Centrala wentylacyjna bez tajemnic
Wentylacja mechaniczno-nawiewna jest obecnie uważana za najlepszą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Ta druga, nazywana też naturalną, niejednokrotnie okazuje się rozwiązaniem niewystarczającym, zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę jej zastosowanie w budynkach energooszczędnych.
Wybór rekuperatorów jest olbrzymi, co niejednokrotnie zamiast ułatwiać, dodatkowo utrudnia zorientowanie się w gąszczu informacji i porad rozmaitych producentów. Wybór centrali wentylacyjnej, która spełni wszystkie wymagania i jednocześnie nie będzie przeinwestowana, niedopasowana do kubatury budynku oraz liczby przebywających w nim osób to nie lada sztuka. Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając centralę? Wyznaczników dobrego sprzętu jest kilka. Znaczące są względy ekonomiczne, czyli cena zakupu, koszty eksploatacji (w tym m.in. cena wymiany filtrów, naprawy, serwisu), odzysk ciepła. Ale nie mniej ważna jest skuteczność i niezawodność. Z pewnością o jakości sprzętu świadczą certyfikaty, które np. poświadczają możliwość jego zastosowania w budynkach energooszczędnych i pasywnych, na których budowę można uzyskać dofinansowanie z NFOŚiGW. Poniżej przeanalizujemy najbardziej istotne parametry i wskażemy, na czym warto zaoszczędzić.
Odzysk ciepła to nie wszystko
Dla wielu inwestorów najważniejszym kryterium jest odzysk ciepła. Za bardzo skuteczne są uważane centrale przeciwprądowe, w ich przypadku jednak wiele zależy od konstrukcji wymiennika oraz stosunku jego wielkości do ilości wymienianego powietrza. Sprawność temperaturowa z kolei określa, ile ciepła można maksymalnie odzyskać z powietrza usuwanego. I tak na przykład dobra centrala z wymiennikiem krzyżowym zapewnia sprawność temperaturową na poziomie 65-80% (z uwzględnieniem wilgoci powietrza). Natomiast ponad 90% sprawności, czyli maksymalny odzysk, przy standardowej wilgotności domu, mogą zapewnić produkowane przez firmę Pro-Vent centrale z wymiennikiem przeciwprądowym lub duo (posiadające dwa wymienniki krzyżowe).
Wybierając centralę, warto zwrócić uwagę także na to, czy została ona wyposażona w bypass (obejście wymiennika) i czy jest on całkowity, czy też tylko częściowy. Ten element jest istotny zwłaszcza latem, gdy w domu nie korzysta się z odzysku ciepła. W częściowym bypassie tylko połowa powietrza omija wymiennik, pozostała jego część pokonuje wymiennik i w ten sposób jest niepotrzebnie ogrzewana. W efekcie niemożliwe okazuje się schłodzenie domu podczas upalnej nocy. Częściowy bypass stanowi utrudnienie również podczas recyrkulacyjnego rozmrażania wymiennika ciepła. Trzeba też pamiętać, że nawet najbardziej skuteczna instalacja nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie zamontowana w nieszczelnym budynku oraz jeśli sama nie
będzie dobrze zaizolowana. Tylko staranne ocieplenie kanałów zagwarantuje ekonomiczność i skuteczność pracy całego systemu. Brak ocieplenia instalacji spowoduje, że spora część energii odzyskanej w rekuperatorze ucieknie do nawiewników.Centrala i wymiennik gruntowy
Na sprawność odzysku ciepła, poza wymienionymi wyżej czynnikami, wpływa także zbilansowanie nawiewu i wywiewu, które należy skonsultować z monterem po wykonaniu instalacji. Dodatkowe oszczędności oraz poprawę mikroklimatu we wnętrzach można uzyskać, jeśli zostanie zainstalowana wysokiej sprawności centrala Mistral Pro współpracująca z wydajnym płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła Provent-Geo. W takim przypadku powietrze nawiewane do pomieszczeń zimą zostaje wstępnie ogrzane; różnica temperatur pomiędzy powietrzem usuwanym a nawiewanym jest minimalna (∆t = 1÷2°C), co gwarantuje mniejsze wydatki poniesione na ogrzewanie oraz stabilną pracę urządzeń grzewczych podczas całego sezonu.
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając rekuperator do współpracy z gruntowym wymiennikiem ciepła, jest spręż dyspozycyjny przy nominalnym strumieniu powietrza. Wymienniki gruntowe generują większe lub mniejsze opory dla przepływającego ciepła. Wydatek i spręż dyspozycyjny centrali, aby dostarczyć wymagany strumień powietrza, muszą uwzględniać opory gruntowego wymiennika ciepła. Aby instalacja pracowała w sposób najbardziej energooszczędny i wydajny, niezbędny jest nie tylko skuteczny wymiennik gruntowy, ale także dobór odpowiedniej dla tego wymiennika centrali wentylacyjnej. Centrala Mistral Pro firmy Pro-Vent na przykład została zaprojektowana specjalnie do współpracy z płytowym wymiennikiem Provent-Geo.
Bez szronu
Dobra centrala wentylacyjna powinna posiadać również skuteczny układ przeciwzamrożeniowy. Ten element jest szczególnie istotny w urządzeniach z wymiennikami o większym odzysku ciepła, w których podczas mroźnych zim dochodzi do szronienia. Układy przeciwzamrożeniowe zapobiegają temu niepożądanemu zjawisku, z drugiej strony jednak powodują pewne skutki uboczne: zmniejszają sprawność urządzeń i generują dodatkowe koszty eksploatacyjne. Optymalne rozwiązanie, polecane w takich sytuacjach, polega na zastosowaniu płytowego gruntowego wymiennika ciepła (o małych oporach) bądź centrali Mistral Pro z dobrze zaprojektowanym układem rozmrożeniowym. Zainstalowana w centralach Mistral Pro komora wentylatora wyrzutowego jest zawsze sucha, gdyż skropliny gromadzą się w innej strefie. Z tego powodu szronienie wymiennika przebiega dużo wolniej, a proces rozmrażania odbywa się w cyklach co około 50-80 minut. Dzięki temu roczne koszty energii potrzebnej dla uruchomienia nagrzewnic wstępnych są cztero-, sześciokrotnie mniejsze niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Centrale Pro cieszą się dużą popularnością także z powodu możliwości, które oferują – umożliwiają bowiem w pełni efektywne rozmrażanie recyrkulacyjne dodatkowym powietrzem obiegowym.
Cicha, bezawaryjna praca
Wybierając rekuperator, trzeba przeanalizować jego opłacalność podczas wieloletniej eksploatacji. Tania centrala na dłuższą metę może okazać się niezwykle kosztowna; będzie generować wciąż rosnące koszty, a psujące się podzespoły będą wymagać wymiany na drogie części zamienne. Firma Pro-Vent, mając na uwadze jak najdłuższą żywotność central wentylacyjnych, oferuje filtry w konkurencyjnej cenie, które najlepiej jest wymieniać co trzy miesiące. Dzięki temu dostarczane do pomieszczeń powietrze oraz kanały są czyste, a instalacja pracuje bezawaryjnie.
Podczas wybierania rekuperatora rzadko zwraca się uwagę na poziom hałasu, który urządzenie generuje podczas codziennej pracy. Tymczasem, już po zamontowaniu instalacji, głośny rekuperator może okazać się problemem. Centrala powinna pracować cicho. Tak się dzieje w przypadku oferowanej przez Pro-Vent centrali Mistral 400, która podczas normalnej pracy emituje hałas na poziomie 27-51 dBA. Przy dobrze skonfigurowanej i wygłuszonej instalacji wentylacyjnej jest więc prawie niesłyszalna.
Nie mniej istotną kwestią jest zautomatyzowanie urządzenia. Dzięki różnym rozwiązaniom oferowanym przez producentów, możemy mieć możliwość m.in. ustalania planów tygodniowych, konfigurowania własnych programów czy ustawiania stref pracy lub redukowania wentylacji na czas nieobecności w domu. Te elementy wpływają nie tylko na komfort użytkowników, ale przyczyniają się również do oszczędności energii. Firma Pro-Vent do swoich urządzeń oferuje sterowniki procesorowe, które pozwalają na zapisywanie programów stworzonych przez użytkowników. Istnieje także możliwość skorzystania z wbudowanych programów tygodniowych. Oferowane przez firmę Pro-Vent różne rodzaje central, wymienników ciepła oraz sterowników sprawiają, że klient - z pomocą doświadczonego personelu – może precyzyjnie dobrać odpowiedni rekuperator do swoich potrzeb. To, w połączeniu z poprawnie zaprojektowanym układem wyjściowym oraz mądrą eksploatacją, daje gwarancję satysfakcji z perfekcyjnie działającego systemu wentylacji.