, abyśmy od razu mogli cieszyć się z chłodu i nie czekać, aż drzewo się rozrośnie. W przypadku gdy z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na wybudowanie tarasu, najlepszym wyjściem może się okazać ustawienie w pewnym oddaleniu od domu altany, w której zmieści się nie tylko stół z krzesłami, ale także grill.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.