Drewno we wnętrzach

Drewno jest wyjątkowym materiałem do budowy i wykańczania domów. Zapewnia korzystny mikroklimat, jest ciepłe i naturalne. Do wyboru mamy różne materiały drewniane, które można zastosować na ścianach wewnętrznych.

Panele drewniane, boazeria, płyty fornirowane, korek. Każda z propozycji ma swoje zalety i może zapewnić interesujące efekty dekoracyjne. Lakierowana boazeria, kładziona od podłogi po sufit, niegdyś królowała w polskich mieszkaniach. Była synonimem luksusu, marzeniem wielu szczęśliwych właścicieli własnego lokum. Sprawiała, że identyczne mieszkania w blokach z wielkiej płyty stawały się jeszcze bardziej do siebie podobne. Z czasem moda na boazerię minęła, nie trwało to jednak długo. Rosnąca popularność drewna sprawiła, że boazeria ponownie wraca do łask, tyle że w nowszej, odświeżonej odsłonie. Obecnie deski boazeryjne są szersze, wykonywane z różnych gatunków drewna i układane w poziomie, nie tylko w pionie. Niekoniecznie pokrywają całe ściany, są stosowane także na ich fragmentach. Do ich wykończenia częściej stosuje się preparaty pogłębiające barwę i fakturę materiału, a nie lakier. Bywają też malowane farbami, co stanowi znakomity sposób na odświeżenie starej boazerii (po usunięciu z niej lakieru).

Obecnie drewno częściej jest stosowane na fragmentach ścian, a nie na całych ich powierzchniach
Obecnie drewno częściej jest stosowane na fragmentach ścian, a nie na całych ich powierzchniach
Tańszym materiałem są płyty fornirowane, które składają się z warstw drewna naklejonych na sklejki lub płyty MDF. Poszczególne elementy mogą być sporej wielkości i pokrywać większe fragmenty ścian. Płyty fornirowane są nietrudne w montażu i bardzo plastyczne. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku wykańczania wszelkich łuków czy zaokrągleń.

Z kolei drewniane panele ścienne są polecane do pomieszczeń, które szybko się brudzą, panele są bowiem łatwe do utrzymania w czystości. Ale jednocześnie uchodzą za podatne na zarysowania. Tańszą wersją paneli drewnianych są panele produkowane na bazie płyt LDF lub wiórowych, wykańczane fornirem lub foliami dekoracyjnymi. Interesujące efekty daje wykończenie dolnych partii ścian panelami kasetonowymi.

Drewno w łazience - dlaczego nie?
Drewno w łazience - dlaczego nie?
Materiałem, który posiada właściwości zbliżone do drewna, jest korek. Doskonale izoluje termicznie i akustycznie, a ponadto – podobnie jak drewno – pochłania nadmiar wilgoci. Przybiera formę boazerii korkowej i tapet. Zniszczone elementy korkowe można łatwo wymienić. Można je malować farbami akrylowymi i innymi preparatami.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.