Budujesz dom? Zwróć uwagę na energooszczędne okna

Od stycznia 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne, którym podlegają nowo budowane domy. Wprowadzone przepisy mają sprawić, że poprawi się efektywność energetyczna budynków. Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczą między innymi okien. O czym zatem warto wiedzieć, wybierając okna dachowe dla energooszczędnego domu?

Decydując się na realizację energooszczędnego budynku, najpierw trzeba starannie wybrać jego projekt. Ten ostatni powinien m.in. uwzględniać możliwość maksymalnego wykorzystania ciepła promieni słonecznych, co z kolei wiąże się z koniecznością doboru odpowiednich okien, dostosowanych do usytuowania geograficznego. Energia słoneczna jest jednym z najważniejszych źródeł ciepła w budynkach zrównoważonych, a właściwe usytuowanie domu względem stron świata ma tutaj znaczenie kluczowe. Największe przeszklenia powinny znajdować się od strony południowej, zimą staną się wówczas dodatkowym źródłem ciepła i z pewnością więcej energii pozyskają, niż stracą. Latem nie trzeba przy tym obawiać się upału. Przed nadmiernym nasłonecznieniem ochronią markizy, które mogą zatrzymać nawet 73 proc. promieni słonecznych.

Parametry okna

Poszukując energooszczędnych okien, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry - tzn. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Ich maksymalne dopuszczalne wartości zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Ważny jest zwłaszcza współczynnik przenikania ciepła Uw. Od stycznia 2014 roku dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,5 (W/m2K). W następnych latach będzie sukcesywnie obniżany, aż do uzyskania w styczniu 2021 roku nieprzekraczalnej wartości 1,1 (W/m2K). Większość producentów osiągnęła obecnie wymagany standard, ale wyzwaniem może okazać się obniżenie współczynnika do wartości wymaganej w przepisach za osiem lat.
Firmie Velux, dzięki innowacyjnej technologii ThermoTechnologyTM zapewniającej lepszą izolacyjność cieplną, udało się obniżyć współczynnik przenikania ciepła do wartości 1,3 (W/m2K), co sprawia, że okna linii Standard Plus i Premium już teraz znacząco zbliżyły się do standardów, które będą obowiązywały od 2021 roku.

Zimą duże przeszklenia umieszczone od strony południowej staną się dodatkowym źródłem ciepła
Zimą duże przeszklenia umieszczone od strony południowej staną się dodatkowym źródłem ciepła

Jak rozpoznać energooszczędne okna?

- Przy wyborze stolarki należy kierować się danymi technicznymi, które można sprawdzić w katalogach i ofertach handlowych. Każdy producent okien jest zobowiązany do dostarczenia oficjalnego dokumentu potwierdzającego deklarowane parametry, tzn. deklaracji właściwości użytkowych. Poza tym w Unii Europejskiej trwają prace nad propozycjami etykietowania energetycznych okien, podobnego do sposobu oznaczania, jaki znamy ze sprzętu AGD. To z pewnością ułatwi konsumentom wybór. Ponieważ okna kupujemy na długie lata, pamiętajmy o tym, że przepisy będą się zaostrzać, warto więc kupować wysokiej jakości okna o parametrach lepszych niż wymagane prawem minimum – mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny Velux Polska.
Istotne jest także spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okien, lecz także ich zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. W przyszłości bowiem efektywność energetyczna będzie oceniania nie tyle pod kątem strat ciepła, ale również ze względu na potencjalną możliwość jego pozyskiwania z energii słonecznej.