Domy małe i tanie w budowie

Poszukując projektu domu najbardziej odpowiadającego potrzebom naszej rodziny, coraz częstszym kryterium wyboru staje się optymalizacja kosztów budowy, głównie poprzez ograniczenie powierzchni użytkowej budynku. Niejednokrotnie jednak mylne okazuje się założenie, iż gwarancją wybudowania taniego domu jest jego niewielki metraż. Na koszty budowy domu wpływa bowiem wiele różnych czynników, takich jak bryła budynku oraz kształt dachu.

Zielony ogród - wariant II - M72b
Zielony ogród - wariant II - M72b

Bryła i dach

Prosty dwuspadowy dach, jak np. w projekcie Zielony ogród – wariant II – M72b, jest łatwiejszy i szybszy w montażu. Brak licznych załamań wymaga mniej obróbek co redukuje koszty i ryzyko powstawania nieszczelności. Dach o kącie nachylenia 30-40 stopni jak np. w projekcie Codzienny – C117 umożliwia optymalną aranżację powierzchni pod skosami i jednocześnie jest rozwiązaniem ekonomicznym. Wybierając dom o regularnym kształcie, zwartej bryle bez zbędnych wykuszy i lukarn oszczędzamy nie tylko na kosztach jego budowy, ale również eksploatacji.

Codzienny - C117
Codzienny - C117

Materiały

Przy obecnym dużym wyborze materiałów budowlanych, jak również dużej konkurencyjności wśród istniejących na rynku punktów sprzedaży, możemy nabyć materiały o wysokich parametrach w bardzo atrakcyjnej cenie. Podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy ich wyborze, powinno być posiadanie przez dany materiał odpowiednich atestów.

Zapach wiosny - M70
Zapach wiosny - M70

W projekcie Zapach wiosny – M70 ściany zaprojektowano z betonu komórkowego. Jest to materiał lekki i jednocześnie charakteryzuje się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi. Do grupy lekkich materiałów, cieszących się dużą popularnością, należy również ceramika poryzowana. Zastosowano ją do budowy ścian m.in. w projekcie Skrzat – C115.

Skrzat - C115
Skrzat - C115

Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami cieplno-wilgotnościowymi, a łatwość jej obróbki, ogranicza dodatkowe nakłady finansowe przy budowie domu. Ściany możemy również wykonać z pustaków silikatowych, jak w np. projekcie Gładki – C256. Silikaty są materiałem ekologicznym, wytwarzanym na bazie mieszaniny piasku i wapnia. Ponadto odznaczają się wysoką akumulacyjnością cieplną, a co za tym idzie mogą znacząco wpływać na poprawę mikroklimatu wewnątrz budynku. Wybierając właściwą technologię budowy, należy mieć na uwadze, aby zastosowane materiały nie miały niższych właściwości wytrzymałościowych, termicznych i akustycznych, od przewidzianych w danym projekcie. Warto także pamiętać, iż każdy projekt zawiera zgodę autora na zastosowanie innych materiałów budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych, tak więc materiał przewidziany w projekcie nie jest materiałem obligatoryjnym.

Gładki - C256
Gładki - C256

Piwnica

Na domy podpiwniczone, ze względu na ich mniejszą powierzchnię zabudowy, najczęściej decydują się właściciele wąskich działek. Jednak budowa piwnicy, w której z reguły znajduje się garaż i duża część gospodarcza, może stanowić nawet 20% kosztów budowy całego domu. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować zasadność takiego rozwiązania, zwłaszcza przy budowie domu na działce o niekorzystnych warunkach geologicznych (w szczególności z wysokim poziomem wód gruntowych). Warto rozważyć projekty domów bez garażu, w których przewidziano duże pomieszczenie gospodarcze, np. Dom bezpieczny – C296 czy Czarujący – M118, i/lub budowę wolno stojącego garażu z dodatkową przestrzenią gospodarczą.

Dom bezpieczny - C296
Dom bezpieczny - C296

Sposób ogrzewania

Planując budowę taniego domu należy przewidzieć także sposób jego ogrzewania. Najczęściej wybieranym i jednoczenie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są piece na paliwo stałe lub gaz. Bogata oferta pozwala na znalezienie odpowiedniego kotła centralnego ogrzewania, w zależności od indywidualnych potrzeb. Do dogrzewania pomieszczeń warto również wykorzystać kominek. Najmniej kosztownym sposobem wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku jest system DGP. Dystrybutor ciepłego powietrza umożliwia ogrzanie pomieszczeń znajdujących się nie tylko w sąsiedztwie kominka, ale też na wyższych kondygnacjach. Wybierając projekt domu koniecznie trzeba zwrócić uwagę jaki system grzewczy został w nim przewidziany, gdyż nie zawsze zmiana rodzaju paliwa jest możliwa.

Czarujący - M118
Czarujący - M118